Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
News will be here
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama Centrum Handlowe Respan
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Beskidy. W wyższych partiach gór warunki na szlakach są zimowe

Podziel się
Oceń

Trudne warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach. Powyżej 900 m n.p.m. leży śnieg. Szlaki są oblodzone. Turyści muszą mieć odpowiedni sprzęt. W sobotę rozpoczęły się ferie w woj. śląskim. Otwarte są niektóre trasy narciarskie.
  • Źródło: PAP Mediaroom
Beskidy. W wyższych partiach gór warunki na szlakach są zimowe

Autor: Zdjęcie ilustracyjne

"Warunki na szlakach turystycznych są trudne, przede wszystkim ze względu na oblodzenia. Minionej nocy temperatura spadła poniżej zera. Widoczność jest na ogół dobra. W Beskidach powyżej 900 m n.p.m. zalega śnieg. W góry warto się wybrać, ale należy zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt. Nie wolno zapomnieć o raczkach" - zakomunikowali w sobotę ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

W rejonie Babiej Góry obowiązuje najniższy, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Występuje ono w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu na podłożu trawiastym. Pierwszy stopień zagrożenia oznacza, że zejście lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych stokach.

Zamknięty do odwołania jest szlak żółty, tzw. Perć Akademików, który służy tylko do podchodzenia na Babią Górę.

Wybierając się w góry należy dobrze się przygotować. Niezbędne jest zabezpieczenie termiczne. Trzeba zabrać ze sobą zapas ciepłych płynów, adekwatną do pory roku odzież, odpowiednie obuwie i przynajmniej raczki. Kijki ułatwiają utrzymanie równowagi. Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Należy pamiętać, że zmrok zapada wcześniej.

Sobota była pierwszym dniem weekendu inaugurującego ferie w woj. śląskim. Rano na drogach wlotowych do kurortów nie było większych korków. Mimo niekorzystnej aury jest wiele miejsc, gdzie można zjeżdżać na nartach. Tłoku nie ma.

Ośrodek informacji turystycznej w Szczyrku podał, że w Szczyrk Mountain Resort czynna jest trasa 3b, gondola i kanapa na Zbójnicką Kopę, a także szkółka narciarska Arena Maxiland. W Szczyrku działają również: kompleks Biały Krzyż, Beskidek Skilandia i Beskid Sport Arena. Działa kolej linowa na Skrzyczne. Otwarta jest jednak tylko dla ruchu turystycznego. Trasy narciarskie pozostają zamknięte.

W rejonie Wisły i Istebnej otwartych jest sześć z dwunastu ośrodków: Soszów, Stok, Klepki, Siglany, Nowa Osada i Złoty Groń.

W sobotę otwarte zostały trasy w górnych partiach Pilska.

W razie wypadku można wezwać GOPR, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601-100-300. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ joz/

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wacuś emigrantTreść komentarza: Szkoda młodej kobiety, dopiero na starcie w życie. Moja Żona zmarła w tym samym wieku. Mając 28 lat zmarła w związku z urodzinami naszego dziecka. Była Mamą, Żoną, pracownikiem dobrej Wyższej Uczelni w stopniu Doktora, autorką wielu publikacji i prac naukowych. Miała też 28 lat, ale dorobek życiowy większy, niż większość 60-latków. A perspektywy ... !! 28-letnia kobieta!Data dodania komentarza: 24.02.2024, 08:58Źródło komentarza: Bezdomna skrzypaczka z Rzeszowa nie żyje. Zmarła w ChicagoAutor komentarza: zero.bogTreść komentarza: Nawet w USA dla 28-letniej kobiety pracy jest pod dostatkiem. Zasadniczo - nawet w Polsce z łatwością mogłaby znaleźć zatrudnienie dające Jej szansę na samodzielne życie. Dlaczego WYBRAŁA! bezdomność w USA, gdzie na opiekę zdrowotną nie miała żadnych szans? No cóż. Każdy przeżywa swoje własne życie. Tak, jak sam chce!Data dodania komentarza: 24.02.2024, 08:34Źródło komentarza: Bezdomna skrzypaczka z Rzeszowa nie żyje. Zmarła w ChicagoAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Marszałek Ortyl dawno powinien być usunięty i osądzony za swoją fatalną działalność i nieudolność i nadużycia władzy. Pan Profesor Gutowski jeden z najmądrzejszych lekarzy w Polsce który nie jednemu uratował życie bezinteresownie doradzał był bezprawnie przez mafię pisowską Ortyla oskarżany w anonimach bez podpisu a Sędzia panu Kotuli zabronił wypowiedzi. PIS i eurokołchoz doprowadzał do katastrofy co obecnie widać na przejściach granicznych.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 17:17Źródło komentarza: Prof. Gutkowski p.o. dyrektora szpitala MSWiA. Będzie też kandydatem do sejmiku?Autor komentarza: UkrTreść komentarza: Media już ocenił yData dodania komentarza: 22.02.2024, 00:10Źródło komentarza: Śmiertelna galareta w Nowej Dębie. Są wyniki sekcji zwłok zmarłego Iurii N.Autor komentarza: Czytacz hahaTreść komentarza: Hmmm... ruszyli w eskorcie to co sami się eskortowali.Polska język trudna jezykData dodania komentarza: 21.02.2024, 12:12Źródło komentarza: Policjanci z Rzeszowa ratują życie! Pomogli w pilnym transporcie krwiAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Gdy umarł to sobie ludzie o nim przypomnięliData dodania komentarza: 21.02.2024, 04:50Źródło komentarza: Grzegorz Tereszkiewicz - aktywista społeczności LGBT przegrał walkę z rakiem
Reklama
Reklama
Reklama