Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu pieniężnym dla rodzin poległych mundurowych

Podziel się
Oceń

Sejm uchwalił w środę jednogłośnie ustawę o świadczeniu pieniężnym dla rodzin mundurowych, którzy polegli na służbie. Miesięczne świadczenie przysługiwać będzie małżonkom, dzieciom i rodzicom poległych funkcjonariuszy i żołnierzy.
  • Źródło: PAP Mediaroom
Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu pieniężnym dla rodzin poległych mundurowych

Autor: Zdjęcie ilustracyjne

Za uchwaleniem ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym rodzinom poległych mundurowych głosowało 449 posłów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Parlamentarzystom podziękował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. "Przed chwilą Sejm jednogłośnie przyjął ustawę o świadczeniu pieniężnym dla rodzin poległych funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych. Dziękuję posłom za poparcie tych ważnych i społecznie oczekiwanych rozwiązań" - napisał szef MSWiA na Twitterze.

Wsparcie obejmie rodziny funkcjonariuszy i żołnierzy, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą lub w związku z ratowaniem przez nich czyjegoś życia, zdrowia lub mienia poza służbą. Dotyczy to rodzin żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, służb specjalnych, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, a także strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ratowników GOPR i TOPR.

Sejm odrzucił poprawki Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 i Lewicy, które zakładały, że takie świadczenie przysługiwałoby także rodzinom ratowników wodnych, strażników gminnych i miejskich lub ratowników górniczych. Podczas prac sprzeciw wobec tych propozycji wiceszef MSWiA Maciej Wąsik uzasadniał innym uregulowaniem takich instytucji. "Oczywiście, można wiele grup zawodowych dopisać do tej ustawy, ale gdzieś ta granica musi być. Poszliśmy granicą przysięgi" - mówił.

Zgodnie z ustawą wdowom i wdowcom po poległych funkcjonariuszach i żołnierzach świadczenie będzie wypłacane co miesiąc do końca życia. Będzie to kwota równa przeciętnego uposażenia w danej formacji. Przykładowo w przypadku Policji to ponad 7 tysięcy zł.

50 proc. uposażenia otrzymywać będą dzieci poległego funkcjonariusza. Świadczenie przysługiwać im będzie do 18. roku życia, a jeśli będą się dalej uczyć - do 24. lub 25. roku życia. Jeśli jako niepełnoletnie stały się całkowicie niezdolne do pracy lub samodzielnej egzystencji, świadczenie będzie przysługiwać im bez względu na wiek. Dzieci bez obojga rodziców, tj. sieroty zupełne, otrzymywać będą 100 proc. średniego uposażenia.

Świadczenie będzie też przysługiwało rodzicom poległych. Od przejścia na emeryturę dożywotnio otrzymywać będą 50 proc. średniego uposażenia w formacji, w której służyło ich dziecko.

Świadczenie nie będzie wypłacane łącznie z np. rentą rodzinną. Osoba uprawniona będzie mogła wybrać rozwiązanie, które jest dla niej korzystniejsze. Nie będzie też wypłacane łącznie z emeryturą, chyba że dotyczyć to będzie rodziców poległego funkcjonariusza. Oni otrzymywać będą zarówno świadczenie, jak i emeryturę.

Regulacja przyznaje prawo do świadczenia członkom rodzin także tych mundurowych, którzy zginęli przed wejściem w życie ustawy.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od ogłoszenia. (PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marcin Chomiuk

agzi/ mchom/ jann/

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]
Reklama
Reklama
Reklama