Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Penderecki, Dvořák i Tansman w Filharmonii Podkarpackiej

Podziel się
Oceń

W najbliższy piątek, 3 marca o godz. 19 w Filharmonii Podkarpackiej obędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej FP. Orkiestrę poprowadzi dyrygent Paweł Przytocki, a na fortepianie zagra Julia Kociuban. W programie Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego, I Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana i VIII Symfonia G – dur op. 88 . Antonina Dvořáka.
Penderecki, Dvořák  i Tansman w Filharmonii Podkarpackiej
Dyrygent Paweł Przytocki

Autor: Materiały prasowe

Źródło: Filharmonia Podkarpacka

Dwa pierwsze utwory zapowiadane w programie zostały skomponowane przez wybitnych twórców muzyki polskiej XX stulecia – Krzysztofa Pendereckiego (1933 – 2020) i Aleksandra Tansmana (1897 – 1986). Agnus Dei to piąta część Polskiego Requiem – jednego z najważniejszych i największych dzieł oratoryjnych Pendereckiego, które rozbudowywane było przez kompozytora przez wiele lat. Tansman – drugi ze wspomnianych twórców, to kompozytor i wirtuoz fortepianu, którego twórczość wciąż odkrywamy. 

Niemal całe życie spędził Tansman poza Polską, ale wielokrotnie podkreślał, że jest przede wszystkim muzykiem polskim. I Koncert fortepianowy, wykonany po raz pierwszy w 1926 roku w Paryżu, jest przykładem klasycznej elegancji, lekkości faktury i błyskotliwej inwencji melodycznej z pierwiastkami polskiej muzyki ludowej. 

Słoneczne barwy przyniesie ze sobą VIII Symfonia G – dur op.88 (1889) Antonina Dvořáka (1841 – 1904). Je twórca, stojący w tym czasie u szczytu sławy, doceniał także uroki dnia codziennego i chwil spędzonych na łonie przyrody. To właśnie podczas letnich wakacji, z inspiracji pięknem natury zrodziła się jego VIII Symfonia, co tłumaczyć może pogodny, wręcz błogi nastrój dzieła. 

maf


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama