Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Markowa. Wspomnienie Polaków ratujących Żydów

Podziel się
Oceń

Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, zauważył, że w czasie II wojny światowej byli w Polsce ludzie, którym wartości humanistyczne, szacunek dla życia i miłość bliźniego były głęboko wpisane w serce.
Markowa

Źródło: PUW Rzeszów

24 marca przypada rocznica mordu na rodzinie Ulmów w Markowej, którzy stracili życie wraz z ośmioma ukrywanymi przez nich Żydami z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów. W tym dniu obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Uroczystości odbyły się przed Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, a wziął w nich udział prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Prezydent podkreślił, że pamięć o tragicznych losach Polaków i Żydów podczas niemieckiej okupacji pozostaje żywa.

Prezydent Duda wspomniał również o tablicach z nazwiskami mieszkańców Podkarpacia ratujących Żydów, zamontowanych na ścianie Muzeum im. Rodziny Ulmów, podkreślając ich przyzwoitość, etykę i miłość bliźniego, które były silniejsze niż strach przed śmiercią.

W Markowej Andrzej Duda wyraził wdzięczność tym, którzy zostali zamordowani, ich rodzinom, za niezwykły dar człowieczeństwa i poświęcenia, oraz za dar niesionej pomocy drugiemu człowiekowi. Prezydent wręczył także powołania do Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów, w którym znajdzie się m.in. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Beatyfikacja odbędzie się 10 września w Markowej.

Premier Mateusz Morawiecki napisał list do uczestników uroczystości, w którym podkreślił, że rodzina Ulmów stała się symbolem tysięcy polskich bohaterów, którym oddajemy cześć. Wśród nich są osoby znane na całym świecie, jak Jan Karski czy rotmistrz Witold Pilecki, ale także mniej znani bohaterowie.

Podczas uroczystości odsłonięto tablice upamiętniające mieszkańców Podkarpacia, którzy pomagali Żydom skazanym na zagładę, wśród nich Szymona i Marię Fołtów oraz ich dzieci, Karolinę i Jana Kilianów, Piotra Kapłona, Marię i Ludwika Kilianów oraz Stefania i Antoni Wawrzaszkowie.

Po odsłonięciu tablic upamiętniających mieszkańców Podkarpacia, którzy pomagali Żydom skazanym na zagładę, uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką dobiegły końca. W przyszłości odbędą się kolejne obchody tego ważnego dnia, mające na celu przypomnienie ofiar i uczczenie bohaterstwa Polaków, którzy ryzykowali własne życie, aby pomóc Żydom w trudnych czasach II wojny światowej.

Warto dodać, że obchody takie jak te mają na celu przeciwdziałanie zapomnieniu o ofiarach, budowanie świadomości historycznej i kształtowanie postaw opartych na wartościach humanistycznych. Uczestnicy tego typu uroczystości będą mogli się uczyć od przeszłości i przekazywać pamięć o tych wydarzeniach kolejnym pokoleniom.

W międzyczasie, inne inicjatywy, takie jak beatyfikacja Rodziny Ulmów oraz prace Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów, będą kontynuowane, aby uczcić pamięć tych, którzy wykazali się niezwykłym bohaterstwem i poświęceniem.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]Autor komentarza: kkkTreść komentarza: na caritas? Nie daję.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 21:29Źródło komentarza: Rzeszowski Caritas rozpoczął zbiórkę na rzecz poszkodowanych w pożarzeAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Super! Nie możemy sobie pozwolić na kolejne poświęcenia w imię cięć budżetowych!Data dodania komentarza: 20.06.2025, 12:13Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama