Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

W pobliżu Lisiej Góry w Rzeszowie powstanie ogród deszczowy

Podziel się
Oceń

W okolicach Lisiej Góry w Rzeszowie planowana jest realizacja projektu ogrodu deszczowego. Ten atrakcyjny wizualnie ogród zostanie stworzony na terenach rekreacyjnych nad rzeką Wisłok, w sąsiedztwie rezerwatu "Lisia Góra". Jego głównym celem jest przyspieszenie odprowadzania wody gromadzącej się w pobliżu pieszych i rowerowych ścieżek po ulewnych opadach deszczu.

W rejonie Lisiej Góry w Rzeszowie planowane jest stworzenie ogrodu deszczowego, który powstał na podstawie pomysłu zgłoszonego do jednej z edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Pomysłodawcą projektu jest Mirosław Ruszała, rzeszowski społecznik, harcmistrz i propagator ochrony klimatu. Początkowo koncepcja zakładała budowę ogrodu deszczowego w okolicy ul. 3-go Maja, jednak okazało się, że miasto nie posiada odpowiedniej działki w tym rejonie. W związku z tym projekt został przeniesiony w inne miejsce.

Ogród deszczowy przy rezerwacie Lisia Góra będzie się składał z roślin dobrze przystosowanych do życia na terenach podmokłych oraz z podłoża o dużej przepuszczalności wody. Projekt, opracowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie, zakłada wykorzystanie roślin odpornych na ulewne deszcze, jak również na okresy długotrwałej suszy.

 Wśród nich znajdą się drzewa, takie jak Olsza czarna 'Lanciniata', krzewy, na przykład Wierzba purpurowa 'Nana', a także różnorodne byliny, takie jak Liliowiec ogrodowy 'Stella d'Oro', Rozchodnik okazały 'Matrona', Rudbekia błyskotliwa 'Goldstrum', Języczka Przewalskiego, Rozplenica japońska 'Hameln', Kosaciec syberyjski, Knieć błotna, Mozga trzcinowata 'Picta', Krwawnica pospolita 'Robert' i Skrzyp zimowy 'Robustum'. Łącznie posadzone zostanie 1700 roślin.

ogród deszczowy Lisia Góra

Projekt przewiduje również wprowadzenie ekologicznych elementów małej architektury. Przestrzeń zostanie uzupełniona o żywą altanę, stworzoną z sadzonek wierzby, ławki oraz figury z wikliny, które będą imitowały zwierzęta. Ponadto, w pobliżu istniejącej łąki kwietnej, zostaną umieszczone domki dla owadów, promujące bioróżnorodność.

Procedury wyboru firmy odpowiedzialnej za realizację projektu ogrodu deszczowego są aktualnie w toku. Wybrany wykonawca zostanie ogłoszony w kwietniu 2023 i będzie miał trzy miesiące na zakończenie prac, licząc od momentu podpisania umowy.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama