Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama Powiat Rzeszowski

Samochód na LPG. Czy to się jeszcze opłaca?

Podziel się
Oceń

Ceny LPG rosną, ale nadal są niższe niż benzyny i diesla. Czy jednak jazda na gazie jest tak opłacalna jak kiedyś?

Dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak z e-petrol.pl oceniają, że w najbliższym czasie ceny paliw w Polsce się zatrzymają. Benzyna 95-oktanowa na stacjach ma kosztować średnio 6,62-6,74 zł/l, a diesel 6,70-6,82 zł/l. Najtańszy nadal będzie autogaz – 3,08-3,15 zł/l.

Tanio już było

To nie są jednak te czasy, kiedy ten ostatni kosztował ok. 2,5 zł, a tak było jeszcze w 2021 roku. Dlaczego to takie ważne? Bo Polska jest tym krajem w Europie, w którym jest najwięcej samochodów na LPG – mamy ich aż 3,3 mln. W Europie jest ich w sumie 28 mln. W Polsce gaz LPG można kupić aż na 7400 stacjach. 

Pytanie tylko, czy to się nadal opłaca? Pojawiło się ono, jak tylko ceny zaczęły rosnąć. Sytuację przeanalizował serwis money.pl.

Za LPG nadal płacimy średnio o połowę mniej niż za benzynę – czytamy. I dla porównania z benzyną przyjęto samochód z bakiem o pojemności 50 l. Przy czym przykładowe tankowanie nie było do pełna, ale 80 proc. pojemności.

Gaz na plus

Okazuje się, że LPG nadal jest atrakcyjny. Zmienia się to w zależności od miesiąca. I tak np. w lipcu 2022 zatankowanie benzyny kosztowało ponad 309 zł, a gazu 138 zł. We wrześniu było to odpowiednio 260 i 123 zł, a w grudniu 2022 ceny wyglądały tak: benzyna – 261 zł, LPG – 118 zł.

W zależności od miesiąca różnica na korzyść LPG wynosiła od 99,20zł (w lutym) do 171,60 zł (w lipcu) – podaje serwis.

Koszt instalacji LPG

Zanim jednak ktoś przyjmie do wiadomości tak prosty rachunek, musi do tego doliczyć jeszcze jedną rzecz. To koszt zamontowania instalacji LPG. Coraz więcej marek wycofuje się ze sprzedaży nowych samochodów z firmową instalacją i nawet kupując auto z salonu, kierowca – jeżeli chce mieć gaz – musi wydać dodatkowe pieniądze. O jakich kwotach mówimy?

Montaż instalacji gazowej LPG I generacji kosztuje przynajmniej 1200 zł. O klasę wyższa to wydatek 1500-2000 zł. Mniej popularny jest typ III, który kosztuje 1600-2500 zł. Najbardziej popularna jest generacja IV, ale to już większe pieniądze – od 2500 do nawet 6000 zł. 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: nigdy więcej pis !!! myślący i rozsądni rzeszowianie głosują na Konrada FijołkaData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:37Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Ale sobie Pan prezydent strzał w kolano zrobił przed wyborami, dziękujemy już temu panu, wystarczy tego dziadostwa. Narzekano na Pana Ferenca ale za jego kadencji to by było nie do pomyślenia!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 20:41Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogiAutor komentarza: głosuje bo mam prawoTreść komentarza: jeśli mam wybrać między dżumą a cholerą to wybieram ... grypę czyli głosuję na szumnego aby wreszcie po 20 latach rozbić układ rzeszowski. brawo J. Strojny któremu udało się zebrać ludzi nie związanych z politykami. samorząd to władza mieszkańców a nie polityków z Warszawy, Białegostoku, Gdańska czy Krakowa.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:31Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: głosuję bo mam prawoTreść komentarza: jeśli mam wybierać między dżumą a cholerą to wybieram grypę ... czyli głosuję ma szumnego aby wreszcie po 20 latach rozbić układ rzeszowski tak jak to chce zrobić Jacek Strojny . brawo nowy radny WróbelData dodania komentarza: 18.04.2024, 16:42Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: NIE GŁOSUJE NA FIOŁKATreść komentarza: Jak to jest że hala na Podpromiu dla dwóch drużyn i możliwości eventowych wciąż nie doczekała się modernizacji i rozbudowy a dla Garstki kibiców z Resowi spadającej do drugiej ligi, Konrad Fiołek i jego radni będą budować wielki stadion ucinając pieniądze z poprawy dróg i skrzyżowań. To wszystko mimo korków i brak miejsc parkingowych. Za to stawka za parkowanie w centrum miasta znów wzrosła. Stadion żużlowy i piłkarski nie spełnią wymogów i zamiast dołożyć do tego 3mln zł oni wolą wyrzucić w błoto prawie 200mln na stadion który będzie świecił pustkami zarówno dla lekkoatletyki jak i rozgrywek 3 ligi dla Resowi. Był skłonny oddać nawet deweloperom za psie pieniądze warta miliony działkę z Placu Balcerowicza. Skandal! Fiołek marnotrawi finanse publiczne dla kolegów kiboli i rozdaje mienie miasta deweloperom pod stołem. Dość! RZESZÓW DAJE CZERWONĄ KARTKĘ FIOŁKOWI W WYBORACH!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 11:04Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczący
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama