Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
News will be here
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama Transhen Ropczyce, wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Chroniony żółw stepowy uratowany w Korczowej

Podziel się
Oceń

Podczas kontroli na przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego zatrzymali żywy okaz żółwia stepowego (Testudo horsfieldii). Gatunek ten jest objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). W ręce strażników oddała go 31-letnia obywatelka Ukrainy, która przewoziła gada na siedzeniu pasażera. Nie dysponując odpowiednimi zezwoleniami na przewóz chronionego gatunku, kobieta naraziła się na konsekwencje prawne.
  • Źródło: KAS
Chroniony żółw stepowy uratowany w Korczowej

Źródło: KAS

Chroniony żółw został przekazany pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, gdzie otrzyma właściwą opiekę i warunki do życia.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) podkreśla, że przewóz przez granicę gatunków chronionych przepisami konwencji jest możliwy jedynie na podstawie wcześniej wydanych pozwoleń i świadectw. Niestety, w tym przypadku kobieta nie okazała takich dokumentów podczas kontroli.

Służby przypominają wszystkim podróżującym, aby przed przekroczeniem granicy dokładnie sprawdzili, które gatunki roślin czy zwierząt, a także przedmioty wykonane z nich, są objęte ochroną. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie podatki.gov.pl oraz na stronach ambasad poszczególnych krajów.

żółw stepowy
Fot. KAS

Wprowadzenie ograniczeń w przewozie przez granicę gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną to jeden z ważnych elementów ochrony tych gatunków przed zagrożeniem wyginięcia. Handel nimi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie wpływa negatywnie na ich populację w środowisku naturalnym i jest dokonywany na podstawie odpowiednich zezwoleń.

Zarówno funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej, jak i innych jednostek na terenie całego kraju, każdego roku udaremniają liczne próby nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków roślin i zwierząt. W samym 2022 r. strażnicy z Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu zabezpieczyli ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną, w tym m.in. sokołów wędrownych, papug żako i mnicha, żółwi stepowych oraz pijawek lekarskich.

Działania te są dowodem niezwykle ważnej roli Służby Celno-Skarbowej w ochronie dziedzictwa naturalnego nie tylko Polski, ale i całego świata.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RadekTreść komentarza: Gdy umarł to sobie ludzie o nim przypomnięliData dodania komentarza: 21.02.2024, 04:50Źródło komentarza: Grzegorz Tereszkiewicz - aktywista społeczności LGBT przegrał walkę z rakiemAutor komentarza: SomalTreść komentarza: Podoba mi sieData dodania komentarza: 20.02.2024, 20:48Źródło komentarza: Nowy system wyświetlaczy i komunikatów głosowych na stacji Rzeszów GłównyAutor komentarza: kacperB4Treść komentarza: Namalujcie/domalujcie wreszcie łacznik sciezki rowerowej na ul. Kopisto na przejsciu dla pieszych pomiedzy salon merca a milhall - chyba ze to ma byc miejsce do czerpania zysków z....Data dodania komentarza: 20.02.2024, 13:02Źródło komentarza: Rzeszowskie ścieżki rowerowe pod lupą. MZD rusza z inwentaryzacjąAutor komentarza: KrzychuTreść komentarza: Co ci ludzie mają w głowach? Kupować mięso z samochodu na targowisku? Mięso powinno być przechowywane w określonych warunkach w lodówce. Na targowisku to można kupić jabłka, ziemniaki i marchewkę. Mięso tylko w sklepie. Zaoszczędzili 2 zł na galarecie...Data dodania komentarza: 18.02.2024, 14:33Źródło komentarza: Śmiertelne zatrucie mięsem z targowiska w Nowej Dębie. Zatrzymano dwie osobyAutor komentarza: JanTreść komentarza: Usunie progi na ścieżkach przy wyjazdach z posesji!!!!!!!!!!Data dodania komentarza: 16.02.2024, 20:49Źródło komentarza: Rzeszowskie ścieżki rowerowe pod lupą. MZD rusza z inwentaryzacjąAutor komentarza: AldonaTreść komentarza: Dla mnnie catering to wybawienie bo nie mam czasu na gotowanie, pudełka zamawiam z Cud i Miód . Jedzenie jest smaczne, zdrowe i różnorodne wiec posiłki mi się nie przejadają.Data dodania komentarza: 16.02.2024, 13:18Źródło komentarza: Przetestuj catering dietetyczny w Rzeszowie i rozpocznij przygodę ze zdrowym odżywianiem
Reklama
Reklama
Reklama