Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Chroniony żółw stepowy uratowany w Korczowej

Podziel się
Oceń

Podczas kontroli na przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego zatrzymali żywy okaz żółwia stepowego (Testudo horsfieldii). Gatunek ten jest objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). W ręce strażników oddała go 31-letnia obywatelka Ukrainy, która przewoziła gada na siedzeniu pasażera. Nie dysponując odpowiednimi zezwoleniami na przewóz chronionego gatunku, kobieta naraziła się na konsekwencje prawne.
  • Źródło: KAS
Chroniony żółw stepowy uratowany w Korczowej

Źródło: KAS

Chroniony żółw został przekazany pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, gdzie otrzyma właściwą opiekę i warunki do życia.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) podkreśla, że przewóz przez granicę gatunków chronionych przepisami konwencji jest możliwy jedynie na podstawie wcześniej wydanych pozwoleń i świadectw. Niestety, w tym przypadku kobieta nie okazała takich dokumentów podczas kontroli.

Służby przypominają wszystkim podróżującym, aby przed przekroczeniem granicy dokładnie sprawdzili, które gatunki roślin czy zwierząt, a także przedmioty wykonane z nich, są objęte ochroną. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie podatki.gov.pl oraz na stronach ambasad poszczególnych krajów.

żółw stepowy
Fot. KAS

Wprowadzenie ograniczeń w przewozie przez granicę gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną to jeden z ważnych elementów ochrony tych gatunków przed zagrożeniem wyginięcia. Handel nimi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie wpływa negatywnie na ich populację w środowisku naturalnym i jest dokonywany na podstawie odpowiednich zezwoleń.

Zarówno funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej, jak i innych jednostek na terenie całego kraju, każdego roku udaremniają liczne próby nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków roślin i zwierząt. W samym 2022 r. strażnicy z Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu zabezpieczyli ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną, w tym m.in. sokołów wędrownych, papug żako i mnicha, żółwi stepowych oraz pijawek lekarskich.

Działania te są dowodem niezwykle ważnej roli Służby Celno-Skarbowej w ochronie dziedzictwa naturalnego nie tylko Polski, ale i całego świata.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EdekTreść komentarza: Kierowca ambulansu się popisał ... Bez komentarzaData dodania komentarza: 15.07.2024, 22:12Źródło komentarza: Zderzenie bmw i dacii na S19 w Jasionce. W wypadku ucierpiały dzieci! [WIDEO]Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Passat i wszystko jasne !Data dodania komentarza: 15.07.2024, 18:50Źródło komentarza: Koszmarny wypadek na Podkarpaciu! Podczas dachowania dwie osoby wypadły z pojazdu. Niestety nie żyjąAutor komentarza: MieszczuchTreść komentarza: Tak to jest jak do miasta przyjeżdża wieś !Data dodania komentarza: 15.07.2024, 18:48Źródło komentarza: Dwie osoby ranne w wypadku na ulicy Hetmańskiej w RzeszowieAutor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: No wszystko wiadomo. Dwa orły 22,26 lat. Jeden z nich musiał zapier..... brak wyobrażniData dodania komentarza: 15.07.2024, 10:45Źródło komentarza: Dwie osoby ranne w wypadku na ulicy Hetmańskiej w RzeszowieAutor komentarza: StalowyTreść komentarza: Prawda i tylko prawda nas wyzwoli! Ukraińcy precz z Polski!Data dodania komentarza: 13.07.2024, 17:12Źródło komentarza: W Stalowej Woli pokażą inscenizację Rzezi Wołyńskiej. Wydarzenie budzi kontrowersjeAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Muzeum w Oświęcimiu też jest drastyczne ALE JEST, funkcjonuje i nikt nie neguje faktów historycznychData dodania komentarza: 12.07.2024, 10:57Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama