Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Zabudowa ul. Spacerowej i Białogórskiej. Jest decyzja Rady Miasta Rzeszowa

Podziel się
Oceń

Co dalej z budową wieżowców przy ul. Spacerowej i Białogórskiej? Mieszkańcy Zalesia wciąż oczekują na decyzję.
Zabudowa ul. Spacerowej i Białogórskiej. Jest decyzja Rady Miasta Rzeszowa
Tak mogło by wyglądać Zalesie, kiedy wybudowano by wysokie wieżowce przy ul. Spacerowej.

Źródło: Spacerówka dawniej NIE dla 18-sto piętrowych wieżowców na Zalesiu - Facebook

Podczas wtorkowej (20.06.) sesji Rady Miasta Rzeszowa radni nie zajęli się projektem "uchwały o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenów strefy rekreacji w rejonie al. Sikorskiego w Rzeszowie". Część pierwsza dokumentu obejmuje obszar 13,01 ha na Zalesiu od ul. Spacerowej. Cała przestrzeń obejmująca ten obszar będzie przeznaczona pod tereny rekreacyjne, w tym: publicznie dostępny park, otwarte urządzenia sportowo-rekreacyjne i wypoczynkowe, drogi dla pieszych, rowerów wraz z miejscami postojowymi, ścieżki i trasy turystyczne, dydaktyczne, zdrowie, przyrodnicze, trekkingowe, ogrody botaniczne, sensoryczne, tematyczne, platformy widokowe, oczka i zbiorniki wodne, sztuczne strumienie, fontanny, ogrody deszczowe oraz place zabaw. Przyjęcie tej uchwały przez rzeszowskich radnych miało być wstępem do zakończenia tematu budowy wieżowców w tamtym miejscu. Radni zdjęli ten punkt jednak z porządku obrad, bowiem jak wynika z argumentacji miejskich urzędników, "prezydent chciał brać udział w uchwaleniu tego ważnego dokumentu".

Słynny spór o WZ-ki

Przypomnijmy. Sprawa Zalesia i zabudowy wzgórza powyżej ul. Spacerowej znana jest opinii publicznej od dawna. Pierwotnie miał tu powstać cmentarz komunalny, jednakże miasto odeszło od tego pomysłu. Kolejną koncepcją Ratusza był Kompleks Naukowo-Rekreacyjny, tj. piękny ponad 20-sto hektarowy park, którego plany opracował „Urząd Miasta Rzeszowa”. W lipcu 2015 r. radni podjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zgodnego ze Studium, zakładającego na wzgórzu w obrębie ulic Spacerowej, Białogórskiej i Sikorskiego wspomniany park (zieleń, zieleń urządzoną oraz usługi w zieleni urządzonej). Ratusz wiosną 2017 r. kolejny raz zmienił zdanie co do planów zabudowy wzgórza, o czym poinformował w wystąpieniu telewizyjnym sam prezydent Tadeusz Ferenc, obwieszczając, iż teraz na wzgórzu Zaleskim marzy mu się Manhattan i 18-sto piętrowe wieżowce. W tym czasie rzeszowski Ratusz wydał 12 WZ-tek na wysoką zabudowę wielorodzinną w terenie przeznaczonym pod zieleń. Zaczęła się batalia mieszkańców Zalesia z miastem. Ostatecznie, we wrześniu 2021 r., Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło 12 WZ-ek, uznając, że wydawane były one niezgodnie z prawem. 

PRZECZYTAJ TEŻ:

Stowarzyszenie "Spacerówka" ma pomysł na to miejsce

Mieszkańcy Zalesia od lat zabiegali o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego  w tym miejscu. Stowarzyszenie "Spacerówka" na kilka dni przed wtorkową sesją wysłało list do radnych Rzeszowa z prośbą o przyjęcie tego dokumentu. Autorzy apelowali, aby poprzeć projekt w takiej wersji, jaki zaproponowano. Do propozycji tego planu do prezydenta Rzeszowa wpłynęły dwie propozycje zmian. Wynikało z nich, że dwie działki miały stać się przedmiotem zabudowy. O ich odrzucenie apelował właśnie zarząd stowarzyszenia "Spacerówka". Jak sami mówią, zamierzają starać się o środki z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, tak, aby zagospodarować to miejsce. 

Jak zapewnia Rada Miasta Rzeszowa, do tematu planu zagospodarowania w tym miejscu powróci podczas najbliższej sesji, za trzy tygodnie.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama