Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama

Rzeszów i Uppsala wspólnie w drodze do Europejskiej Stolicy Kultury

Podziel się
Oceń

Co łączy Rzeszów i szwedzką Uppsalę? Wbrew odległościom, wiele. Zarówno Rzeszów, jak i Uppsala to dynamiczne miasta akademickie, w których uczelnie odgrywają istotną rolę w kształtowaniu kultury i społeczności lokalnej.
Rzeszów i Uppsala wspólnie w drodze do Europejskiej Stolicy Kultury

Źródło: Adam Lampart/UM Rzeszowa

Oba miasta mocno stawiają też na ekologię i dążą w niedługim czasie do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Zarówno Rzeszów jak i Uppsala dbają o włączanie lokalnej społeczności w życie miasta i tworzenie kultury, a co najważniejsze, oba te miasta starają się w 2029 roku o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. 

Jak ogłosiła Unia Europejska, w 2029 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymają dwa miasta – jedno w Polsce i jedno w Szwecji. Dlatego Rzeszów i Uppsala ogłaszają ambitny plan współpracy w drodze do ubiegania się o ten prestiżowy tytuł. 

ZOBACZ TEŻ:

Zastępczyni prezydenta Rzeszowa Krystyna Stachowska i dyrektorzy rzeszowskich instytucji kulturalnych, podczas spotkania z przedstawicielami Uppsali, Patriciem Kiraly, głównym kierownikiem projektu Europejskiej Stolicy Kultury i koordynatorką Fatimą Edell, podjęli decyzję o stworzeniu wspólnych projektów kulturalnych, opartych m.in. o zaangażowanie lokalnych środowisk artystycznych, rezydencję, wymianę doświadczeń w zakresie budowania świadomego odbiorcy czy też wzajemną promocję najważniejszych wydarzeń kulturalnych każdego z miast. 

-Ma to na celu uwydatnienie bogactwa kulturowego i artystycznego obu miast, budowanie więzi między mieszkańcami i co bardzo ważne, zwiększenie naszej siły, naszego przekazu kulturalnego  – powiedziała Krystyna Stachowska, zastępczyni prezydenta miasta Rzeszowa. 

Uppsala to miasto położone 70 km na północ od Sztokholmu. Znajduje się tu, założony w 1477 roku, najstarszy uniwersytet w całej Skandynawii. Uniwersytet jest przewodnim partnerem Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), który kieruje nową inicjatywą UE dotyczącą kultury i przemysłów kreatywnych. W mieście przez wiele lat żył przyrodnik, lekarz i profesor Karol Linneusz. Obecnie można zwiedzać jego dom i ogród. W Uppsali znajduje się też XVI-wieczny zamek królewski i gotycka katedra.  Dynamicznie rozwijają się firmy medyczne i biotechnologiczne. Ponadto w mieście rozwinął się przemysł poligraficzny, spożywczy i maszynowy. 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama