Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Wystawa Polacy w bitwie o Wielką Brytanię na lotnisku w Jasionce

Podziel się
Oceń

„Polacy w bitwie o Wielką Brytanię” to tytuł wystawy, jaką od kilku dni można oglądać w terminalu lotniska w Jasionce. Ekspozycja, którą przygotowało Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawia najistotniejsze informacje o polskim wkładzie w pierwsze strategiczne zwycięstwo alianckie w II wojnie światowej.
Wystawa Polacy w bitwie o Wielką Brytanię na lotnisku w Jasionce

Źródło: Fot. Łukasz Ożóg/port lotniczy Rzeszów-Jasionka

– Przez nasze lotnisko przewijają się obecnie tłumy pasażerów. Jestem przekonany, że ta wystawa będzie dla nich doskonałą lekcją historii, pokazującą niezwykłą rolę polskich pilotów w pierwszym strategicznym zwycięstwie aliantów podczas II wojny światowej – mówi Adam Hamryszczak, prezes zarządu portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. 

Oryginalne fotografie zaczerpnięto ze zbiorów m.in. Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Ośrodka Karta, Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz kolekcji prywatnych. Zdjęcia poddano procesowi cyfrowej koloryzacji. 

Fot. Łukasz Ożóg/port lotniczy Rzeszów-Jasionka

– „Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Te słowa wypowiedziane przez Winstona Churchilla w 1940 r. w nieco szerszym kontekście, w istocie można odnieść do polskich lotników. Wystawa obrazuje wkład, wysiłek, ofiarę i kunszt polskich pilotów i załóg polskich dywizjonów biorących udział w bitwie o Anglię – podkreśla dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

Fot. Łukasz Ożóg/port lotniczy Rzeszów-Jasionka

Kolekcję „Polacy w bitwie o Wielką Brytanię” można oglądać na pierwszym piętrze terminala, przed wejściem do strefy kontroli bezpieczeństwa. Kilka lat wcześniej w tym miejscu była już inna ekspozycja, organizowana z IPN, pt. „Bieszczady w Polsce Ludowej”. Władze lotniska zapowiadają, że niedługo pojawią się kolejne wystawy. 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama