Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Rzeszów. Ile zapłacimy za śmieci?

Podziel się
Oceń

Miasto Rzeszów, tak jak i inne podkarpackie gminy, odkłada przetarg na wybór firmy, która zbierze i przetworzy nasze śmieci. Pospiech nie jest wskazany, bo koszty odbioru śmieci w dużej mierze zależą od państwowej spółki, do której należy jedyna w regionie spalarnia.
  • Źródło: wyborcza.pl, informacje własne
Zgodnie z ustawą śmieciową, gmina może wybrać firmę odbierająca odpady komunalne w przetargu ogłaszanym maksymalnie co 3 lata. Przyjęło się jednak, że takie przetargi organizowane są zazwyczaj co roku. Wynika to z częstych zmian na rynku śmieciowym.

Dlaczego tak drogo?!

Zeszłoroczne zmiany w ustawie śmieciowej zmieniły wymogi odnośnie segregacji odpadów. Spowodowały również drastyczne wzrosty cen.
Do 2018 roku województwo podkarpackie było podzielone na kilka regionów, w których funkcjonowały specjalne zakłady do przetwarzania odpadów. Niektóre Sortowanie Odpadów Komunalnych z części śmieci komunalnych produkowały tzw. paliwo alternatywne, które następnie transportowały do cementowni i spalarni. Zarabiały na tym do 200 zł za tonę. Powodowało to, że ceny odbioru śmieci od ludności były dość niskie.

Wprowadzona w 2019 r. nowelizacja ustawy śmieciowej nie tylko zmieniła wymogi stawiane instalacjom przetwarzającym odpady, ale przede wszystkim zniosła rejonizacje. Rynek śmieci został „uwolniony”.
W efekcie śmieci z całej Polski mogły szeroki strumieniem płynąć do cementowni i spalarni, w tym rzeszowskiej spalarni PGE. Ta, na początku swej działalności miała jeszcze relatywnie niskie ceny "skupu" śmieci.
W wyniku zmiany ustawy i konkursu ofert rzeszowska spalarnia podniosła ceny śmieci dostarczanych przez spółki komunalne. Ceny wzrosły nawet do 650-750 zł za tonę odpadów. Firmy na przetargach zażądały więcej za swoje usługi, a gminy sięgnęły po pieniądze do kieszeni mieszkańców. Nie mogą bowiem opłat za śmieci sfinansować z innych środków.

Dlaczego Rzeszów opóźnia przetarg

Postępowanie na wybór firmy, która w przyszłym roku zajmie się śmieciami z terenu Rzeszowa, ogłoszony został jeszcze w pierwszej połowie sierpnia. Mamy połowę października, ale firma, która będzie odbierać odpady w 2021 roku, nadal nie została wyłoniona. – Chcemy, aby firmy, które będą zainteresowane startem w naszym przetargu, swoje oferty oparły na realnych cenach w rzeszowskiej spalarni śmieci. Mamy informację, że PGE Energia Ciepła – spółka, do której należy spalarnia, na dniach poda wyniki konkursu ofert – mówi Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. Miasto ogłosi przetarg, gdy pozna ceny w spalarni w PGE.

Z informacji zdobytych przez Rzeszow112.pl wnika, że konkurs ofert w PGE był dwuetapowy. Ostatni etap zakończył się 5 października. Jednak do tej pory PGE nie podała informacji, jakie oferty wybrała. – Sprawa rozstrzyga się w Warszawie – mówi nasz rozmówca. – Oni sami jeszcze nie wiedzą, jakie dadzą ceny – dodaje. Na obecnym etapie wiadomo jedynie, że PGE w konkursie ofert zastrzegła, iż co najmniej 50 proc. strumienia odpadów przyjmie od firm odbierających śmieci z podkarpackich gmin.

Od cen "skupu" śmieci, jakie ustali spalarnia należąca do państwowej spółki, w dużej mierze będą zależeć nasze comiesięczne opłaty.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]Autor komentarza: kkkTreść komentarza: na caritas? Nie daję.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 21:29Źródło komentarza: Rzeszowski Caritas rozpoczął zbiórkę na rzecz poszkodowanych w pożarzeAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Super! Nie możemy sobie pozwolić na kolejne poświęcenia w imię cięć budżetowych!Data dodania komentarza: 20.06.2025, 12:13Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama