Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Miasto zapewnia. Woda w rzeszowskim wodociągu jest czysta i bezpieczna

Podziel się
Oceń

Badanie sanepidu nie wykazało obecności legionelli w kolejnych 10 próbkach wody z rzeszowskiego wodociągu. Służby sanitarne pobrały je 19 i 20 sierpnia, przed przeprowadzeniem profilaktycznej dezynfekcji sieci

O wynikach badań sanepid poinformował dzisiaj. Jak wyliczają służby sanitarne, zbadano 10 próbek wody zimnej z rzeszowskiego wodociągu oraz 9 próbek wody ciepłej, pobranej w mieszkaniach osób, u których potwierdzono zakażenie bakterią. W wodzie z wodociągu nie stwierdzono legionelli.

- W ślad za komunikatem służb sanitarnych mamy dla mieszkańców Rzeszowa bardzo ważną informację. Od początku zapewnialiśmy wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, że woda w rzeszowskim systemie wodociągów podlega uzdatnianiu przy pomocy jednego z najnowocześniejszych systemów w Europie, a co za tym idzie, jest czysta i w pełni bezpieczna. Wynik badań przekazane dzisiaj przez sanepid, są tego potwierdzeniem. Nasz system funkcjonuje poprawnie, nikt niczego nie pominął, nie zaniedbał, woda była i jest czysta, co chcemy jeszcze raz wyraźnie mieszkańcom przekazać – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.  

Marek Ustrobiński, prezes MPWiK dodaje, że już 18 sierpnia, po uzyskaniu pierwszych informacjo o zakażeniach system został wnikliwie skontrolowany. 

- Przeprowadziliśmy gruntowną inspekcję wszystkich elementów odpowiedzialnych za uzdatnianie wody w naszym ujęciu na osiedlu Zwięczyca. Sprawdziliśmy system wstępnego ozonowania, ozonowania pośredniego, skontrolowaliśmy filtry piaskowe, antracytowe, aktywne filtry węglowe, poprawność działania systemu dozowania chloru, dwutlenku chloru, a także poprawność pracy reaktorów ultrafioletowych, które naświetlają naszą wodę, zanim zostanie dostarczona do wodociągów. Ten wielostopniowy system działał i działa poprawnie, nie stwierdziliśmy żadnych uchybień. I najlepszym potwierdzeniem tego są właśnie wyniki badań próbek wody – mówi Marek Ustrobiński.

To nie jedyne informacje dla mieszkańców. Sztab kryzysowy powołany przez prezydenta Rzeszowa pracuje codziennie. Podczas dzisiejszego posiedzenia omówiono aktualną sytuację związaną z zakażeniami, stanem pacjentów, prezydent Konrad Fijołek przedstawił także informację z wczorajszego spotkania z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych i zarządcami budynków w Rzeszowie. - W jego trakcie omówiliśmy sytuację i przebieg zleconego płukania wewnętrznych sieci rozprowadzających wodę bezpośrednio do mieszkań w ich budynkach. Łącznie wykonano już takie płukanie w kilkuset lokalizacjach. Miejskie spółki wspierają w tych działaniach zarządców osiedli – informuje prezydent Rzeszowa.

Wyniki zakończonych dotychczas badań próbek wody, a także postępowanie prowadzone przez sanepid nie pozwalają jeszcze wskazać przyczyny zakażeń bakterią. W czwartek poinformowano o wykryciu legionelii w trzech z dziewięciu pobranych próbek ciepłej wody bezpośrednio w mieszkaniach zarażonych osób.

- W tej sytuacji trudno o wspólny mianownik, bo skoro w sześciu z tych dziewięciu przypadków ciepła woda w budynkach była czysta, to nasuwa się pytanie, w jaki sposób i gdzie zakazili się ich mieszkańcy? Wiele wskazuje na to, że przyczyna problemu była krótkotrwała i prawdopodobnie związana z klimatem – wysokimi temperaturami, z jakimi mieliśmy ostatnio do czynienia. Mamy nadzieję, że kolejne wyniki badań i postępowanie służb epidemiologicznych pozwolą to ustalić. Niezależnie od niego działamy prewencyjnie, a wszelkie nasze działania, jak dezynfekcja sieci wodociągowej działają także miejscowo, bo potwierdziliśmy, że chlor w podwyższonej dawce dotarł do wewnętrznych sieci budynków podłączonych do naszego wodociągu – dodaje prezydent Rzeszowa.

Ankieta: Czy obawiasz się zakażenia Legionellą?
Tak
35%   (33 głosy)
Nie
43%   (40 głosów)
Trudno powiedzieć
22%   (20 głosów)

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Ł Autor komentarza: red Treść komentarza: Wystarczy wejść do artykułu, żeby się przekonać, że autor był na miejscu. Wystarczy mieć odrobine wyobraźni, aby zrozumieć, że gdy masa ludzi wejdzie do wody, to przestanie ona być lazurowa... niestety ktoś tu jest uprzedzony do Pismaka, pozdro dla Dominika Data dodania komentarza: 28.06.2026, 14:40 Źródło komentarza: Lazurowe Wybrzeże w Czarnej Sędziszowskiej. Podkarpacka plaża, która zachwyca błękitem wody Autor komentarza: Pisak do wymiany Treść komentarza: Czy autor postu był tam na miejscu ? Bo mam wrażenie że ten wysryw powstał na podstawie wyobraźni, woda była piękna ale może w tamtym roku. Obecnie bagno i muł. Zapraszam autora do kontaktu z okulista, a najlepiej wybrać się i zobaczyć coś o czym się pisze Data dodania komentarza: 28.06.2026, 14:00 Źródło komentarza: Lazurowe Wybrzeże w Czarnej Sędziszowskiej. Podkarpacka plaża, która zachwyca błękitem wody Autor komentarza: Oldboy Treść komentarza: I powstanie sanatorium miłości, Data dodania komentarza: 26.06.2026, 22:11 Źródło komentarza: W gminie Trzebownisko powstanie pierwsza tężnia solankowa Autor komentarza: Michał Treść komentarza: Widać że fajne miejsce. Przykra sprawa, że chcą to ludziom odebrać. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:42 Źródło komentarza: Miasto należy do mieszkańców. Dlaczego tracimy więcej niż kawałek Sanoka Autor komentarza: hehe Treść komentarza: A gdzie Hus najwiekszy karakan narodowy z Budziwoja? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Protest w Rzeszowie w obronie pamięci Henry’ego Nowaka. Uczestnicy sprzeciwiali się masowej migracji Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama