Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Zamiana działek z deweloperem. Kupcy z Placu Balcerowicza póki co wygrali z miastem

Podziel się
Oceń

Radni Rzeszowa nie zajmą się projektem uchwały o zamianie działek. Projekt uchwały na wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości został zdjęty z porządku obrad.
Zamiana działek z deweloperem. Kupcy z Placu Balcerowicza póki co wygrali z miastem
W czwartek na Placu Balcerowicza odbyła się akcja protestacyjna sprzedawców, którzy nie godzą się z możliwą likwidacją targowiska. Odbyło się też spotkanie z przedstawicielami Rady Miasta i Urzędu Miasta Rzeszowa.

Źródło: fot. Razem dla Rzeszowa

Jeszcze zanim rozpoczęła się sesja Rady Miasta Rzeszowa, kilka osób chciało prosić o głos. - Będzie na to moment - zwrócił im uwagę Andrzej Dec, przewodniczący rady, prosząc o zajęcie miejsc. 

Do przetargu na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego przy ul. Wyspiańskiego zgłosiło się sześć firm, a obiekt sportowy ma powstać w miejscu obecnego stadionu Resovii. Miasto musi jednak zadbać także m.in. o drogi pożarowe i dojazdowe. W tym celu chce pozyskać okoliczne działki, należące do firmy deweloperskiej Resovia Residence Development. Miałoby to się odbyć na zasadzie wymiany – deweloper otrzymałby działki w centrum Rzeszowa, gdzie obecnie znajduje się Plac Balcerowicza. Taki projekt trafił pod obrady, dzisiejszej sesji Rady Miasta Rzeszowa. 

Kupcy z Placu Balcerowicza "wygrali". Ale czy na dłużej? 

- Czyli dla miasta Rzeszowa liczy się bardziej zabudowanie terenu w centrum miasta wartego miliony czy człowiek, który odprowadza podatki, płaci za wszystko do miasta? Inwestujemy tutaj swoje pieniądze, żeby tutaj było coraz lepiej – mówił w zeszły czwartek jeden ze sprzedawców podczas akcji protestacyjnej – My ze swojej strony, w ciągu jednego dnia zebraliśmy ponad tysiąc podpisów klientów, jak i nas kupców, którzy jesteśmy za tym, że powinien ten rynek istnieć i zrobimy wszystko by ten rynek istniał - deklarował. 

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Tomasz Kamiński tłumaczył podczas spotkania z handlowcami, m.in. jak przebiegać ma proces decyzyjny nad taką uchwałą, a także zapewniał zebranych o tym, że nikt z nich nie zostanie wyrzucony. Kupcy odrzucali tłumaczenia Kamińskiego, twierdząc, że zostali zbyt późno uprzedzeni o zamiarach Rady Miasta.

Wniosek o zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały o zamianie gruntów złożył jako pierwszy Marcin Deręgowski, z klubu Koalicji Obywatelskiej. 

- Nie mamy rozstrzygnięcia przetargu na PCLA, nie mamy planu i pomysłu na Plac Balcerowicza, nie rozważyliśmy wszystkich możliwości pozyskania terenów - argumentował. 

- Dajmy szansę prezydentowi, aby przedstawić całą tę sytuację. W opinii publicznej krąży wiele półprawd i mitów. To dobry moment, aby poznać fakty - przeciwstawiał się koalicyjnemu koledze wiceprzewodniczący rady Tomasz Kamiński (Rozwój Rzeszowa). 

Radnych klubu KO poparł klub Prawa i Sprawiedliwości. - To przedwcześnie przygotowany dokument - zauważył radny Jerzy Jęczmienionka (PiS).

Ostatecznie w głosowaniu, radni z KO i PiS zdjęli projekt uchwały z obrad sesji Rady Miasta Rzeszowa. Z Rozwoju Rzeszowa za zdjęciem z porządku obrad głosowała tylko radna Anna Skiba. Wszyscy inni radni tego klubu byli przeciwni. 

Burza o dyskusję

Deręgowski złożył ponownie wniosek formalny. Tym razem o dodanie do porządku obrad informacji prezydenta o zdjętym wcześniej projekcie uchwały. - Dajmy możliwość kupcom i prezydentowi ten temat wyjaśnić - argumentował. - Chcemy zgłębić temat na komisji. Nie róbmy tego na sesji, nie róbmy wiecu na tej sali - apelował Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. - Lepiej te argumenty przedstawić tutaj, nawet kosztem naszego czasu. Ta sprawa wzbudza kontrowersje - zwracał uwagę Robert Kultys z PiS. 

- Ośmiesza Pan instytucję rady - mówił do przewodniczącego rady Witold Walawender z Rozwoju Rzeszowa. - Będziemy rozmawiać o tym, co przed chwilą zdjęto z porządku obrad? - pytał, wskazując, że taki wniosek ma sens tylko wtedy, kiedy ograniczy się do samego wystąpienia prezydenta, bez zadawania pytań ze strony radnych czy obecnych na sesji kupców. Tomasz Kamiński podpowiedział Andrzejowi Decowi, aby prezydent wyjaśnił sporną kwestię projektu uchwały zamiany gruntów w punkcie "Komunikaty prezydenta miasta". - Wszyscy mają okazję zobaczyć jak wyglądają sprawy proceduralne prowadzenia sesji Rady Miasta Rzeszowa - zakończył Andrzej Dec, nie poddając żadnych wniosków formalnych pod głosowanie. 

Prezydent zaprosił handlowców z Placu Balcerowicza na spotkanie 9 października. Ma wtedy dojść do rozmów o wizji zagospodarowania tego terenu.


Napisz komentarz
Komentarze
Stanisław 27.09.2023 00:13
Komentarz zablokowany

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: będą odganiać ruskich różańcemData dodania komentarza: 22.04.2024, 20:33Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: Kazimierz SikoraTreść komentarza: Kurier Błażowski nr 195 grudzień 2023. pdf Monument w Rzeszowie. Motto: Upamiętnia wydarzenia i ich ofiary – inspiratorzy jego budowy przypisali mu ideę (obecną w treści jego imienia) w niezgodzie z prawdą historyczną. Wydarzenia Ropczyckie poprzedzi- ły Wielki Strajk Chłopski z 16-25 sierpnia 1937 r. (obszernie opisany w Internecie) – wydarzenia przykre dla nas wszystkich. Wynikiem licz- nych starć buntujących się chłopów były ofiary – 44. zabitych, wielu ran- nych i ok. pięciu tys. aresztowanych. W poprzednim Kurierze (nr 194) cy- tuję aut. Grażyna Woźna – „inspira - torami powstania ropczyckiego byli prowokatorzy ludowi oraz komuniści nielegalnie działający w strukturach partii chłopskich i Związku Młodzie- ży Wiejskiej Wici”. Moim zdaniem (K.S.) i zdaniem wielu,, Wydarzenia ropczyckie” i,,Wielki Strajk”, były sa- moistnym buntem chłopskim. Jeżeli brali w nich udział nieliczni komu- nizujący chłopi, to nie oni byli solą tych pamiętnych wydarzeń. Tutaj myśl ks. Mieczysława Malińskiego w,, Życiorysie Karola Wojtyły” str. 13 (wyd. I.) -,, … . Czytaj wprowadzenie w Kurierze Błażowskim nr 194 listopad 2023.pdfData dodania komentarza: 21.04.2024, 16:59Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: wieslawTreść komentarza: Czy Maryja POTRZEBOWAŁA kiedykolwiek jakichś wojowników ? Ludzie opamiętajcie się, mówię to do tych wierzących. Ci wojownicy sprawiają wrażenie mafii rosyjskiej która ochraniała w latach dziewięćdziesiątych każdy lokal gastronomiczny lub sklep. Czy wam się te mózgi zupełnie polasowały?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 13:12Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: 2137Treść komentarza: XDData dodania komentarza: 20.04.2024, 12:28Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: Ciekawy jestem czy ci " wojownicy" maryi" tak licznie zgłoszą się do poboru wojskowego w razie zagrożenia ze strony rosji :):)Data dodania komentarza: 20.04.2024, 11:46Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: BlaTreść komentarza: A jak robią drogi i leją asfalt w listopadzie, grudniu bo inaczej pieniądze by przepadły to wtedy nie musi być odpowiednich warunków i temperatury? A poza tym można takie rzeczy robić w godz 10-14 bo wtedy jest najmniejszy ruch - wszyscy już dojechali do pracy i jeszcze nie zaczęli z niej wyjeżdżać. Tęgie głowy z miasta które zwie się "stolicą innowacji" nie mają badań kiedy się ruch zmniejsza po porannym szczycie?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 00:09Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogi
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama