Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Adam Dziedzic, poseł elekt: nie chcemy w Świlczy politycznego komisarza PiS!

Podziel się
Oceń

Wójt gminy Świlcza, prezes podkarpackiego PSL Adam Dziedzic w wyborach parlamentarnych otrzymał ponad 24 tys. głosów i został wybrany posłem z listy Trzeciej Drogi. To duży mandat zaufania i nadzieja na kolejne skuteczne działania samorządowca. Wybór do sejmu niesie za sobą utratę mandatu włodarza Świlczy.
poseł Adam Dziedzic
Adam Dziedzic, wójt gm. Świlcza i poseł elekt Trzeciej Drogi (PSL) oraz radni z klubu Razem dla Gminy Swilcza apelowali w piątek, aby wojewoda podkarpacki Ewa Leniart mianowała na komisarza Sławomira Stykę - zastępcę wójta Świlczy.

Źródło: Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

Na początku należy wyjaśnić całą chronologię wydarzeń w samorządzie gminy Świlcza. Za dzień utraty mandatu wójta przez Adama Dziedzica uznaje się 15 października – dzień wyborów, ale oficjalnym dokumentem potwierdzającym zostanie posłem, na podstawie komentarza Krajowego Biura Wyborczego w Rzeszowie, jest Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej. Te zostało wydane we wtorek 17 października, a opublikowane w Dzienniku Urzędowym zostało w środę 18 października. Tego dnia weszło w życie. 

Jak wyjaśnia Krajowe Biuro Wyborcze zgodnie z art. 492 par.1 pkt. 5a Kodeksu Wyborczego wygaśnięcie mandatu wójta, wskutek wyboru m.in. na posła, stwierdza właściwy komisarz wyborczy, w drodze postanowienia, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu.

Postanowienie komisarza wyborczego ogłasza się w wojewódzkim Dzienniku Urzędowym oraz podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej.

O wyborze komisarza, czyli osoby, która pokieruje gminą do najbliższych wyborów, decyduje premier, rozpatrując m.in. kandydaturę przedstawioną przez wojewodę. Oczywiście nie musi brać pod uwagę zdania nikogo i sam wskazać osobę. Może też zgodzić się – tak jest najczęściej – z wnioskiem wojewody. 

Tymczasem sama wojewoda podkarpacka Ewa Leniart (PiS) też została posłem. Niemniej jednak w tym przypadku jest nieco inaczej. Wojewoda pełni swoją funkcję do czasu podjęcia decyzji przez Prezesa Rady Ministrów. Zaakcentować należy, że sam wybór osoby pełniącą funkcje wojewody na posła nie jest równoznaczny z objęciem przez niego mandatu poselskiego. Dopiero w momencie ślubowania poselskiego — tak naprawdę — wojewoda zostaje posłem. Do tego czasu może podejmować decyzje administracyjne. Wniosek więc jest prosty, że to najprawdopodobniej ówczesna wojewoda Ewa Leniart będzie opiniować do premiera kandydata na komisarza Świlczy. 

Oszczędźcie gminę Świlczę od nominatów politycznych

W piątek przed Urzędem Gminy Świlcza odbyła się konferencja prasowa, podczas której poseł elekt Adam Dziedzic, wraz z radnymi z klubu Razem dla Gminy Świlcza oraz swoim dotychczasowym zastępcą Sławomirem Styką, apelowali, aby oszczędzić gminę od politycznych nominatów na komisarza. Zgodnie z Kodeksem Wyborczym ten pokieruje gminą do najbliższych wyborów. Te mają odbyć się wiosną przyszłego roku. 

- Apeluję! Uszanujcie wolę suwerena, mieszkańców gminy, pozwólcie nam złożyć budżet, kontynuować rozwój oświaty, realizować inwestycje. Nikt nie zna tak dokładnie tych spraw, jak mój zastępca. Pracuję z nim 8 lat – mówił Adam Dziedzic, który lada chwilę zasiądzie w ławach poselskich. 

– Sławomir Styka i Adam Dziedzic świetnie się wzajemnie uzupełniali. Zastępca wójta zna procesy inwestycyjne w gminie, które są mocno zaawansowane – wyjaśniał Tomasz Biały, wiceprzewodniczący Rady Gminy Świlcza i szef klubu Razem dla Gminy Świlcza. – Mamy nadzieję, że stanowisko Adama Dziedzica oraz nas radnych, zostanie uwzględnione – dodał.

Apel Adam Dziedzica o mianowanie komisarzem Sławomira Stykę poparli też radni z klubu Razem dla Gminy Świlcza - przekazał Tomasz Biały, wiceprzewodniczący rady, szef klubu. fot. Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

Przyszły poseł był osobiście u wojewody, przedkładając stosowne pismo, argumentujące mianowanie Sławomira Styki na komisarza. Jak mówił, usłyszał wtedy tylko: „zobaczymy, co będzie dalej”. - Apelowałem, żeby nie wykorzystano sytuacji politycznej i nie mianowano na komisarza w Świlczy nominata z PiS-u – wyjaśniał. 

Odchodzący wójt wspomniał, jaką sytuację zastał, obejmując stanowisko w 2014 r. Wtedy to mieszkańcy dokonali dużych zmian. Praktycznie zmieniona została cała Rady Gminy Świlcza, a ze stanowiskiem pożegnał się — już w pierwszej turze — Wojciech Wdowik, dzisiejszy Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie z PiS.

- Przychodząc tutaj i działając przez kolejne lata, wyprowadzaliśmy ten samorząd z zadłużenia – wskazywał Adam Dziedzic. Ten, jak mówił w piątek, zastał budżet gminy z ogromnym zadłużeniem. – Na koniec 2014 r. budżet gminy zaplanowano na 47 mln 420 tys. zł, a zadłużenie na prawie 22 mln zł.  – uzupełniał. Tymczasem obecnie planowane dochody Świlczy to 109 mln zł, a zadłużenie już tylko 6 mln zł. 

Polityczny komisarz z PiS zniszczy ten samorząd

Dziś gmina Świlcza oceniania jest jako jeden z najlepszych samorządów nie tylko na Podkarpaciu, ale też i w Polsce.  Adam Dziedzic mówił w piątek, że jako odchodzący samorządowiec liczy, że do Urzędu Gminy Świlcza nie zawita komisarz, mianowany z ramienia politycznego PiS. – Ta gmina niewiele od tych „dobrodziei” otrzymała. W związku z tym niegodziwością byłoby wprowadzenie i wykorzystywanie do celów politycznych, polityka partii Kaczyńskiego – argumentował. Poseł elekt wskazywał, że na terenie gminy, w której skład wchodzi 8 miejscowości, rozpoczęte zostały ważne projekty inwestycyjne jak: termomodernizacja szkół niepublicznych, budowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, zagospodarowanie i plany inwestycyjne budowy fabryki elektronarzędzi, transfer i budowa ujęć wody, budowa i modernizacja boisk i stadionów sportowych, remonty i budowy nowych dróg i chodników. 

Adam Dziedzic obawia się też o kształt nowego budżetu gminy Świlcza, nad którym trwają zaawansowane prace. Wskazywał, że komisarz polityczny z PiS, nie brał zapewne udziału w rozmowach z mieszkańcami, nie zna ich oczekiwań, nie zna specyfiki rozpoczętych projektów inwestycyjnych. – Stąd nie ma lepszej osoby, niż mój zastępca Sławomir Styka – mówił. Poseł elekt obawia się też kumplostwa i obsadzania urzędu przez członków rodzin. – Za mojej kadencji w tym urzędzie nie pracował żaden członek mojej rodziny. Za poprzedników było inaczej. Zatrudniano tu niekiedy całe rodziny – przekazywał. – Boję się, żeby nikt tego dobrego wizerunku nie zniszczył – mówił. 

Samorządy były pomijane, a dziś są zakusy na stanowiska

Adam Dziedzic, szef podkarpackich ludowców, odwoływał się też do sytuacji ogólnopolskiej. – Jak to się stało, że w ciągu ośmiu lat z budżetu państwa „wydłubano”  miliardów złotych – pytał retorycznie poseł elekt. – Gdzie te pieniądze były inwestowane? – zastanawiał się dalej. – Prawo i Sprawiedliwość tej gminy niestety nie wspierało, tak jak to robiło w przypadku innych samorządów – wskazywał. Jak mówił dalej, Świlcza starała się pięć razy o środki na adaptację byłej plebanii pod żłobek, niestety bezskutecznie. 

– Poseł Andrzej Szlachta gwarantował mi, podczas wizyty w urzędzie gminy, że 5 mln zł jest załatwione. No i załatwił… zero. Panie Andrzeju, bardzo za to dziękuję – ironizował Adam Dziedzic. 

Poseł elekt zapewniał, że jako mieszkaniec gm. Świlcza, mimo że został parlamentarzystą, będzie zawsze gotowy we wspieraniu pracy lokalnego samorządu, bez względu na to, kto będzie nim kierował. 

Obecnie najważniejsze zadania wójta zostały z wyprzedzeniem przekazane sekretarzowi gminy Świlcza. – Wstrzymujemy się z ważnymi działaniami, np. finansowymi – przekazał Adam Dziedzic. 

- Postulat złożony przez dotychczasowego wójta gminy zostanie rozważony przez wojewodę - przekazał w piątek Michał Mielniczuk, rzecznik wojewody podkarpackiego. Jak dodał Ewa Leniart oczekuje na postanowienie komisarza wyborczego o wygaśnięciu mandatu wójta gminy, w związku z czym nie ma możliwości podjęcia dalszych kroków w zakresie skierowania stosownego wniosku do premiera.
 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: będą odganiać ruskich różańcemData dodania komentarza: 22.04.2024, 20:33Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: Kazimierz SikoraTreść komentarza: Kurier Błażowski nr 195 grudzień 2023. pdf Monument w Rzeszowie. Motto: Upamiętnia wydarzenia i ich ofiary – inspiratorzy jego budowy przypisali mu ideę (obecną w treści jego imienia) w niezgodzie z prawdą historyczną. Wydarzenia Ropczyckie poprzedzi- ły Wielki Strajk Chłopski z 16-25 sierpnia 1937 r. (obszernie opisany w Internecie) – wydarzenia przykre dla nas wszystkich. Wynikiem licz- nych starć buntujących się chłopów były ofiary – 44. zabitych, wielu ran- nych i ok. pięciu tys. aresztowanych. W poprzednim Kurierze (nr 194) cy- tuję aut. Grażyna Woźna – „inspira - torami powstania ropczyckiego byli prowokatorzy ludowi oraz komuniści nielegalnie działający w strukturach partii chłopskich i Związku Młodzie- ży Wiejskiej Wici”. Moim zdaniem (K.S.) i zdaniem wielu,, Wydarzenia ropczyckie” i,,Wielki Strajk”, były sa- moistnym buntem chłopskim. Jeżeli brali w nich udział nieliczni komu- nizujący chłopi, to nie oni byli solą tych pamiętnych wydarzeń. Tutaj myśl ks. Mieczysława Malińskiego w,, Życiorysie Karola Wojtyły” str. 13 (wyd. I.) -,, … . Czytaj wprowadzenie w Kurierze Błażowskim nr 194 listopad 2023.pdfData dodania komentarza: 21.04.2024, 16:59Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: wieslawTreść komentarza: Czy Maryja POTRZEBOWAŁA kiedykolwiek jakichś wojowników ? Ludzie opamiętajcie się, mówię to do tych wierzących. Ci wojownicy sprawiają wrażenie mafii rosyjskiej która ochraniała w latach dziewięćdziesiątych każdy lokal gastronomiczny lub sklep. Czy wam się te mózgi zupełnie polasowały?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 13:12Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: 2137Treść komentarza: XDData dodania komentarza: 20.04.2024, 12:28Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: Ciekawy jestem czy ci " wojownicy" maryi" tak licznie zgłoszą się do poboru wojskowego w razie zagrożenia ze strony rosji :):)Data dodania komentarza: 20.04.2024, 11:46Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: BlaTreść komentarza: A jak robią drogi i leją asfalt w listopadzie, grudniu bo inaczej pieniądze by przepadły to wtedy nie musi być odpowiednich warunków i temperatury? A poza tym można takie rzeczy robić w godz 10-14 bo wtedy jest najmniejszy ruch - wszyscy już dojechali do pracy i jeszcze nie zaczęli z niej wyjeżdżać. Tęgie głowy z miasta które zwie się "stolicą innowacji" nie mają badań kiedy się ruch zmniejsza po porannym szczycie?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 00:09Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogi
Reklama
Reklama
Reklama