Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Gmina Świlcza nadal bez wójta. Kiedy poznamy komisarza?

Podziel się
Oceń

Gmina Świlcza od dwóch tygodni pozostaje bez wójta. W ten sposób wstrzymane są najważniejsze decyzje, np. w zakresie inwestycji. Kiedy poznamy komisarza?
Gmina Świlcza nadal bez wójta. Kiedy poznamy komisarza?

Wybory parlamentarne dały dwóm samorządowcom: Adamowi Dziedzicowi - wójtowi gm. Świlcza i Bartoszowi Romowiczowi - burmistrzowi Ustrzyk Dolnych, mandaty poselskie. W czwartek odebrali oni zaświadczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze na posła. Za dzień utraty mandatu wójta czy burmistrza uznaje się 15 października – dzień wyborów, ale oficjalnym dokumentem potwierdzającym zostanie posłem, na podstawie komentarza Krajowego Biura Wyborczego w Rzeszowie, jest Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej. Te zostało wydane we wtorek 17 października, a opublikowane w Dzienniku Urzędowym zostało w środę 18 października. Tego dnia weszło w życie. 

Do 14 dni od daty wyborów komisarze wyborczy muszą wydać postanowienia o formalnym wygaśnięciu mandatu wójta lub burmistrza. W przypadku Ustrzyk Dolnych postanowienie ukazało się w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego w czwartek (27.10.) a wójta Świlczy w piątek (27.10.). 

O wyborze komisarza, czyli osoby, która pokieruje gminą do najbliższych wyborów, decyduje premier, rozpatrując m.in. kandydaturę przedstawioną przez wojewodę. Oczywiście nie musi brać pod uwagę zdania nikogo i sam wskazać osobę. Może też zgodzić się – tak jest najczęściej – z wnioskiem wojewody. Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, chociaż też została wybrana na posła, wciąż podejmuje ważne decyzje w regionie. Swój urząd przestanie pełnić w momencie złożenia ślubowania na pierwszym posiedzeniu sejmu. 

Kto zastąpi Adama Dziedzica?

Kilka dni temu Adam Dziedzic apelował, aby na komisarza gminy Świlcza powołać jego zastępcę - Sławomira Stykę. Razem współpracowali przez ostatnie dwie kadencje. - Przychodząc tutaj i działając przez kolejne lata, wyprowadzaliśmy ten samorząd z zadłużenia – wskazywał Adam Dziedzic. Ten, jak mówił przed tygodniem, zastał budżet gminy z ogromnym zadłużeniem. – Na koniec 2014 r. budżet gminy zaplanowano na 47 mln 420 tys. zł, a zadłużenie na prawie 22 mln zł.  – uzupełniał. Tymczasem obecnie planowane dochody Świlczy to 109 mln zł, a zadłużenie już tylko 6 mln zł. Poseł elekt wskazywał, że na terenie gminy, w której skład wchodzi 8 miejscowości, rozpoczęte zostały ważne projekty inwestycyjne jak: termomodernizacja szkół niepublicznych, budowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, zagospodarowanie i plany inwestycyjne budowy fabryki elektronarzędzi, transfer i budowa ujęć wody, budowa i modernizacja boisk i stadionów sportowych, remonty i budowy nowych dróg i chodników. 

Niemal identyczna sytuacja jest w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych. Oba samorządy, będąc bez włodarzy, nie mogą podejmować ważnych zadań mających wpływ na publiczne finansowane. Nie można podpisywać umów, a tych zawartych nie wolno aneksować. Część kompetencji przejęli sekretarze, ale większość decyzji odkładana jest w czasie. 

Kiedy zatem poznamy nazwiska komisarzy wyborczych? 

Teraz wszystko w rękach premiera Mateusza Morawieckiego. - Niezwłocznie przekażemy opinię o kandydatach na komisarzy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - zapowiada Michał Mielniczuk, rzecznik wojewody podkarpackiego. To właśnie wojewoda Ewa Leniart wskaże propozycje personalne, kto zastąpi Dziedzica i Romowicza i pokieruje samorządami Świlczy i Ustrzyk Dolnych do czasu najbliższych wyborów samorządowych.

Rzecznik wojewody dopytywany czy są już wstępne nazwiska kandydatów, odpowiedział, że informacje będą przekazywane w ślad za decyzją premiera. 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: nigdy więcej pis !!! myślący i rozsądni rzeszowianie głosują na Konrada FijołkaData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:37Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Ale sobie Pan prezydent strzał w kolano zrobił przed wyborami, dziękujemy już temu panu, wystarczy tego dziadostwa. Narzekano na Pana Ferenca ale za jego kadencji to by było nie do pomyślenia!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 20:41Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogiAutor komentarza: głosuje bo mam prawoTreść komentarza: jeśli mam wybrać między dżumą a cholerą to wybieram ... grypę czyli głosuję na szumnego aby wreszcie po 20 latach rozbić układ rzeszowski. brawo J. Strojny któremu udało się zebrać ludzi nie związanych z politykami. samorząd to władza mieszkańców a nie polityków z Warszawy, Białegostoku, Gdańska czy Krakowa.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:31Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: głosuję bo mam prawoTreść komentarza: jeśli mam wybierać między dżumą a cholerą to wybieram grypę ... czyli głosuję ma szumnego aby wreszcie po 20 latach rozbić układ rzeszowski tak jak to chce zrobić Jacek Strojny . brawo nowy radny WróbelData dodania komentarza: 18.04.2024, 16:42Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: NIE GŁOSUJE NA FIOŁKATreść komentarza: Jak to jest że hala na Podpromiu dla dwóch drużyn i możliwości eventowych wciąż nie doczekała się modernizacji i rozbudowy a dla Garstki kibiców z Resowi spadającej do drugiej ligi, Konrad Fiołek i jego radni będą budować wielki stadion ucinając pieniądze z poprawy dróg i skrzyżowań. To wszystko mimo korków i brak miejsc parkingowych. Za to stawka za parkowanie w centrum miasta znów wzrosła. Stadion żużlowy i piłkarski nie spełnią wymogów i zamiast dołożyć do tego 3mln zł oni wolą wyrzucić w błoto prawie 200mln na stadion który będzie świecił pustkami zarówno dla lekkoatletyki jak i rozgrywek 3 ligi dla Resowi. Był skłonny oddać nawet deweloperom za psie pieniądze warta miliony działkę z Placu Balcerowicza. Skandal! Fiołek marnotrawi finanse publiczne dla kolegów kiboli i rozdaje mienie miasta deweloperom pod stołem. Dość! RZESZÓW DAJE CZERWONĄ KARTKĘ FIOŁKOWI W WYBORACH!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 11:04Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczący
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama