Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama tablice adresowe

Piotr Szopa nowym dyrektorem Zamku w Łańcucie. Zapowiada nowe inicjatywy

Podziel się
Oceń

Rozpoczął się nowy etap w historii Zamku w Łańcucie. Stanowisko dyrektora objął dr Piotr Szopa, historyk i badacz dziejów Polski południowo-wschodniej.
Piotr Szopa nowym dyrektorem Zamku w Łańcucie. Zapowiada nowe inicjatywy
Na zdjęciu Piotr Szopa nowy dyrektor Zamku w Łańcucie.

Źródło: Krzysztof Witek - Kancelaria Zarządu UMWP

Nowy dyrektor został powitany przez pracowników oraz zaproszonych gości w pięknych wnętrzach łańcuckiego zamku, który jest jednym z najważniejszych zabytków województwa podkarpackiego. Przy tej okazji muzeum wzbogaciło się o dwa cenne eksponaty, które przekazał na rzecz placówki nowy dyrektor.

W czasie swojego inauguracyjnego wystąpienia, dyrektor Szopa podziękował swoim poprzednikom p.o. dyrektora Krzysztofowi Żabie oraz wieloletniemu dyrektorowi Karolowi Wit Wojtowiczowi za wszystkie działania podejmowane na rzecz zamku i wyraził swoje zobowiązanie do ich kontynuacji. Zapowiedział również wprowadzenie nowych inicjatyw kulturalnych, które przyciągną jeszcze szersze grono odwiedzających i wzmocnią znaczenie zamku, jako centrum kultury i edukacji.

PRZECZYTAJ TEŻ:

- Ta placówka jest bardzo ważna w skali europejskiej, a być może światowej ze względu na prestiż, na to, że jest postrzegana jaka nasza duma, wizytówka Podkarpacia. To zasługa państwa - pracowników Zamku, bo to państwo budujecie to środowisko, wkładacie w to swoją energię, pasję w tworzenie tego wyjątkowego klimatu wokół tego obiektu – dziękował licznie zgromadzonym pracownikom Zamku, nowy dyrektor Piotr Szopa.

Nowy dyrektor zapowiedział, że wśród nowych inicjatyw znajdą się m.in.:
  • cykl wydarzeń kulturalnych, poświęconych historii i kulturze regionu,
  • programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży,
  • nowe wystawy i ekspozycje,
  • działania w zakresie digitalizacji zasobów muzealnych.

- Liczę na współpracę z władzami samorządowymi, instytucjami kultury i społecznością lokalną, aby wspólnie tworzyć jeszcze bardziej atrakcyjną ofertę kulturalną i edukacyjną dla mieszkańców regionu i turystów - podkreślił dr Piotr Szopa.

Zamek w Łańcucie jest jednym z najważniejszych obiektów kulturalnych w Polsce. Posiada w swoich zbiorach liczne dzieła sztuki, cenne zbiory historyczne oraz urokliwe ogrody. To także miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, wystaw i koncertów, przyciągających zarówno lokalną społeczność, jak i turystów z całego świata.

Doktor Piotr Szopa został wyłoniony w konkursie ogłoszonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trzyletnią kadencję na stanowisku dyrektora Muzeum - Zamek w Łańcucie rozpoczął 1 listopada. Piotr Szopa, z wykształcenia jest doktorem historii oraz magistrem prawa. Od 2005 roku zawodowo związany był z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie zajmował m.in. stanowisko Naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa. Jest autorem i współautorem książek o tematyce historycznej, a także redaktorem kilkudziesięciu artykułów oraz audycji radiowych i telewizyjnych.

Nowy dyrektor przekazał na rzecz muzeum dwa dokumenty z XIX wieku związane z wizytą w zamku cesarza Franciszka Józefa. Jest to korespondencja pomiędzy ówczesnym starostą powiatu łańcuckiego a naczelnikiem gminy Czarna. fot. Krzysztof Witek, Kancelaria Zarządu UMWP

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTo jest miejsce na Twoją reklamę – sprawdź szczegóły | halorzeszow.pl
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rzeszowianin.Treść komentarza: Norm niech budują Rzeszów będzie solidniejszy.Data dodania komentarza: 08.12.2023, 13:38Źródło komentarza: Patodeweloperka w Rzeszowie? Plac zabaw przy nowym wieżowcu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Myszka z garażuTreść komentarza: W artykule zapomniano dodać że do inwestycji przypisane jest az 10 darmowych miejsc parkingowych .... I po jednej windzie na klatce....trochę słaboData dodania komentarza: 08.12.2023, 08:51Źródło komentarza: Patodeweloperka w Rzeszowie? Plac zabaw przy nowym wieżowcu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Jp180Treść komentarza: Błąd. Obie ciężarówki stały ustawione w stronę jasła strzyzowa nie mogły jechać w strone Rzeszowa. Dacia wyprzedzała ciężarówki nie osobowe auto.Data dodania komentarza: 07.12.2023, 11:40Źródło komentarza: Zderzenie trzech osobówek i ciężarówki w Czudcu [ZDJĘCIA]Autor komentarza: EbenezerTreść komentarza: Człowieku, co ty wogole pie**lisz ? Po co wogole wspominasz o tych dobrze oplaconych adwokatach? Myslisz, ze to ma jakies znaczenie w sprawie? Prokurator z Ciebie, zeby wydawac takie wyroki? Wez sie patusie zajmij swoim zyciem i spozytkuj ten czas na cos innego, ty biedoidzie zalosny.Data dodania komentarza: 04.12.2023, 16:19Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzutyAutor komentarza: StanTreść komentarza: kamery nie pokażą rozmowy miedzy nimi i powodów sprzeczki która doprowadziła do działań których następstwem była śmierć . Nikt się tego nie dowie o to zadbają dobrze opłacenie przez rodziców adwokaci nieodpowiedzialnych sprawców zdarzenia Tragedia jest w tym ze młodzież nie jest święta i nie ma żadnego usprawiedliwienia dla wykonania ciosu w twarz drugiego człowieka .I tu jest problem nie prawny a moralny tych niedorosłych do życia ludzi i ich rodziców .Data dodania komentarza: 04.12.2023, 12:06Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzutyAutor komentarza: StróżTreść komentarza: Nawet adwokat bogatych rodziców nie zmyje krwi z rąk i nie oczyści sumienia, człowieka niezyje a wszyscy inaczej by podeszli do tego gdyby był to ktoś z rodziny lub kolega .Data dodania komentarza: 03.12.2023, 21:24Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzuty
Reklama
Reklama
Reklama