Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama tablice adresowe

Nożownik, który ranił 12-letnią Anastazję trafi do schroniska dla nieletnich

Podziel się
Oceń

Sąd Rejonowy w Rzeszowie rozpatrzył w czwartek (16.11.) wniosek prokuratury o umieszczenie w schronisku dla nieletnich 16-letniego Kyrylo H., który zaatakował nożem 12-latkę.
Nożownik, który ranił 12-letnią Anastazję trafi do schroniska dla nieletnich

Rozprawa odbyła się wyłączeniem jawności. Nastolatka, podejrzanego o napaść nożem na 12-letnią Anastazję z Ukrainy, od kilkunastu lat mieszkającą w Polsce, doprowadzono z policyjnej izby dziecka. Przypomnijmy, że jeszcze w środę, jak informowała Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie, 16-latek podczas przesłuchania przez policję nie przyznał się do winy i odmówił składania zeznań. Prokuratura wniosła o tymczasowy środek zapobiegawczy w postaci umieszczenia nastolatka w zamkniętym schronisku dla nieletnich. 

W czwartek poznaliśmy tożsamość napastnika, który ciężko ranił dziewczynkę. To Kyrylo H., obywatel Ukrainy. Pod salą rozpraw pojawiła się jego matka. Unikała jednak rozmów z dziennikarzami. 

- Sąd podjął decyzję o umieszczeniu małoletniego w schronisku dla nieletnich na okres trzech miesięcy - przekazał  po zakończonej rozprawie sędzia Tomasz Berezowski, prezes Sądu Rejonowego w Rzeszowie, który zauważył też, że wpływ na taką decyzję miały sugestie prokuratury o "obawie utrudnienia postępowania, w szczególności ucieczki lub ukrycia się". 

- Postanowienie jest natychmiast wykonalne, ale nieprawomocne, przysługuje od niego zażalenie - poinformował sędzia Berezowski. Teraz decyzję, do którego ośrodka trafi nastolatek, podejmie Ministerstwo Sprawiedliwości. Ma na to 72 godziny.

Nastolatek przyznał się do winy

Podczas konferencji prasowej prezes Sądu Rejonowego w Rzeszowie przekazał, że podczas przesłuchania Kyrylo H. przyznał się do napaści na dziewczynkę. - Podejrzany złożył także wyjaśnienia - przekazał Berezowski. Ich treść pozostaje nieznana, z uwagi na tajność przewodu sądowego. 

Prokuratura chce, aby nastolatek odpowiadał za swoje czyny, jako osoba dorosła. - Decyzja o tym, czy jako nieletni sprawca będzie mógł odpowiadać z kodeksu karnego, zapadnie w dalszym toku postępowania. Najpierw nieletniego będzie musiał zbadać powołany biegły, który oceni, czy może on odpowiadać za popełniony czyn jak osoba dorosła - powiedział prezes sądu.

Jeżeli sąd rodzinny wyrazi zgodę na zastosowanie przepisów odnoszących się do popełnienia zarzucanemu nastolatkowi czynu, kwalifikowanej jako czyn dokonany przez osobę pełnoletnią, grozi mu nawet dożywocie. Ciążą na nim poważne zarzuty, w tym usiłowanie zabójstwa Anastazji oraz groźby karalne. 

Natomiast wobec braku sądu rodzinnego na taki tryb postępowania, nastolatek trafi do ośrodka poprawczego i będzie tam przebywać do ukończenia 21. roku życia. - Istnieje możliwość przedłużenia takiego pobytu maksymalnie do 24 roku życia - wyjaśniał sędzia Tomasz Berezowski, prezes Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

Dziewczynka wraca do zdrowia

12-letnia dziewczynka, po operacji chirurgicznej w obrębie twarzy przebywa w klinice chirurgii dziecięcej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. - Dziewczynka czuje się dobrze, jest kontaktowa, rokowania są dobre - przekazał nam w czwartek Tomasz Warchoł, rzecznik placówki. 

Do ataku na dziewczynkę doszło w poniedziałek wieczorem na ul. Mikołajczyka. (os. gen. Andersa) - Ustalono, że dziewczynka szła sama na zakupy do pobliskiego sklepu i nagle nieznany mężczyzna miał zajść ją od tyłu, a następnie zadał kilka ran w okolicach szyi oraz głowy, ostrym przedmiotem, najprawdopodobniej nożem - przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. Dziewczynka zdążyła powiadomić swoją matkę, a ta następnie zaalarmowała służby. 16-letniego Kyrylo H. zatrzymano we wtorek.
 


Napisz komentarz
Komentarze
Magdalena Doktor 16.11.2023 19:11
bedzie szoszon ruchany w poprawczaku

ReklamaTo jest miejsce na Twoją reklamę – sprawdź szczegóły | halorzeszow.pl
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rzeszowianin.Treść komentarza: Norm niech budują Rzeszów będzie solidniejszy.Data dodania komentarza: 08.12.2023, 13:38Źródło komentarza: Patodeweloperka w Rzeszowie? Plac zabaw przy nowym wieżowcu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Myszka z garażuTreść komentarza: W artykule zapomniano dodać że do inwestycji przypisane jest az 10 darmowych miejsc parkingowych .... I po jednej windzie na klatce....trochę słaboData dodania komentarza: 08.12.2023, 08:51Źródło komentarza: Patodeweloperka w Rzeszowie? Plac zabaw przy nowym wieżowcu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Jp180Treść komentarza: Błąd. Obie ciężarówki stały ustawione w stronę jasła strzyzowa nie mogły jechać w strone Rzeszowa. Dacia wyprzedzała ciężarówki nie osobowe auto.Data dodania komentarza: 07.12.2023, 11:40Źródło komentarza: Zderzenie trzech osobówek i ciężarówki w Czudcu [ZDJĘCIA]Autor komentarza: EbenezerTreść komentarza: Człowieku, co ty wogole pie**lisz ? Po co wogole wspominasz o tych dobrze oplaconych adwokatach? Myslisz, ze to ma jakies znaczenie w sprawie? Prokurator z Ciebie, zeby wydawac takie wyroki? Wez sie patusie zajmij swoim zyciem i spozytkuj ten czas na cos innego, ty biedoidzie zalosny.Data dodania komentarza: 04.12.2023, 16:19Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzutyAutor komentarza: StanTreść komentarza: kamery nie pokażą rozmowy miedzy nimi i powodów sprzeczki która doprowadziła do działań których następstwem była śmierć . Nikt się tego nie dowie o to zadbają dobrze opłacenie przez rodziców adwokaci nieodpowiedzialnych sprawców zdarzenia Tragedia jest w tym ze młodzież nie jest święta i nie ma żadnego usprawiedliwienia dla wykonania ciosu w twarz drugiego człowieka .I tu jest problem nie prawny a moralny tych niedorosłych do życia ludzi i ich rodziców .Data dodania komentarza: 04.12.2023, 12:06Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzutyAutor komentarza: StróżTreść komentarza: Nawet adwokat bogatych rodziców nie zmyje krwi z rąk i nie oczyści sumienia, człowieka niezyje a wszyscy inaczej by podeszli do tego gdyby był to ktoś z rodziny lub kolega .Data dodania komentarza: 03.12.2023, 21:24Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzuty
Reklama
Reklama
Reklama