Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
News will be here
Reklama Centrum Handlowe Respan
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

16 osób oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Rosji. Na Podkarpaciu planowali akty dywersyjne

Podziel się
Oceń

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 16 osobom wchodzącym w skład siatki szpiegowskiej działającej na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Śledztwo było prowadzone z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
16 osób oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Rosji. Na Podkarpaciu planowali akty dywersyjne

Źródło: archiwum

Prokurator zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz działanie na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej. Zarzuty te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała od stycznia 2023 roku do marca 2023 roku. Oskarżeni przeprowadzali czynności polegające m.in. na rozpoznawaniu infrastruktury krytycznej w tym obiektów militarnych i portów morskich. 

Na Podkarpaciu szpiedzy mieli montować kamery monitorujące ruch na szlakach kolejowych i drogach szybkiego ruchu. Przygotowywali się także do aktu dywersji w postaci wykolejenia składu z pomocą humanitarną lub militarną dla Ukrainy. Nie wykluczali też uszkodzenia samych szlaków kolejowych.

Oskarżeni na bieżąco informowali zleceniodawców o wynikach prowadzonego rozpoznania, za które otrzymywali wynagrodzenie.

Wobec 15 podejrzanych na wniosek prokuratora stosowane jest tymczasowe aresztowanie. Siatka szpiegowska składała się z obywateli Rosji, Białorusi i Ukrainy. Oskarżeni zidentyfikowani zostali przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w trakcie działań operacyjnych.

Prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz obcego wywiadu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 10 lat.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WikiTreść komentarza: I po co były jakieś uchwały o swoich kandydatach robić? PO się ośmieszyła tylkoData dodania komentarza: 29.02.2024, 22:09Źródło komentarza: PO rezygnuje z własnego kandydata na rzecz Konrada FijołkaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: chwila strachu, obetną ci kohones i już za darmo jeździsz w Dzień KobietData dodania komentarza: 29.02.2024, 19:35Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: JArekTreść komentarza: Dyskryminacja, nawet w autobusieData dodania komentarza: 28.02.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: kkkTreść komentarza: kierowca tira, najmądrzejszy w całej wsiData dodania komentarza: 28.02.2024, 17:57Źródło komentarza: Leszczawa Dolna: Ciężarówka dachowała po sforsowaniu barierekAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Gdzie ten brutalny atak? Brutalny atak to jest rzucić się na kogoś z pięściami i tłuc go konkretnie. Tu widzę tylko popchnięcie, owszem została użyta siła ale brutalny atak? BUHAHAHAHAHAHAData dodania komentarza: 28.02.2024, 10:18Źródło komentarza: Brutalny atak na kontrolerkę biletów w autobusie linii 47 w Rzeszowie! [WIDEO]Autor komentarza: rudniokTreść komentarza: przeczytaj tekst ze zrozumieniem a potem głupio komentujData dodania komentarza: 27.02.2024, 19:42Źródło komentarza: Problemy mieszkańców Rudnej Wlk. Były komisarz Świlczy zredukował kursy linii 8
Reklama
Reklama
Reklama