Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

16 osób oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Rosji. Na Podkarpaciu planowali akty dywersyjne

Podziel się
Oceń

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 16 osobom wchodzącym w skład siatki szpiegowskiej działającej na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Śledztwo było prowadzone z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
16 osób oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Rosji. Na Podkarpaciu planowali akty dywersyjne

Źródło: archiwum

Prokurator zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz działanie na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej. Zarzuty te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała od stycznia 2023 roku do marca 2023 roku. Oskarżeni przeprowadzali czynności polegające m.in. na rozpoznawaniu infrastruktury krytycznej w tym obiektów militarnych i portów morskich. 

Na Podkarpaciu szpiedzy mieli montować kamery monitorujące ruch na szlakach kolejowych i drogach szybkiego ruchu. Przygotowywali się także do aktu dywersji w postaci wykolejenia składu z pomocą humanitarną lub militarną dla Ukrainy. Nie wykluczali też uszkodzenia samych szlaków kolejowych.

Oskarżeni na bieżąco informowali zleceniodawców o wynikach prowadzonego rozpoznania, za które otrzymywali wynagrodzenie.

Wobec 15 podejrzanych na wniosek prokuratora stosowane jest tymczasowe aresztowanie. Siatka szpiegowska składała się z obywateli Rosji, Białorusi i Ukrainy. Oskarżeni zidentyfikowani zostali przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w trakcie działań operacyjnych.

Prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz obcego wywiadu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 10 lat.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama