Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
News will be here
Reklama Centrum Handlowe Respan
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Razem dla Rzeszowa zarejestrowało komitet wyborczy. Zamiast polityki skuteczne działania

Podziel się
Oceń

W kraju, gdzie polityka często jest splątana z partyjnymi interesami, stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa stawia na coś zupełnie innego. Ich celem jest, aby miastem zarządzali mądrzy, zaangażowani ludzie, a nie partyjni działacze. To nie jest jedynie slogan wyborczy; to fundament, na którym zbudowano to stowarzyszenie.
Razem dla Rzeszowa zarejestrowało komitet wyborczy. Zamiast polityki skuteczne działania

Źródło: mat. Razem dla Rzeszowa

Założone w 2020 roku, Razem dla Rzeszowa jest efektem współpracy 11 innych stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Ich głównym celem jest walka z "patodeweloperką," czyli niezdrowym rozwojem przestrzennym, który zbyt często lekceważy aspekty środowiskowe i społeczne. Dziś stowarzyszenie liczy już 20 organizacji, które wspólnie dążą do stworzenia lepszego, zrównoważonego Rzeszowa.

Na czele stowarzyszenia stoi dr Jacek Strojny, który zamierza kandydować na prezydenta Rzeszowa w nadchodzących wyborach samorządowych. Jednak to nie tylko o wybory chodzi – to o rewolucję w podejściu do zarządzania miastem.

Razem dla Rzeszowa postawiło sobie zaszczytny cel wystawienia 33 kandydatów we wszystkich czterech okręgach wyborczych. Ale to nie są zwykli kandydaci. Stowarzyszenie postanowiło, że na ich listach nie znajdą się osoby z legitymacjami partyjnymi ani zatrudnione w Urzędzie Miasta. Dla nich kluczowe jest społeczne zaangażowanie oraz aktywność na rzecz lokalnej społeczności.

Decyzja o udziale w wyborach nie była spontaniczna. Razem dla Rzeszowa, krytykujące dotychczasową politykę przestrzenną prezydentów Fijołka i Ferenca, chce wprowadzić nowe spojrzenie na samorząd. Chcą, aby miastem zarządzali mądrzy, zaangażowani ludzie, a nie partyjni działacze, dlatego też starają się pozbyć wpływu partii politycznych na swoich kandydatów.

Warto zauważyć, że w 2021 roku stowarzyszenie, mimo swojej apolitycznej postawy, nieco zaskakująco poparło kandydatkę PiS Ewę Leniart. To dowodzi, że dla Razem dla Rzeszowa istotne są idee społeczeństwa obywatelskiego, a nie jedynie kalkulacje polityczne.

W ich oświadczeniu czytamy, że chcą zadbać o jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń mieszkańców Rzeszowa. Zależy im na zrównoważonym rozwoju miasta, godnym stolicy Podkarpacia i miasta Euroregionu Karpackiego. Pragną chronić przyrodę, a także zmienić relacje między władzami miasta a mieszkańcami.

Stowarzyszenie zaznacza, że partycypacja społeczna nie jest dla nich pustym słowem. Dla nich samorząd to przestrzeń aktywności obywatelskiej, a ich celem jest wyzwolenie samorządów od populizmu, kumoterstwa i partyjniactwa.

Wkrótce Razem dla Rzeszowa przedstawi swój "program kierunków rozwoju i wizji miasta". Będzie to połączenie oczekiwań mieszkańców Rzeszowa z dotychczasowym doświadczeniem stowarzyszenia. Ich celem jest łączenie ludzi i budowanie społeczeństwa obywatelskiego. W świecie polityki, gdzie partyjne interesy zwykle przeważają, taki cel wydaje się być odważnym i potrzebnym krokiem w stronę prawdziwej demokracji lokalnej.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WikiTreść komentarza: I po co były jakieś uchwały o swoich kandydatach robić? PO się ośmieszyła tylkoData dodania komentarza: 29.02.2024, 22:09Źródło komentarza: PO rezygnuje z własnego kandydata na rzecz Konrada FijołkaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: chwila strachu, obetną ci kohones i już za darmo jeździsz w Dzień KobietData dodania komentarza: 29.02.2024, 19:35Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: JArekTreść komentarza: Dyskryminacja, nawet w autobusieData dodania komentarza: 28.02.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: kkkTreść komentarza: kierowca tira, najmądrzejszy w całej wsiData dodania komentarza: 28.02.2024, 17:57Źródło komentarza: Leszczawa Dolna: Ciężarówka dachowała po sforsowaniu barierekAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Gdzie ten brutalny atak? Brutalny atak to jest rzucić się na kogoś z pięściami i tłuc go konkretnie. Tu widzę tylko popchnięcie, owszem została użyta siła ale brutalny atak? BUHAHAHAHAHAHAData dodania komentarza: 28.02.2024, 10:18Źródło komentarza: Brutalny atak na kontrolerkę biletów w autobusie linii 47 w Rzeszowie! [WIDEO]Autor komentarza: rudniokTreść komentarza: przeczytaj tekst ze zrozumieniem a potem głupio komentujData dodania komentarza: 27.02.2024, 19:42Źródło komentarza: Problemy mieszkańców Rudnej Wlk. Były komisarz Świlczy zredukował kursy linii 8
Reklama
Reklama
Reklama