Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Seniorzy w centrum uwagi! Nowe miejsce i możliwości

Podziel się
Oceń

W sercu Rzeszowa, przy ulicy Rynek 7, rozkwitło nowe centrum życia dla seniorów. Miejsce tętniące energią, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. To właśnie tam swoje podwoje otworzyło Miejskie Centrum Seniora (MCS), oferujące wachlarz zajęć i usług dedykowanych osobom starszym.
Seniorzy w centrum uwagi! Nowe miejsce i możliwości

Autor: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Prezydent Miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek, podczas uroczystego otwarcia w czwartek (28 marca) podkreślił znaczenie tej wyjątkowej przestrzeni.

- To wasze miejsce, wasze królestwo. To cudowne, że chce wam się działać na rzecz innych ludzi i wszystkich seniorów, których trzeba aktywizować i tłumaczyć, że seniorski wiek to nie jesień życia, ale jego piękna część – mówił Konrad Fijołek. – A my jako miasto staramy się Wam w tym pomóc.

Konkurs na utworzenie i prowadzenie Miejskiego Centrum Seniora ogłoszono jeszcze w 2022 roku. Było to zadanie 2-letnie, zakończone 31 grudnia 2023 r. W 2023 r. na bazie  zebranych wcześniej doświadczeń ogłoszony został konkurs na prowadzenie nowego MCS w latach 2024 – 2025, z budżetem wynoszącym 300 tys. zł. Centrum będzie działało w kamienicy Rynek 7, w której mieści się również siedziba Rzeszowskiej Rady Seniorów.

Na jego czele stanęła Fundacja Level Up, która będzie prowadziła centrum, która do 2025 r., zapewniając szereg atrakcyjnych i rozwijających aktywności.

- To tutaj są realizowane: dyżur informatyka, szkolenia z obsługi komputera czy smartfona, warsztaty proekologiczne, kursy pierwszej pomocy, szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa na drodze, wykłady na temat starzenia się, cykliczne zajęcia ruchowe. MCS rozpoczyna też ścisłą współpracę z klubami seniora (a jest ich już 25) działającymi w Rzeszowie, w ramach której zaplanowane zostały cykliczne spotkania Forum Klubów Seniora. – mówiła Małgorzata Cisek-Kozieł, prezes Fundacji Level up i koordynator MCS.

fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Jak tłumaczyła dalej prezes fundacji, w Centrum zaplanowano również propagowanie wolontariatu  na rzecz osób dojrzałych. Realizowany będzie również „telefon życzliwości”, gdzie senior może zadzwonić, żeby porozmawiać, podzielić się problemami czy dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy. Kolejną ciekawą usługą realizowaną przez centrum jest „pomocny pan”. Polega ona na realizowaniu drobnych napraw domowych, gdzie usługa jest finansowana z budżetu miasta.

W tym roku miasto przeznaczy imponującą kwotę 1,2 mln zł na działania na rzecz seniorów. Wsparcie obejmuje różnorodne obszary.

 - Jeśli chodzi o kwestie zdrowia i opieki nad seniorami powierzyliśmy je rzeszowskiemu Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, który świadczy usługi opiekuńczo pielęgnacyjne dla  936 seniorów na kwotę 13 850 363 zł. Ponadto zajmuje się także świadczeniem  specjalistycznych usług opiekuńczych dla 19 seniorów (ich wartość to 279 477 zł), a także usługi sąsiedzkie – formę pomocy społecznej, która jest realizowana od listopada 2023 r., a polega na pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, prostej podstawowej opiece higieniczno-pielęgnacyjnej – poinformowała Krystyna Stachowska, zastępczyni Prezydenta Rzeszowa.

Jak dodała, w latach 2022 – 2023 w Rzeszowie zakupiono 354 opasek życia dla seniorów, a całkowity koszt realizacji tego programu to 255 698 zł, z czego wkład własny miasta to 20 proc.

Wiceprezydent Miasta Rzeszowa, zwróciła też uwagę na działalność Środowiskowego Domu Samopomocy „Niezapominajka”. Placówka finansowana ze środków budżetu państwa oferuje całodzienną opiekę dla 25 osób cierpiących na demencję i otępienia, w tym chorobę Alzheimera. Dofinansowanie pochodzi z budżetu państwa.

Krystyna Stachowska przypomniała również o otwarciu Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego, które miało miejsce 27 marca. Jest to pierwsza tego typu placówka w Rzeszowie, zlokalizowana przy ulicy Sucharskiego, w sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej. Centrum zapewni opiekę 20 dorosłym osobom ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Wojewoda Podkarpacki, Teresa Kubas-Hul, podkreśliła znaczenie zaangażowania miasta w opiekę nad seniorami.

- Skończyły się czasy kiedy mieszkańcy i mieszkanki Rzeszowa byli gorzej traktowani, kiedy nie udzielano miastu wsparcia, nieprzyznawanie środków na dofinansowanie różnych aktywności – mówiła Teresa Kubas-Hul. – Na ten moment, i to nie jest koniec, bo przecież jest początek roku, na działalność społeczną dla seniorów, ale też osób z niepełnosprawnościami przeznaczyliśmy dla miasta Rzeszowa już ok. 2 mln zł. Środki te będą wydatkowane na opiekę wytchnieniową, funkcjonowanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego i asystenta osoby z niepełnosprawnością – dodała.

PRZECZYTAJ TEŻ:


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczącyAutor komentarza: rudniokTreść komentarza: Zamiaru burzyć nie ma ale przyjdzie rozkaz z góry i pyk....Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:19Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:05Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO]Autor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:02Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO] Ł Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Czy i tym razem hołota musiała się naparzać?Data dodania komentarza: 13.04.2024, 00:58Źródło komentarza: W piątek Derby Rzeszowa. Policja: mecz podwyższonego ryzykaAutor komentarza: KalanasTreść komentarza: Bardzo dobry artykuł. Dobrze ze halo Rzeszów o tym informuje. Brawo Redakcja. Dziwi mnie ze na tej siłowni nie ma oświetlenia ani kamer wieczorem... Szkoda ze władze miasta nic w tej sprawie nei zrobiłyData dodania komentarza: 12.04.2024, 18:52Źródło komentarza: Szczury terroryzują mieszkańców Rzeszowa!
Reklama
Reklama
Reklama