Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Cieszanów Rock Festiwal 2024
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Rzeszowski Budżet Obywatelski. Rekordowa kwota dla mieszkańców!

Podziel się
Oceń

Rzeszowscy radni podczas wtorkowej sesji zdecydowali o rekordowym zwiększeniu Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok. Mieszkańcy dostaną do dyspozycji aż 15 700 000 zł, co oznacza wzrost o ponad 63 proc. w porównaniu z rokiem 2024.
Rzeszowski Budżet Obywatelski. Rekordowa kwota dla mieszkańców!

Autor: Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

- Bardzo cieszę się z tej decyzji i będę zachęcać mieszkańców do zgłaszania projektów aż do wyczerpania tej kwoty, ponieważ niewykorzystane środki na danym osiedlu będą zwracane do budżetu miasta. Naszym priorytetem jest zrealizowanie jak największej liczby inicjatyw oraz inwestycji - mówi Katarzyna Maciechowska, radna Rzeszowa z Koalicji Obywatelskiej. 

Większe kwoty dla projektów osiedlowych

Największą zmianą jest znaczne zwiększenie puli przeznaczonej na projekty osiedlowe. Z dotychczasowych 6 400 000 zł wzrośnie ona do imponujących 12 700 000 zł. Główne założenia Uchwały są takie, że przypisane zostały kwoty gwarantowane do każdego z osiedli - 28 z nich dostanie 400 000 zł, a 5 kolejnych po 300 000 zł.

- Teraz z każdego osiedla może przejść nawet kilka projektów do realizacji w ramach powyższych kwot, a nie tylko jeden projekt!  To jest nowe rozwiązanie, które pozwoli na realizację mniejszych inwestycji w naszych osiedlach - mówi Mateusz Maciejczyk, radny klubu Koalicji Obywatelskiej.

Szczegóły podziału środków

  • Osiedla do 2 000 mieszkańców otrzymają po 300 000 zł.
  • Osiedla powyżej 2 000 mieszkańców otrzymają po 400 000 zł.
  • Na ogólnomiejskie projekty przeznaczono 2 000 000 zł.
  • Na projekty kulturalne i sportowe przeznaczono 1 000 000 zł (z limitem 50 000 zł na jeden projekt).

- Mamy więc prawdziwe budżety obywatelskie, które możemy potocznie nazwać również „budżetami osiedlowymi”. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać zadania stricte z osiedla i już nie będą walczyć z innymi osiedlami o środki na ich realizację - mówi Maciejczyk. 

- To rewelacyjne narzędzie w rękach rad osiedli, które będą mogły w spokoju zaplanować te mniejsze inwestycje na kształt Kompleksu Sportowo Rekreacyjnego B4 na moim osiedlu (Mateusz Maciejczyk jest przewodniczącym Rady Osiedla Baranówka - przyp. redakcja), gdzie w ciągu kilku lat w ramach RBO powstał park kieszonkowy, pumptrack, boisko wielofunkcyjne, a teraz budowany jest funpark i to wszystko w jednym miejscu - dodaje radny. 

Harmonogram RBO 2025

  • 30 lipca - 18 sierpnia: Zgłaszanie projektów przez mieszkańców.
  • 19 sierpnia - 6 września: Weryfikacja projektów.
  • 9 września: Publikacja listy projektów dopuszczonych do głosowania.
  • 16 września: Zakończenie możliwości składania skarg na projekty.
  • 23 września - 13 października: Głosowanie na projekty.
  • 18 października: Ogłoszenie wyników głosowania.

Jak zgłosić projekt?

Mieszkańcy Rzeszowa mogą zgłaszać swoje pomysły na projekty w formie elektronicznej za pomocą platformy internetowej lub w formie papierowej. Szczegółowe informacje nt. RBO 2025, w tym regulamin i formularze zgłoszeniowe, dostępne będą wkrótce na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Jeszcze długość przyrodzenia należy podać, i wszystkie smęty dadzą radę do Niemiec wyjechać. Instrukcja szczegółowa, nie trafiająca do obywatela.Data dodania komentarza: 19.07.2024, 19:34Źródło komentarza: Straż Graniczna zachęca podróżnych do samodzielnych odpraw na lotniskuAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ile miał lat ten mężczyzna wie ktośData dodania komentarza: 18.07.2024, 18:48Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: Zj3byTreść komentarza: Kolejna ofiara ginocentryzmu i braku opieki psychicznej nad mężczyznami. "Śmieci" mają tyrać do usaranej śmierci i nie dożyć emerytury najlepiej. Ale to baby mają źle na świecie przecież.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 09:26Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: Nie wiem co w tym pomniku jest kontrowersyjnego uważam, że i tak jest bardzo "wyważony" w swojej treści. Tak to jest jak POLSKA nie upomina się o swoich bestialsko zamordowanych obywateli, a na Ukrainie dalej narracja jest jako narodowościowe niesnaski wręcz incydent wojenny.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 07:45Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: BorewiczTreść komentarza: Dziwna ta woda zawsze spływa tam gdzie jest najniżej i nigdy nie płynie pod górę, ale bzdura mój komentarz został rozpoznany jako spamData dodania komentarza: 17.07.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszów pod wodą! Zalane ulice i budynki, nieprzejezdne drogi! [ZDJĘCIA, WIDEO, POSŁUCHAJ]Autor komentarza: AwiTreść komentarza: UPAMIĘTNIENIE ZBRODNI OUN-UPA, a nie jakichś "tragicznych wydarzeń"!!! Czy ten artykuł pisał Ukrainiec?Data dodania komentarza: 17.07.2024, 15:46Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama