Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklamanapisy
Reklama Auto res
Reklama Powiat Rzeszowski

Rzeszów. Latający Teatr Kantorowi przedstawił "Pokój mojego dzieciństwa"

Podziel się
Oceń

W Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Iranka Osmeckiego 51 w Rzeszowie zespół „Latającego Teatru Kantorowi” przedstawił w sobotni wieczór 31.08 spektakl „Pokój mojego dzieciństwa” w koncepcji reżyserskiej Pawła Passiniego. Jest to swoisty hołd dla Marii Stangret-Kantor, polskiej malarki i aktorki, współtworzącej wraz ze swoim mężem Tadeuszem Kantorem Teatr Cricot 2.
Rzeszów. Latający Teatr Kantorowi przedstawił "Pokój mojego dzieciństwa"

Autor: Wit Hadło

„Dawny świat rozpada się na naszych oczach. Tratwa rozbitków dryfuje pośrodku lazurowego morza, zaszczuci ludzie błądzą w pradawnej puszczy. „Pokój mojego dzieciństwa” buduję z wyłowionych na plaży śladów cudzego życia. Jesteśmy cały czas na granicy. Balansujemy. Stratedzy spisali nas na straty, stoimy pod ścianą wschodnią wygryzając dziurę w murze, żeby jeszcze raz spróbować posłać listy za kraty naszym zza lasu. Istnieje obawa, że jakikolwiek akt twórczy odnoszący się do przeszłości w tej sytuacji może mieć charakter wyłącznie sentymentalny, a na to nie możemy sobie pozwolić. Jesteśmy bowiem zajęci balansowaniem. Spotkaliśmy się cztery lata temu w Wielopolu Skrzyńskim, w roku szalejącej zarazy, ale i w roku cichego odejścia największej aktorki i najbliższej towarzyszki Tadeusza Kantora. Z pomnika na rynku już po chwili dołączyła do nas Zosia, a za nią Matka Helena – Penelopa i jej siostry, wszystkie wyglądające powrotu Odysa podróżującego tratwą „Meduzy”. To próba powrotu do domu, którego już nie ma. Ta podróż stała się domem. „Pokój mojego dzieciństwa” to Hommage dla Marii Stangret. Hommage to sposób w jaki artyści piszą do siebie ponad murem śmierci.  Masz chęć dołączyć? Zapraszamy. A może to będzie list od nas wszystkich?” – napisał o spektaklu autor koncepcji reżyserskiej Paweł Passini.

Działający pod kierownictwem Moniki Adamiec „Latający Teatr Kantorowi” powstał w 2019 roku w Wielopolu Skrzyńskim, rodzinnej miejscowości Tadeusza Kantora. Reżyserzy różnych teatrów chcieli grając wspólnie złożyć w ten sposób hołd temu wielkiemu reformatorowi. Nie jest to jednak typowa formacja teatralna. Nie ma on siedziby, jego członkowie przyjeżdżają do miejsca, gdzie zostali zaproszeni i tam grają swój spektakl. A każdy z aktorów mieszka w innej części Polski i prywatnie jest dyrektorem i reżyserem offowego teatru.

W spektaklu wystąpili: Monika Adamiec, Karina Góra, Monika Nitkiewicz-Mitrut, Grażyna Tabor, Barbara Wójcik-Wiktorowicz, Marek Kościółek, Marcin Woszczewski

Autorami muzyki są Paweł Passini, Julian Maziarz.

Wydarzenie to z realizowano w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr. Program ten, którego operatorem w Rzeszowie jest Teatr im. W. Siemaszkowej finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lózakTreść komentarza: oj tam oj tam, widzisz jaki jesteś otumaniony. Pozwalasz kraść tory kolejowe a czepiasz się takich co niby kradną ale chyba nie kradną bo nikt ich nie złapał i nikt nikomu nic nie udowodniłData dodania komentarza: 9.09.2024, 13:21Źródło komentarza: Złapani na gorącym uczynku! Trzej mężczyźni wpadli na kradzieży torów kolejowychAutor komentarza: Gal AnonimTreść komentarza: Oj tam wielkie halo, trochę z nieużywanej części torowiska! Łup warty 10 tysięcy, to ja zapytam inaczej gdzie była Milicja-Policja, jak zwał tak zwał gdy od 1989 roku do dzisiaj bandyci zwani dalej politykami okradali i okradają to państwo na miliardy!? O tym jakoś nie napiszecie nigdy!Data dodania komentarza: 6.09.2024, 10:48Źródło komentarza: Złapani na gorącym uczynku! Trzej mężczyźni wpadli na kradzieży torów kolejowychAutor komentarza: kamilTreść komentarza: A gdzie jest ta TRZCIENIA bo chyba TRZCIANA sie nazywa miejscowośćData dodania komentarza: 6.09.2024, 08:28Źródło komentarza: Inauguracja nowego roku szkolnego w ZSTW w Trzcianie, który niebawem wzbogaci się o Branżowe Centrum UmiejętnościAutor komentarza: KamilTreść komentarza: Jak humanitarnie się z nim obeszli ! Gdzie skowyt eko-oszołomów, obrońców planety?!Data dodania komentarza: 5.09.2024, 14:01Źródło komentarza: Ponad 50 policjantów, strażacy i strażnicy miejscy łapali łosia na ulicach. Zwierzę nie żyjeAutor komentarza: Kto to?Treść komentarza: Oczywiście nie wspomniano jaki to akcent mieli napadający i jak torturowali dokładnie ofiary jak kto?Data dodania komentarza: 4.09.2024, 11:03Źródło komentarza: Brutalny napad na dom w Sanoku! Sprawcy wciąż są na wolności!Autor komentarza: zirroTreść komentarza: mieli wschodni akcent. znaczy jaki ? chiński?... kontrolujemy Białoruską granicę , a ukrainskiej nie....nikt ich nie znajdzie , zapewne juz są w kijowie, A to dopiero początek , ludzie uczcie sie uzywać broni i nie strzelać po nogach.Data dodania komentarza: 3.09.2024, 21:37Źródło komentarza: Brutalny napad na dom w Sanoku! Sprawcy wciąż są na wolności!
Reklama
Reklama
Reklama