Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Rzeszów. Latający Teatr Kantorowi przedstawił "Pokój mojego dzieciństwa"

Podziel się
Oceń

W Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Iranka Osmeckiego 51 w Rzeszowie zespół „Latającego Teatru Kantorowi” przedstawił w sobotni wieczór 31.08 spektakl „Pokój mojego dzieciństwa” w koncepcji reżyserskiej Pawła Passiniego. Jest to swoisty hołd dla Marii Stangret-Kantor, polskiej malarki i aktorki, współtworzącej wraz ze swoim mężem Tadeuszem Kantorem Teatr Cricot 2.
Rzeszów. Latający Teatr Kantorowi przedstawił "Pokój mojego dzieciństwa"

Autor: Wit Hadło

„Dawny świat rozpada się na naszych oczach. Tratwa rozbitków dryfuje pośrodku lazurowego morza, zaszczuci ludzie błądzą w pradawnej puszczy. „Pokój mojego dzieciństwa” buduję z wyłowionych na plaży śladów cudzego życia. Jesteśmy cały czas na granicy. Balansujemy. Stratedzy spisali nas na straty, stoimy pod ścianą wschodnią wygryzając dziurę w murze, żeby jeszcze raz spróbować posłać listy za kraty naszym zza lasu. Istnieje obawa, że jakikolwiek akt twórczy odnoszący się do przeszłości w tej sytuacji może mieć charakter wyłącznie sentymentalny, a na to nie możemy sobie pozwolić. Jesteśmy bowiem zajęci balansowaniem. Spotkaliśmy się cztery lata temu w Wielopolu Skrzyńskim, w roku szalejącej zarazy, ale i w roku cichego odejścia największej aktorki i najbliższej towarzyszki Tadeusza Kantora. Z pomnika na rynku już po chwili dołączyła do nas Zosia, a za nią Matka Helena – Penelopa i jej siostry, wszystkie wyglądające powrotu Odysa podróżującego tratwą „Meduzy”. To próba powrotu do domu, którego już nie ma. Ta podróż stała się domem. „Pokój mojego dzieciństwa” to Hommage dla Marii Stangret. Hommage to sposób w jaki artyści piszą do siebie ponad murem śmierci.  Masz chęć dołączyć? Zapraszamy. A może to będzie list od nas wszystkich?” – napisał o spektaklu autor koncepcji reżyserskiej Paweł Passini.

Działający pod kierownictwem Moniki Adamiec „Latający Teatr Kantorowi” powstał w 2019 roku w Wielopolu Skrzyńskim, rodzinnej miejscowości Tadeusza Kantora. Reżyserzy różnych teatrów chcieli grając wspólnie złożyć w ten sposób hołd temu wielkiemu reformatorowi. Nie jest to jednak typowa formacja teatralna. Nie ma on siedziby, jego członkowie przyjeżdżają do miejsca, gdzie zostali zaproszeni i tam grają swój spektakl. A każdy z aktorów mieszka w innej części Polski i prywatnie jest dyrektorem i reżyserem offowego teatru.

W spektaklu wystąpili: Monika Adamiec, Karina Góra, Monika Nitkiewicz-Mitrut, Grażyna Tabor, Barbara Wójcik-Wiktorowicz, Marek Kościółek, Marcin Woszczewski

Autorami muzyki są Paweł Passini, Julian Maziarz.

Wydarzenie to z realizowano w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr. Program ten, którego operatorem w Rzeszowie jest Teatr im. W. Siemaszkowej finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama