Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje unijne dla firm

Rzeszów. Latający Teatr Kantorowi przedstawił "Pokój mojego dzieciństwa"

Podziel się
Oceń

W Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Iranka Osmeckiego 51 w Rzeszowie zespół „Latającego Teatru Kantorowi” przedstawił w sobotni wieczór 31.08 spektakl „Pokój mojego dzieciństwa” w koncepcji reżyserskiej Pawła Passiniego. Jest to swoisty hołd dla Marii Stangret-Kantor, polskiej malarki i aktorki, współtworzącej wraz ze swoim mężem Tadeuszem Kantorem Teatr Cricot 2.
Rzeszów. Latający Teatr Kantorowi przedstawił "Pokój mojego dzieciństwa"

Autor: Wit Hadło

„Dawny świat rozpada się na naszych oczach. Tratwa rozbitków dryfuje pośrodku lazurowego morza, zaszczuci ludzie błądzą w pradawnej puszczy. „Pokój mojego dzieciństwa” buduję z wyłowionych na plaży śladów cudzego życia. Jesteśmy cały czas na granicy. Balansujemy. Stratedzy spisali nas na straty, stoimy pod ścianą wschodnią wygryzając dziurę w murze, żeby jeszcze raz spróbować posłać listy za kraty naszym zza lasu. Istnieje obawa, że jakikolwiek akt twórczy odnoszący się do przeszłości w tej sytuacji może mieć charakter wyłącznie sentymentalny, a na to nie możemy sobie pozwolić. Jesteśmy bowiem zajęci balansowaniem. Spotkaliśmy się cztery lata temu w Wielopolu Skrzyńskim, w roku szalejącej zarazy, ale i w roku cichego odejścia największej aktorki i najbliższej towarzyszki Tadeusza Kantora. Z pomnika na rynku już po chwili dołączyła do nas Zosia, a za nią Matka Helena – Penelopa i jej siostry, wszystkie wyglądające powrotu Odysa podróżującego tratwą „Meduzy”. To próba powrotu do domu, którego już nie ma. Ta podróż stała się domem. „Pokój mojego dzieciństwa” to Hommage dla Marii Stangret. Hommage to sposób w jaki artyści piszą do siebie ponad murem śmierci.  Masz chęć dołączyć? Zapraszamy. A może to będzie list od nas wszystkich?” – napisał o spektaklu autor koncepcji reżyserskiej Paweł Passini.

Działający pod kierownictwem Moniki Adamiec „Latający Teatr Kantorowi” powstał w 2019 roku w Wielopolu Skrzyńskim, rodzinnej miejscowości Tadeusza Kantora. Reżyserzy różnych teatrów chcieli grając wspólnie złożyć w ten sposób hołd temu wielkiemu reformatorowi. Nie jest to jednak typowa formacja teatralna. Nie ma on siedziby, jego członkowie przyjeżdżają do miejsca, gdzie zostali zaproszeni i tam grają swój spektakl. A każdy z aktorów mieszka w innej części Polski i prywatnie jest dyrektorem i reżyserem offowego teatru.

W spektaklu wystąpili: Monika Adamiec, Karina Góra, Monika Nitkiewicz-Mitrut, Grażyna Tabor, Barbara Wójcik-Wiktorowicz, Marek Kościółek, Marcin Woszczewski

Autorami muzyki są Paweł Passini, Julian Maziarz.

Wydarzenie to z realizowano w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr. Program ten, którego operatorem w Rzeszowie jest Teatr im. W. Siemaszkowej finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: czas zacząć używać te karabiny co noszą (może nie akurat w tym przypadku ) lub zamienić je na paintballe najmocniejsze by znaczyć tych inżynierów po drugiej stronieData dodania komentarza: 25.03.2025, 08:27Źródło komentarza: Straż Graniczna wraz z wojskiem zapobiegają wtargnięciu imigrantów! [WIDEO]Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: po prostu nie odpowiada na pytania na które nie zna odpowiedziData dodania komentarza: 25.03.2025, 07:31Źródło komentarza: Pytania od Dobrosz-Oracz go nie złamały. Mentzen odbędzie serię spotkań na PodkarpaciuAutor komentarza: PasażerkaTreść komentarza: Dodam jeszcze, że nie byliśmy tam do niczego potrzebni i nikogo nawet nie spisali, więc nie rozumiem z jakiego powodu trzymali nas tam tak długoData dodania komentarza: 25.03.2025, 06:16Źródło komentarza: Trasa kolejowa Tarnobrzeg-Rzeszów: Ciało młodej kobiety znalezione przy torach w Nowej Dębie [AKTUALIZACJA]Autor komentarza: PasażerkaTreść komentarza: Cytując artykuł: "Pasażerowie POCIĄGÓW kierowani są do zastępczej komunikacji autobusowej." Nie ma tu wyszczególnienia o jakie pociągi chodzi. Proszę czytać dokładnie😉Data dodania komentarza: 25.03.2025, 06:10Źródło komentarza: Trasa kolejowa Tarnobrzeg-Rzeszów: Ciało młodej kobiety znalezione przy torach w Nowej Dębie [AKTUALIZACJA]Autor komentarza: RodrigoTreść komentarza: W artykule jest mowa o pociągu Intercity, który jechał później, nie PolRegio. Państwa nie mogli wypuścić przez czynności wyjaśniająceData dodania komentarza: 24.03.2025, 11:55Źródło komentarza: Trasa kolejowa Tarnobrzeg-Rzeszów: Ciało młodej kobiety znalezione przy torach w Nowej Dębie [AKTUALIZACJA]Autor komentarza: PasażerkaTreść komentarza: Byłam pasażerem pociągu PolRegio jadącego trasą Stalowa Wola - Rzeszów (tym, który potrącił tą dziewczynę). NIE PODSTAWILI NAM ŻADNEJ KOMUNIKACJI ZASTĘPCZEJ, trzymali nas w zamkniętym pociągu przez PONAD 5 GODZIN bez możliwości wyjścia. Ruszyliśmy dopiero po 01:00, a do Rzeszowa dojechaliśmy po 02:00 w nocy🙃Data dodania komentarza: 24.03.2025, 08:32Źródło komentarza: Trasa kolejowa Tarnobrzeg-Rzeszów: Ciało młodej kobiety znalezione przy torach w Nowej Dębie [AKTUALIZACJA]
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama