Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Ruszyły prace nad "Rzeszowskim łapaczem wspomnień"

Podziel się
Oceń

We wtorek, 17 września, w Pubie Spółdzielczym ruszyły prace nad specjalnym podcastem, który przygotowują rzeszowscy seniorzy. Projektowi patronuje Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "Perspektywa", a finansuje je Miasto Rzeszów.
Ruszyły prace nad "Rzeszowskim łapaczem wspomnień"
Szymon Jakubowski w trakcie wykładu z uczestnikami projektu. fot. SIS Perspektywa

O inicjatywie tej pisaliśmy już w sierpniu, kiedy to informowaliśmy o początku rekrutacji do programu. W jego wyniku starsi mieszkańcy Rzeszowa mają nie tylko rozwinąć swoje umiejętności cyfrowe, ale też i nauczyć się, w jaki sposób dzielić się swoimi przeżyciami z innymi pokoleniami, właśnie za pomocą tzw. "nowych mediów".

-Współcześnie, dzięki stosunkowo powszechnemu dostępowi do internetu, historia wymknęła się już daleko poza gabinety historyków czy polityków. Dzisiaj każdy z nas może uczestniczyć w procesie utrwalania wspomnień. Ważne jest jednak, aby zabrać się do tego odpowiednio. Za pośrednictwem naszego projektu chcemy wyposażyć rzeszowskich seniorów w odpowiednie umiejętności i sprawić, że ich wiedza, doświadczenia a także przeżycia służyć będą nie tylko ich najbliższym, ale całej społeczności Rzeszowa i kolejnym pokoleniom - tłumaczył wówczas Krystian Propola, historyk oraz prezes SIS "Perspektywa".

Spotkania grup podcastowych oraz warsztaty odbywać się będą w wybrane wtorki w Pubie Spółdzielczym przy ul. Fredry 4. Ich bezpośrednim rezultatem ma być stworzenie podcastu, dokumentującego zmiany, jakie zachodziły w przestrzeni Rzeszowa i okolic na przestrzeni minionych dekad.

Oprócz zajęć praktycznych, zaangażowani w program seniorzy będą mieli także okazję uczestnictwa w interesujących wykładach, związanych z techniką oraz historią Rzeszowa. W trakcie pierwszego spotkania, swoją prelekcję wygłosił popularny rzeszowski dziennikarz i redaktor naczelny "Podkarpackiej Historii", Szymon Jakubowski.

Projekt potrwa do końca listopada br. i zakończy się publikacją wspomnień jego uczestników w sieci. 

W dalszym ciągu istnieje możliwość dołączenia do jednej z trzech grup ćwiczeniowych. Wystarczy skontaktować się z organizatorami telefonicznie, pod numerem 509 263 416.

Zadanie publiczne w zakresie działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Miasta Rzeszowa.

Część uczestników projektu w trakcie wykładu Szymona Jakubowskiego. fot. Łukasz Kotulak
 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama