Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama Urodziny Pub Spółdzielczy
Reklama szkoły rekrutacja Powiat Rzeszowski

Pomoc samorządu województwa podkarpackiego ws. usuwania odpadów powodziowych

Podziel się
Oceń

Porządki i pierwsze prace remontowe po ulewnych deszczach i nawałnicach, które nawiedziły niektóre powiaty województwa podkarpackiego spowodowały powstanie dużej ilości odpadów. W związku z tym Marszałek Ortyl podjął decyzję o pomocy w usuwaniu ich poszczególnym gminom.
  • Źródło: informacje prasowe
Pomoc samorządu województwa podkarpackiego ws. usuwania odpadów powodziowych
Niestety przepisy prawa nie regulują w sposób specjalny spraw związanych
z zagospodarowaniem śmieci powstałych w wyniku klęsk żywiołowych. Nie określają tez roli samorządu województwa w tym zakresie, natomiast samorządy gminne mają obowiązek zapewnienia odbioru i zagospodarowania odpadów powstałych w gospodarstwach domowych. System finasowania gospodarki odpadami komunalnymi nie uwzględnia odpadów powstających w wyniku klęsk żywiołowych, gminy więc nie mają zabezpieczonych pieniędzy w budżecie na ten cel.

W związku z tym marszałek Władysław Ortyl zwrócił się do zarządzających instalacjami mogącymi przyjmować odpady z klęsk żywiołowych z prośbą
o usprawnienie przyjmowania tego rodzaju odpadów do zagospodarowania oraz o rozważenie możliwości przyjęcia tych odpadów bez pobierania opłaty od gmin i podmiotów gospodarczych za ich zagospodarowanie. Natomiast stawka za składowanie tego typu odpadów zgodnie z zapisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za korzystanie ze środowiska wynosi 0 zł.

– Liczymy na życzliwe podejście zarządzających tymi instalacjami. Powódź, która nas dotknęła spowodowała wielkie zniszczenia na stosunkowo małych terenach. Mamy świadomość, że liczba odpadów powstała po usuwaniu szkód jest duża i jej przyjęcie nie było planowane. Liczymy jednak na wyrozumiałość w tej trudnej chwili. Nasz Departament Ochrony Środowiska jest otwarty na wsparcie i pomoc także informacyjną dla wszystkich, którzy będą jej potrzebować – podkreśla marszałek Władysław Ortyl.

Jednocześnie Marszałek Województwa Podkarpackiego wystąpi do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie z prośbą o rozważenie możliwości zwiększenia środków finansowych w ramach realizowanego przez Fundusz „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych” z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Doposażenie jednostek OSP umożliwili skuteczne działania na wypadek wystąpienia klęsk żywiołowych oraz poważnych awarii.

Departament Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego od wystąpienia pierwszych podtopień monitoruje sytuację związaną z sytuacją powodziową w regionie. Samorząd województwa w tej trudnej sytuacji w pierwszej kolejności przekazał informację gminom na temat zlokalizowanych na terenie województwa podkarpackiego instalacji posiadających zezwolenia na przetwarzanie odpadów
z powodzi. Na bieżąco pracownicy Oddziału Gospodarki Odpadami służą pomocą merytoryczną w rozwiązywaniu problemów dot. m. in. klasyfikacji i ewidencji odpadów powstałych w wyniku powodzi, sposobów postępowania z nimi. 2 lipca wystąpiono do gmin o przekazanie informacji nt. ilości odpadów powstałych w związku z powodzią. Większość gmin objętych powodzią nie dysponuje jeszcze takimi danymi, gdyż trwa szacowanie szkód przez rzeczoznawców i sprzątanie po powodzi.

Z informacji przekazanych tylko przez 15 gmin wynika, iż powstało już 2820 ton tych odpadów. Dane te będą w dalszym ciągu zbierane i uzupełniane.

Samorządy dostały również szczegółowe informacje nt. postępowania z odpadami z gospodarstw domowych powstającymi w związku z usuwaniem skutków powodzi. Wskazano także ścieżkę dostępu w przypadku poszukiwania podmiotów mogących transportować poszczególne rodzaje odpadów. Przekazano także informacje, iż Departament Ochrony Środowiska dysponuje informacjami nt. instalacji mogących zagospodarować odpady z infrastruktury budowlanej.

Pracownicy Departamentu Ochrony Środowiska na bieżąco informują przedsiębiorców, że w przypadku wyczerpania limitów w zakresie możliwości zagospodarowania odpadów popowodziowych należy wystąpić z wnioskiem o zmianę posiadanych decyzji administracyjnych w tym zakresie. Zmiany decyzji będą wydawane w możliwie najkrótszym terminie.

Skierowany został do gmin także komunikat dotyczący ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Usuwanie porzuconych odpadów”.

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama