Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Politechnika Rzeszowska podpisała z policją porozumienie o współpracy

Podziel się
Oceń

Politechnika Rzeszowska rozpoczyna współpracę z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Studentów informatyki będą teraz szkolić także policyjni specjaliści.
Politechnika Rzeszowska podpisała z policją porozumienie o współpracy
Politechnika Rzeszowska

Porozumienie dotyczące współpracy to inicjatywa policji. W poniedziałek 20 stycznia dokument podpisali: rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik oraz zastępca komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości inspektor Michał Pudło. „Politechnika Rzeszowska jest dla nas dobrym partnerem ze względu na swoją historię, doświadczenie, kompetencje kadr i studentów” – powiedział tuż przed podpisaniem porozumienia wiceszef CBZC.

PRz od kilku już lat kształci fachowców zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Dwa lata temu uczelnia uruchomiła specjalizację w tym zakresie na studiach drugiego stopnia. Cyberbezpieczeństwo obok technologii chmurowych to jedna z dwóch specjalności na kierunku informatyka.

"Do tej pory studenci byli bardzo mocno osadzeni w technologiach sprzętowych. Wiedzieli, jak konfigurować i zabezpieczać urządzenia, jak z perspektywy administratora zapobiegać różnego rodzaju przestępstwom. Natomiast kontakt z Centralnym Biurem umożliwi nauczenie studentów jak się zachowywać w sytuacji, gdy takie przestępstwo nastąpi, jak zabezpieczyć dowody przestępstwa oraz jak w przyszłości konkretna firma albo instytucja może uniknąć takiej sytuacji" - tłumaczył w rozmowie z PAP kierownik Zakładu Systemów Złożonych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz dr hab. inż. Dominik Strzałka.

Zajęcia ze specjalistami CBZC rozpoczną się od najbliższego semestru letniego. To będą wykłady i ćwiczenia prowadzone w laboratoriach PRz. W przyszłości absolwenci PRz będą mogli liczyć na zatrudnienie w CBZC.

"Będą mogli wykonywać zadania typowe dla informatyki śledczej. To będzie praca ze sprzętem komputerowym, żeby pozyskać dowody do postępowania przygotowawczego. To będzie również analiza kryminalna baz danych, analiza danych telekomunikacyjnych, przepływu kryptowalut, czy analiza ruchu sieciowego" – przekazał inspektor Michał Pudło.

Statystyki pokazują, że liczba cyberprzestępstw rośnie z roku na rok. "Mówimy tutaj o phisingu, czyli wyławianiu danych, działaniach przestępców polegające na hakingu baz, na szyfrowaniu baz danych przedsiębiorstwa, a później żądaniach okupu, czy praniu pieniędzy pochodzących z przestępstw i lokowaniu ich w kryptowaluty. Takich zagrożeń jest mnóstwo"- podkreślił zastępca komendanta CBZC.

Ponieważ na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na ludzi specjalizujących się w technologiach bezpieczeństwa, PRz przygotowuje się do budowy centrum cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji. "Szukamy na to pieniędzy i będziemy w tym uparci. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania dokumentacji. To będzie kosztowna inwestycja, powyżej 100 mln zł, ponieważ musimy postawić nowy budynek i go wyposażyć, ale to jest niezbędne dla rozwoju naszego miasta, regionu, kraju i żeby studenci przygotowujący się do wejścia na rynek pracy zdobyli najlepszą możliwą wiedzę" – podkreślił rektor PRz prof. Piotr Koszelnik. (PAP)

al/ zan/


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama