Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Ustalanie indywidualnego planu zdrowienia dla uzależnionych

Podziel się
Oceń

Zakończenie terapii uzależnień w specjalistycznym ośrodku nie oznacza definitywnego wyjścia z nałogu. To czas na konfrontację z rzeczywistością. Abstynenci z tak krótkim stażem narażeni są na działanie wielu czynników, które nie sprzyjają utrzymaniu trzeźwości. Nie zawsze mogą liczyć na wsparcie bliskich. Za każdym rogiem czają się na nich pokusy, które zapraszają do powrotu w objęcia nałogu. Właśnie dlatego jeszcze w czasie terapii zamkniętej niezbędne jest ustalenie planu zdrowienia.

Jak wygląda dobry plan zdrowienia dla uzależnionych?

Nie istnieje gotowy szablon planu zdrowienia alkoholika czy narkomana. Każdy z nas jest przecież inny. Różnią nas życiowe potrzeby, zainteresowania, reakcje na stresujące sytuacje czy sposoby na spędzanie wolnego czasu. W procesie wychodzenia z nałogu ważny jest więc indywidualny plan zdrowienia, ściśle dostosowany do konkretnego pacjenta.

Plan zdrowienia należy pisać szczerze, biorąc pod uwagę własne możliwości fizyczne oraz psychiczne. Podczas jego tworzenia warto korzystać ze wsparcia oraz wskazówek terapeuty. W planie należy uwzględnić m.in. takie kwestie, jak:

  • sposoby na rozładowanie negatywnych emocji,
  • metody unikania pokus,
  • kształcenie nowych nawyków,
  • rozwijanie zainteresowań,
  • postępowanie w kryzysowych sytuacjach.

Do permanentnej trzeźwości dochodzi się małymi krokami, każdego dnia uczciwie trzymając się wyznaczonego planu. W zdrowieniu pomagają też z pozoru nieistotne rzeczy, jak regularna aktywność fizyczna, nawet jeśli ogranicza się ona jedynie do spokojnych spacerów.

Dostępne metody wsparcia

Osoby uzależnione doskonale zdają sobie sprawę, że leczenie w ośrodku terapii uzależnień jest tylko jednym z etapów wychodzenia z alkoholizmu czy narkomanii. Po opuszczeniu ośrodka należy kontynuować pracę pod opieką psychologów i psychoterapeutów. Ogromnym wsparciem jest również terapia grupowa, w tym mitingi AA. W kryzysowych sytuacjach osoby walczące z uzależnieniem mogą skorzystać z różnych form wsparcia, by skutecznie zapobiegać nawrotom choroby. Należą do nich m.in.:

  • warsztaty tematyczne,
  • ponowne, krótsze pobyty w ośrodku,
  • telefoniczne konsultacje z terapeutą uzależnień,
  • spotkania dla rodzin borykających się z problemem uzależnienia.

Chwile słabości zdarzają się każdemu. Nie można pozwolić jednak, by w ich wyniku alkohol lub narkotyki na nowo rozgościły się w życiu trzeźwiejącej osoby. Właśnie dlatego uwzględnienie dostępnych form wsparcia w planie zdrowienia i aktywne korzystanie z nich jest tak ważne.

Weryfikacja planu zdrowienia w praktyce

By plan zdrowienia przynosił oczekiwane rezultaty, należy w jego ramach wyznaczyć sobie możliwe do spełnienia cele i na bieżąco sprawdzać, na jakim etapie jest ich realizacja. Weryfikacja postępów nie jest wcale zadaniem terapeuty. W rzeczywistości to sam pacjent powinien przez cały okres zdrowienia prowadzić samoobserwację. Bardzo dobrym pomysłem okazuje się skrupulatne prowadzenie dziennika. Każdego dnia warto poświęcić kilka minut na odnotowanie swojego stanu emocjonalnego, wskazanie sukcesów oraz niepowodzeń.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama