Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Liderzy odjeżdżają rywalom. Relacja z pierwszego etapu Marma 34. Rajdu Rzeszowskiego

Podziel się
Oceń

Liderzy odjeżdżają rywalom. Relacja z pierwszego etapu Marma 34. Rajdu Rzeszowskiego
Grzyb przekracza potok w Lubeni

Autor: Maciej Niechwiadomicz

Już od pierwszych kilometrów Marma 34. Rajdu Rzeszowskiego czołowe załogi narzuciły wyraźne tempo, budując cenne przewagi przed decydującą sobotnią rozgrywką. Rywalizacja, która otworzyła piątą rundę krajowego czempionatu, dostarczyła kibicom sporej dawki emocji.

Marczyk i Gospodarczyk na czele, za nimi Grzyb i Matulka

Po pięciu rozegranych odcinkach specjalnych liderami klasyfikacji generalnej zostali Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Dwukrotni mistrzowie Polski popisali się szybkim, równym tempem, zwyciężając trzy próby i kończąc dzień z prawie 20-sekundową przewagą nad Grzegorzem Grzybem i Adamem Biniędą. Za liderami uplasowali się Jakub Matulka z Damianem Sytym – wszyscy jadący Škodami Fabiami RS Rally2.

Rajd na arenie międzynarodowej

Rajd Rzeszowski to nie tylko kluczowa runda RSMP, ale również wydarzenie obecne w kalendarzach FIA ERT (Rajdowy Puchar Europy) oraz FIA CEZ (Mistrzostwa Europy Centralnej). Do walki o najlepszy czas stanęli także kierowcy zabytkowych rajdówek w ramach Millers Oils HRSMP oraz uczestnicy Rajdu Rzeszowiak, rozgrywanego wspólnie z rundą południowego czempionatu.

Zobacz fotorelację:

Trudne oesy i jubileusze

Załogi zmierzyły się z trzema wymagającymi odcinkami, w tym dwukrotnie z przebudowanym Chmielnikiem (17,8km) i historycznie najdłuższą wersją Lubeni (24,85km). Premiera odcinka Chmielnik w tej konfiguracji to pierwszy taki przypadek od 2016 roku; Lubenia natomiast wróciła do najdłuższej wersji odkąd rajd gości tu od 2014.

Już na pierwszym oesie Marczyk i Gospodarczyk świętowali 130. oesowe zwycięstwo w RSMP, wyprzedzając Matulkę i Sytego o 1,3s oraz Grzyba z Biniędą o 4,2s. Szybko jednak na Lubenii to Grzegorz Grzyb pokazał klasę, wygrywając swój 53. oes w historii Rajdu Rzeszowskiego. W czołówce, mimo zmian w kolejności na poszczególnych próbach, niezmiennie utrzymywały się te same załogi.

Bez niespodzianek w 2WD i klasie 3

Wśród aut napędzanych na jedną oś zaciętą walkę toczyły ekipy Górny/Martynek i Rachfał/Mroszczyk, z minimalną przewagą tych drugich po pierwszej pętli. W klasie 3 dominowali natomiast Adrian Rzeźnik i Kamil Kozdroń (Ford Fiesta Rally3), powiększając przewagę nad rywalami z każdym oesem.

Wieczorne show i niespodzianka Byśkiniewicza

Kulminacją dnia była widowiskowa próba uliczna w centrum Rzeszowa (3,4km), podczas której triumfowali Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski, pokonując Grzyba i Biniędę o 0,6s. Ten rezultat pozwolił im wskoczyć do czołowej piątki rajdu w klasyfikacji RSMP.

Klasyfikacje po I etapie

Czołówka RSMP po 5 oesach:

MiejsceZałogaSamochódStrata do lidera
1Marczyk/GospodarczykŠkoda Fabia RS Rally2---
2Grzyb/BiniędaŠkoda Fabia RS Rally2+19,5s
3Matulka/SytyŠkoda Fabia Rally2+27,3s
4Byśkiniewicz/SiatkowskiŠkoda Fabia Rally2+1:06,1s
5Gabryś/DymurskiŠkoda Fabia Rally2+1:21,2s

 

Czołówka 2WD:

MiejsceZałogaSamochódStrata do lidera
1Rachfał/MroszczykPeugeot 208 Rally4---
2Górny/MartynekPeugeot 208 Rally4+10,5s
3Janowski/GrzeniaRenault Clio Rally4+1:41,0s

 

Komentarze liderów

– Dziś sukcesywnie się rozkręcaliśmy i drugi przejazd Lubeni już był przyzwoity w naszym wykonaniu. Mam nadzieję, że bawiliśmy kibiców swoją jazdą – skomentował Mikołaj Marczyk po zakończeniu pierwszego dnia.

Grzegorz Grzyb, który walczy o piąty triumf w Rajdzie Rzeszowskim, podkreślił presję i wysokie tempo czołówki: – Czołowa czwórka jedzie świetnym tempem, naprawdę nie mamy się czego wstydzić.

Drugi etap przyniesie niespodzianki?

W sobotę 9 sierpnia zawodnicy zmierzą się z dwoma nowymi oesami: znacznie wydłużonym Brzostkiem (17,5km) oraz zupełnie nową próbą Szkodna (14,67km). Meta i ceremonia wręczenia pucharów zaplanowano na godz. 16:30 na rynku w Rzeszowie.


Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski (RSMP) to najważniejszy rajdowy cykl w kraju, a każda runda oznacza kilkadziesiąt emocjonujących kilometrów i nieprzewidywalnych zwrotów akcji. W sezonie 2025 siedem rajdów (w tym Marma 34. Rajd Rzeszowski) zadecyduje o wyborze najlepszych rajdowych załóg w Polsce.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Natalia Treść komentarza: Jestem ciekawa, dla czego nie ma wzmianki o pociągach do Przemyśla, do którego dotarłam około 3 w nocy , zamiast 21.22??? Data dodania komentarza: 5.06.2026, 17:31 Źródło komentarza: Śmiertelne potrącenie na stacji w Sędziszowie. Środowy dramat sparaliżował ruch pociągów na Podkarpaciu Autor komentarza: cinkciarz Treść komentarza: Poszła w melanż ! Data dodania komentarza: 4.06.2026, 15:05 Źródło komentarza: Zaginęła 20-letnia Andżelika Kaczor [AKTUALIZACJA: Dziewczyna odnaleziona!] Autor komentarza: Wielki Dario Treść komentarza: Jak ja się przekopem tym zakazem tak że dokupie kilo karkówki i będzie melanzyk na kiełbasce i mięsku na pohybel czarnym i czerwonym 😂😂 Data dodania komentarza: 4.06.2026, 08:26 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: Jurek Treść komentarza: Odlot. Bardzo ważny artykuł, zwłaszcza dla katolików czytających ze zrozumieniem. Dla katolikow inaczej, może normalniej czytających, kompletna bzdura. A dla całej reszty, w tym mnie, kliknięcie po to, aby przekonać się co znowu obca służba odjaniepawliła. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:32 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: Daniel W. Treść komentarza: Chłop w sukience ma mi mówić, kiedy mogę zjeść kawałek kiełbasy? :) Ludzie! Gdzie my żyjemy? A jak jestem zameldowany w Warszawie, a mieszkam w Rzeszowie to mogę skubnąć? :) Cyrk objazdowy... Data dodania komentarza: 3.06.2026, 22:08 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: CHWDP Treść komentarza: A może nie warto i czas zakończyć wspieranie Banderowskiej Upadliny?! Data dodania komentarza: 3.06.2026, 18:05 Źródło komentarza: Uderzmy w Rzeszów i zobaczmy, co się stanie”. Szokujące słowa rosyjskiego propagandysty wywołały burzę
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama