Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Politechnika Rzeszowska rozbuduje Laboratorium Wodorowe za 8 milionów złotych

Podziel się
Oceń

Politechnika Rzeszowska otrzymała 3,25 mln złotych dofinansowania na rozbudowę swojego Laboratorium Wodorowego - podano na oficjalnej stronie uczelni w komunikacie z 11 września 2025 roku. Całkowita wartość projektu wynosi 8 milionów złotych.
Politechnika Rzeszowska rozbuduje Laboratorium Wodorowe za 8 milionów złotych
Dr hab. inż. Marcin Drajewicz, prof. PRz w Laboratorium Wodorowym Politechniki Rzeszowskiej, fot. B. Motyka

Politechnika Rzeszowska podpisała z Województwem Podkarpackim umowę o dofinansowanie projektu „Rozbudowa Laboratorium Wodorowego Politechniki Rzeszowskiej" - poinformowano na oficjalnej stronie uczelni 11 września 2025 roku. Całkowita wartość projektu wynosi 8 milionów złotych, z czego 3 252 032,52 zł stanowi dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Podkarpacia 2021-2027.

Wieloletnie starania o dofinansowanie

Jak przekazał we wtorek rzecznik Politechniki Rzeszowskiej Damian Gębarowski, pozyskanie grantu to duży sukces uczelni.

 „Dofinansowanie stanowi ukoronowanie wieloletnich starań o wsparcie technologii przyszłości, jaką jest wodór i otwiera drogę do dalszego finansowania badań nad czystą, ekologiczną energią. Dzięki niemu prace badawcze znacząco przyspieszą, a uczelnia wprowadzi kolejne unikatowe technologie badawcze, wzmacniając swoją pozycję lidera w dziedzinie technologii wodorowych"

 – poinformował rzecznik.

Zakres rozbudowy i harmonogram

Projekt realizowany w ramach działania 1.1 Badania i rozwój, obejmuje budowę nowych stanowisk badawczych, zakup specjalistycznego oprogramowania oraz szkolenia pracowników. Uczelnia ma dwa lata na realizację inwestycji, którą zaplanowano na lata 2025-2027.

Pracami kieruje dr hab. inż. Marcin Drajewicz, prof. PRz, który jest kierownikiem Uczelnianego Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego. Pod jego kierownictwem uczelnia aktywnie uczestniczy w projektach krajowych i międzynarodowych związanych z technologiami wodorowymi.

Istniejąca infrastruktura

Laboratorium Wodorowe PRz działa już od dwóch lat jako unikatowa infrastruktura badawcza, wyposażona w zaawansowane urządzenia i technologie. Służy do badań nad spalaniem wodoru i jego mieszanin oraz opracowywaniem nowych materiałów i powłok odpornych na ekstremalne warunki pracy turbin gazowych i napędów lotniczych.

„Nowa infrastruktura będzie kolejnym impulsem do intensyfikacji prac, zarówno w ramach badań uczelni oraz dzięki możliwościom jej wykorzystania przez partnerów naukowych i przemysłowych" 

– podkreślił rzecznik PRz.

Strategiczne znaczenie dla regionu

Projekt ma strategiczne znaczenie dla rozwoju Podkarpackiej Doliny Wodorowej i Doliny Lotniczej, których Politechnika Rzeszowska jest członkiem. Rezultaty badań naukowców będą miały zastosowanie w przemyśle lotniczym, energetycznym i kosmicznym, a także w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach.

Rozbudowa Laboratorium Wodorowego wpisuje się w krajową strategię rozwoju technologii wodorowych i umacnia pozycję Politechniki Rzeszowskiej jako jednego z kluczowych ośrodków badawczych w Europie w zakresie technologii wodorowych.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Natalia Treść komentarza: Jestem ciekawa, dla czego nie ma wzmianki o pociągach do Przemyśla, do którego dotarłam około 3 w nocy , zamiast 21.22??? Data dodania komentarza: 5.06.2026, 17:31 Źródło komentarza: Śmiertelne potrącenie na stacji w Sędziszowie. Środowy dramat sparaliżował ruch pociągów na Podkarpaciu Autor komentarza: cinkciarz Treść komentarza: Poszła w melanż ! Data dodania komentarza: 4.06.2026, 15:05 Źródło komentarza: Zaginęła 20-letnia Andżelika Kaczor [AKTUALIZACJA: Dziewczyna odnaleziona!] Autor komentarza: Wielki Dario Treść komentarza: Jak ja się przekopem tym zakazem tak że dokupie kilo karkówki i będzie melanzyk na kiełbasce i mięsku na pohybel czarnym i czerwonym 😂😂 Data dodania komentarza: 4.06.2026, 08:26 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: Jurek Treść komentarza: Odlot. Bardzo ważny artykuł, zwłaszcza dla katolików czytających ze zrozumieniem. Dla katolikow inaczej, może normalniej czytających, kompletna bzdura. A dla całej reszty, w tym mnie, kliknięcie po to, aby przekonać się co znowu obca służba odjaniepawliła. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:32 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: Daniel W. Treść komentarza: Chłop w sukience ma mi mówić, kiedy mogę zjeść kawałek kiełbasy? :) Ludzie! Gdzie my żyjemy? A jak jestem zameldowany w Warszawie, a mieszkam w Rzeszowie to mogę skubnąć? :) Cyrk objazdowy... Data dodania komentarza: 3.06.2026, 22:08 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: CHWDP Treść komentarza: A może nie warto i czas zakończyć wspieranie Banderowskiej Upadliny?! Data dodania komentarza: 3.06.2026, 18:05 Źródło komentarza: Uderzmy w Rzeszów i zobaczmy, co się stanie”. Szokujące słowa rosyjskiego propagandysty wywołały burzę
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama