Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Ponad 200 mln zł na energetyczną modernizację Podkarpacia. PGE Dystrybucja inwestuje w nowoczesną sieć

Podziel się
Oceń

PGE Dystrybucja podpisała z Ministerstwem Klimatu i Środowiska dwie umowy na dofinansowanie inwestycji w sieć elektroenergetyczną we wschodniej Polsce. Wsparcie w kwocie ponad 200 mln zł z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 trafi do oddziałów PGE Dystrybucja w Rzeszowie i Zamościu.
Ponad 200 mln zł na energetyczną modernizację Podkarpacia. PGE Dystrybucja inwestuje w nowoczesną sieć

Autor: Łukasz Kotulak / Halorzeszow.pl

Obejrzyj  reportaż:

– Od dwóch lat mówimy, że Polska jest jednym wielkim energetycznym placem budowy – i to wcale nie jest przesada. Dzisiejszy dzień to kolejny punkt na mapie tego placu budowy i kolejny etap, który musimy odhaczyć, by móc wyznaczać następne zadania i cele – mówi Ministra Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Nowe stacje w Krośnie i Błażowej

Oddział Rzeszów otrzymał dofinansowanie w wysokości 76,5 mln zł na realizację sześciu zadań inwestycyjnych, w tym budowę dwóch nowych stacji 110/15 kV w Krośnie i Błażowej oraz modernizację trzech istniejących obiektów., min. obiektu w Boguchwale.

– Dzisiejsza umowa dotyczy oddziału Rzeszów. Środki zostaną przeznaczone na budowę stacji 110 na 15 kV, budowę nowych stacji, rozbudowę i modernizację istniejących stacji. Umowy będą zrealizowane do pierwszego kwartału 2028 roku – wyjaśniał prezes PGE Dystrybucja Jacek Drozd.​

Dyrektor generalny oddziału Rzeszów Zbigniew Możdżeń w rozmowie z Halo Rzeszów podkreślał, że projekt stanowi kontynuację działań sprzed dwóch lat. – Jest to druga część dofinansowania, przeznaczona na trzy nowe stacje 110 na 15 kV, czyli duże GPZ-y. Trzy będą modernizowane – tłumaczył.​

Kable pod ziemią odpowiedzią na zimowe kataklizmy

Kluczowym elementem inwestycji jest kablowanie linii wysokiego napięcia, szczególnie istotne w regionie Podkarpacia narażonym na ekstremalne warunki pogodowe. Dyrektor Możdżeń wskazywał wprost, że przyspieszenie tych prac to odpowiedź na doświadczenia ostatnich zim.

– W naszym terenie jest bardzo trudno utrzymać stabilny prąd ze względu na zalesienie, pagórki i Bieszczady. Mamy dość duże opady śniegu, co w tym roku nawet spowodowało ogromne straty na naszej sieci i przerwy w dostawie prądu. Ta modernizacja w postaci GPZ-ów plus linie kablowe jest po prostu niezbędna – podkreślał.​

Konkretnym przykładem takiej inwestycji jest stacja Błażowa pod Rzeszowem. – W ramach umowy 2 km linii wysokiego napięcia w stacji Błażowa będzie skablowane. Odcinek ten będzie bardziej wydajny i ograniczy ewentualne potencjalne awarie, które mogłyby powstać w typowej linii powietrznej – zaznaczył prezes PGE Dystrybucja Jacek Drozd.​

W oddziale Zamość, który otrzymał 131,7 mln zł dofinansowania, zrealizowana zostanie m.in. budowa linii 110 kV Chełm-Dorohusk oraz linii Przeworsk-Przemyśl do stacji Munina z blisko dwukilometrowym odcinkiem kablowym i traktem światłowodowym. – Zamieniamy sieć naziemną na bardziej bezpieczną, bardziej wydajną sieć w gruncie. Zakończenie tej inwestycji to pierwszy kwartał 2029 roku – mówił prezes.​

Plan Kablowania 30% zakłada, że docelowo 30% wszystkich linii średniego napięcia w regionie zostanie poprowadzonych pod ziemią. – Dzisiaj jest to 200 km, ale w tym roku będziemy mieli dużo więcej – zapowiedział dyrektor Możdżeń.

Lokalne miejsca pracy, polskie firmy

Przedstawiciele PGE podkreślali lokalny i patriotyczny wymiar inwestycji. Dyrektor Możdżeń zaznaczał, że projekt to nie tylko modernizacja infrastruktury, ale przede wszystkim tworzenie miejsc pracy i gwarancja bezpieczeństwa energetycznego dla mieszkańców regionu. – Zadowolenie klienta jest głównym naszym celem – mówił.

​Istotnym elementem realizacji jest krajowe pochodzenie materiałów i wykonawców. – Jeżeli chodzi o produkcję kabli, te kable są polskie. To są tylko polscy wykonawcy – podkreślał dyrektor oddziału Rzeszów, dodając, że w 99 procentach prace wykonywane są przez lokalnych przedsiębiorców lub firmy wyłonione w przetargach krajowych. Spółce zależy na local content – zlecaniu prac przedsiębiorcom z polskiego rynku.

​Wiceprezes PGE ds. regulacji Marcin Laskowski wskazywał na strategiczne znaczenie unijnego wsparcia dla transformacji energetycznej. – Fundusze europejskie pozwalają realizować ambitne projekty sieciowe szybciej i na większą skalę. To konkretne inwestycje, które realnie przełożą się na odporność, stabilność i bezpieczeństwo energetyczne kraju – powiedział.

​Projekty przyniosą korzyści mieszkańcom, przedsiębiorcom oraz instytucjom publicznym i prywatnym z województw podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Oldboy Treść komentarza: I powstanie sanatorium miłości, Data dodania komentarza: 26.06.2026, 22:11 Źródło komentarza: W gminie Trzebownisko powstanie pierwsza tężnia solankowa Autor komentarza: Michał Treść komentarza: Widać że fajne miejsce. Przykra sprawa, że chcą to ludziom odebrać. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:42 Źródło komentarza: Miasto należy do mieszkańców. Dlaczego tracimy więcej niż kawałek Sanoka Autor komentarza: hehe Treść komentarza: A gdzie Hus najwiekszy karakan narodowy z Budziwoja? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Protest w Rzeszowie w obronie pamięci Henry’ego Nowaka. Uczestnicy sprzeciwiali się masowej migracji Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama