Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama

Rzeszów w czołówce w Rankigu Polskich Miast Zrównoważonych

Podziel się
Oceń

Podczas Konferencji Miasta Zrównoważone zaprezentowano zwycięzców drugiej edycji Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis. W Rankingu zostało sklasyfikowanych 50 największych pod względem liczby ludności miast na prawach powiatu w Polsce.
  • Źródło: Urząd Miasta Rzeszów
Rzeszów w czołówce w Rankigu Polskich Miast Zrównoważonych
Rzeszów w Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis

Autor: Krzysztof Dzierżęga

Polskie miasta pod lubą Arcadis. Jak wyglądają kryteria i co jest sprawdzane?

Całe zestawienie porównuje w jaki sposób poszczególne miasta radzą sobie w 3 wskazanych obszarach rozwoju.

Wyróżnia się takie kategorie, jak:
  • obszar społeczny,

  • środowiskowy,

  • gospodarczy.

Ocena zrównoważonego rozwoju w pierwszej kategorii koncentruje się na obecnej jakości życia. Obejmuje także możliwe perspektywy dla przyszłych pokoleń. To znaczy, że poddaje analizie m.in.: dostęp do opieki zdrowotnej oraz edukację.

Co więcej, wskaźniki w obszarze rozwoju społecznego pozwalają na ocenę miast pod względem:
  • demografii,

  • kultury,

  • ubóstwa,

  • bezpieczeństwa,

  • aktywności społecznej mieszkańców.

Obszar Środowiska jest bardzo ważnym elementem całego zestawienia. Twórcy tłumaczą to zależnością elementów zieleni w mieście w odniesieniu do stopnia wpływania na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców miasta. dobra jakość powietrza, wrażliwość na zmiany klimatu, obecność zieleni w strukturze miejskiej w istotny sposób mogą wpływać na zdrowie psychiczne i emocjonalne ludzi. W tej kategorii brane pod uwagę są także kwestie dotyczą również wykorzystania zasobów, racjonalnej gospodarki odpadami, dostępności do urządzeń sieciowych, a także planowania przestrzennego.

Natomiast badania nad gospodarką, w przypadku tego rankingu, skupiają się kondycji ekonomicznej miasta. Wykorzystuje się przy tym wskaźniki odnoszące się do:
  • wydatków inwestycyjnych miast,

  • sytuacji na rynku pracy,

  • przedsiębiorczości mieszkańców,

  • wartości środków pozyskiwanych z Unii Europejskiej na realizację projektów,

  • stanu infrastruktury transportowej w miastach.


Stolica Podkarpacia w pryzmacie Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych

Ranking ten jest wiarygodnym źródłem informacji. Został on przygotowany przez firmę projektowo-konsultingową Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej zajęła Warszawa. Natomiast Rzeszów znalazł się tuż za podium na 4 miejscu. W obszarze społecznym zajęliśmy 4 pozycję, w obszarze środowiskowym - 21 pozycję i w obszarze gospodarczym – 8.



Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama