Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama

Pomnik św. Jana Pawła w Rzeszowie uroczyście odkryty

Podziel się
Oceń

Stojący w Parku Papieskim pomnik św. Jana Pawła II został uroczyście odsłonięty i poświęcony 2 czerwca 2021 r., czyli dokładnie w 30. rocznicę papieskiej wizyty w Rzeszowie.
  • Źródło: UM Rzeszów
Pomnik św. Jana Pawła w Rzeszowie uroczyście odkryty

Autor: materiały prasowe UM Rzeszowa

W wydarzeniu wzięli udział duchowni, przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, lokalnych instytucji, stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta. Uroczystość poprzedziła msza święta w rzeszowskiej katedrze.

Podczas uroczystości pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak powiedział, że wszyscy dostrzegają i doceniają z perspektywy tych trzydziestu lat epokowe dla miasta znaczenie papieskiej wizyty, w następstwie której w 1992 roku Rzeszów stał się stolicą nowo utworzonej diecezji rzeszowskiej.

- Ulokowany w Parku Papieskim pomnik to także wyraz naszej wdzięczności za Wielki Pontyfikat i papieskie nauczanie, do którego warto i trzeba się odwoływać w życiu osobistym i społecznym - powiedział Marek Bajdak.

Obecna na uroczystości wojewoda Ewa Leniart dziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie pomnika: - To będzie taki materialny ślad w naszej pamięci. Dziękuję wszystkim, którzy tę inicjatywę podjęli i doprowadzili do końca - powiedziała wojewoda.

Były prezydent Rzeszowa, Mieczysław Janowski, który uczestniczył w przygotowaniach do wizyty papieża w Rzeszowie oraz witał Jana Pawła na lotnisku w Jasionce, tak wspominał ten moment:

- Powiedziałem wtedy: „Witamy cię w mieście, które od stuleci nosi krzyż w swoim herbie” Ojciec Święty odpowiedział krótko - „Pozdrawiam też Rzeszów”. Ale jego słowa zapisały się w naszej pamięci - wspominał Mieczysław Janowski, dodając, aby ta rocznica papieskiej wizyty była wspólną radością mieszkańców Rzeszowa.

Biskup Kazimierz Górny mówił z kolei o ważnej inicjatywie, jaką było utworzenie Parku Papieskiego, dziękując za to byłemu prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi.

- Bardzo się cieszę, że Rzeszów upamiętnił pobyt papieża i to historyczne wydarzenie wspaniałym parkiem i pomnikiem. Parkiem, który przez pokolenia będzie radował dzieci, młodzież i dorosłych jako teren rekreacji, ale i kontemplacji i religijnej modlitwy - mówił biskup Kazimierz Górny

Odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie biskup Kazimierz Górny i Tadeusz Ferenc, zaś poświęcenia dokonał ordynariusz rzeszowski, biskup Jan Wątroba. W uroczystości uczestniczyli także biskup Edward Białogłowski oraz arcybiskup Edward Nowak. Po poświęceniu uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i odśpiewali wspólnie między innymi ulubioną pieśń papieża – Barkę.

Inicjatorem budowy pomnika było Rzeszowskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Jana Pawła II „Lumen et Spes”, które otrzymało wsparcie samorządu Rzeszowa. Pomnik Jana Pawła II stoi w centralnym punkcie Parku Papieskiego, który powstał w miejscu, gdzie papież w czerwcu 1991 spotkał się z wiernymi. Pomnik to projekt rzeźbiarza Eliasza Dyrow.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama