Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama

„Punkt widzenia” – nowy mural w ramach Europejskiego Stadionu Kultury 2021 już jest gotowy

Podziel się
Oceń

W ramach Europejskiego Stadionu Kultury Rzeszowska Mapa Murali i Graffiti wzbogaciła się o nową pozycję. W rejonie ulicy Reymonta powstał mural inspirowany twórczością rzeszowskiego fotografia z okresu Galicji - Edwarda Janusza. To jeszcze nie koniec kulturalnych atrakcji z nim związanych.
Dokładnie 1 czerwca ruszyły prace nad nowym muralem w Rzeszowie. Pogoda była sprzyjająca tego typu działaniom, dlatego trzech artystów – Michał Czerko, Michał Mach i Dominik Moryń już zakończyło swoje dzieło. Nowy „malunek” zdobi Wiadukt Śląski i powstał w ramach festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury.

Nazwa muralu to „Punkt widzenia”. Nie jest przypadkowa. Jego bohaterką jest Irena Elgas-Markiewicz, wnuczka Leopoldyny Januszowej i Edwarda Janusza. Ten ostatni był znanym rzeszowskim fotografem w okresie Galicji.

Malunek zajmuje 300 metrów kwadratowych i jest wykonany w kolorze. Centralna część kompozycji nawiązuje do zdjęć archiwalnych i ukazuje fotografującą kobietę. Tła wykorzystywane do zdjęć w przeszłości zostały użyte do stworzenia drugiego planu. Pojawiające się elementy na bocznych ścianach otwierają kompozycję w kontekst przestrzenny. Mural swoją formą ma zwrócić uwagę przechodniów, stanowić bodziec do refleksji i swobodnej interpretacji. Jego kolorystyka wpisuje się w otoczenie stanowiące charakterystyczny punkt, który ożywia to miejsce.

Całość jest artystycznym dialogiem pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Fotografia, która wieloaspektowo jest tematem muralu, stała się również nieodłącznym elementem życia człowieka. Wykorzystywana jest w wielu dziedzinach, stanowi przede wszystkim narzędzie do zapisu historii. „Punkt widzenia” w obiektywie aparatu może przenieść nas w zupełnie inną rzeczywistość.

Nowy mural to nie jedyne odniesienie do Edwarda Janusza na Europejskim Stadionie Kultury 2021. 26 czerwca o godzinie 18.00 w siedzibie Rzeszowskiego Inkubatora Kultury odbędzie się wydarzenie „Rzeszowskie Janusze”. To projekcja filmów (dwie części) oraz spotkanie z Elżbietą Kaliszewską (prawnuczką Edwarda Janusza).

Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy – RIK mieści się bowiem w kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej 24, która należała kiedyś do rodziny Januszów właśnie. Niecodzienne spotkanie poprowadzi Ilona Dusza-Kowalska z Fundacji Rzeszowskiej.


© Powstał no wy mural w ramach Europejskiego Stadionu Kultury - rzeszow112.pl
Źródło: https://www.rzeszow112.pl/wiadomosci/3413-punkt-widzenia-nowy-mural-w-ramach-europejskiego-stadionu-kultury-2021-juz-jest-gotowy

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama