Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama

Powstrzymano Nigeryjskie oszustwo na kilkanaście tysięcy zł!

Podziel się
Oceń

Policjanci z wydziału kryminalnego rzeszowskiej komendy zapobiegli utracie kilkunastu tysięcy złotych. Funkcjonariusze przerwali tzw. oszustwo nigeryjskie na Podkarpaciu.
  • Źródło: Komenda Główna Policji w Rzeszowie
Powstrzymano Nigeryjskie oszustwo na kilkanaście tysięcy zł!
Nigeryjskie oszustwo na Podkarpaciu

Autor: Zdjęcie ilustracyjne

Szybka i świadoma reakcja pracowników banku-to oni uratowali kobietę


We wtorek 22 czerwca bieżącego roku policjanci z wydziału kryminalnego uzyskali informację, że w jednym z banków w Rzeszowie, znajduje się kobieta, która najprawdopodobniej padła ofiarą tzw. oszustwa nigeryjskiego. Na miejscu policjanci zastali 50-latkę w trakcie realizacji przelewu środków na zagraniczne konto.

Oszust jak aktor, zbudował własną postać


Policjanci na miejscu powstrzymali kobietę przed przelaniem środków na podejrzane konto. Niestety jak się później okazało miała to być już kolejna wpłata. Pokrzywdzona udzieliła obszernych wyjaśnień. Według jej relacji kobieta nawiązała kontakt na mediach społecznościowych z nieznajomym mężczyzną. Podawał się on za inżyniera pracującego na statku.

Po kilku tygodniach znajomości mężczyzna zaproponował spotkanie oraz przesłanie bardzo wartościowej paczki. Przesyłka wymagała jednak dokonania opłaty za cło. Kobieta uwierzyła oszustowi i przesłała na wskazane przez niego konto bankowe znaczną kwotę.

W dniu interwencji policyjnej kobieta zamierzała przesłać kolejny przelew. Miał on pokryć cło za przesyłkę.

Na czym polega nigeryjskie oszustwo? Policjanci wyjaśniają sprawę


Funkcjonariusze wyjaśnili pokrzywdzonej, że została oszukana, a sposób działania sprawcy to tzw. oszustwo nigeryjskie. Policjanci zajmują się teraz dalszym wyjaśnieniem sprawy. Tłumaczą także na czym polega ten rodzaj wyłudzenia:

-Oszustwo nigeryjskie - to przestępstwo popełniane za pośrednictwem mediów społecznościowych, polegające na nawiązaniu kontaktu i zmanipulowaniu ofiary. Po wzbudzeniu zaufania, sympatii lub uczucia, oszuści zazwyczaj pod legendą przekazania dużych środków finansowych, wartościowych przedmiotów, obietnicy spotkania i trwałego związku, wyłudzają od pokrzywdzonych pieniądze, często w znacznych kwotach. Po ich przekazaniu zrywają kontakt.

Przypominają oni także na jakie sygnały ostrzegawcze szczególnie zwracać uwagę. Poniżej znajduje się przygotowana prze funkcjonariuszów policji lista ,,legend”, które najczęściej opowiadają oszuści celem wyłudzenia środków pieniężnych.

  1. Jeśli ktoś otrzyma informację, że został wybrany na pomocnika w odzyskaniu pieniędzy przez uchodźcę politycznego np. z kontynentu afrykańskiego, za co obiecana jest wielomilionowa gratyfikacja, może być pewny, że jest to oszustwo.

  2. Informacja, że jest się zwycięzcą zagranicznej loterii, w której nie brało się udziału. To także gwarantowane oszustwo. Taką informację należy potraktować jako spam i od razu usunąć.

  3. Zapowiedź otrzymania niespodziewanego wielomilionowego spadku po nieznanym krewnym to również próba wyłudzenia (na opłatach manipulacyjnych np. za adwokata).

  4. Obietnica przekazania ogromnej kwoty pieniędzy, w zamian za spłatę opłat manipulacyjnych (opłacania prawników, certyfikatów), to też oszustwo. W takiej sytuacji wystarczy odpisać, że opłaty te mogą zostać potrącone z kwoty, którą mamy otrzymać.

  5. Zapowiedź spotkania lub związku, która jednak wymaga zainwestowania własnych środków z powodu równych nieoczekiwanych perturbacji. To także stanowi próbę wyłudzenia pieniędzy.

Policjanci przypominają, aby z ograniczonym zaufaniem podchodzić do propozycji nawiązania znajomości z nieznajomymi osobami, składanymi za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PiterTreść komentarza: "...Prezydenta Rafała Trzaskowskiego..." - chciałby nim być zapewne, ale jest tylko prezydentem miasta, a piastuje urząd "Prezydenta miasta stołecznego Warszawa", więc wypadałoby wiedzieć jak i jakich kolokwializmów można używać.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 06:48Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama