Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Powstrzymano Nigeryjskie oszustwo na kilkanaście tysięcy zł!

Podziel się
Oceń

Policjanci z wydziału kryminalnego rzeszowskiej komendy zapobiegli utracie kilkunastu tysięcy złotych. Funkcjonariusze przerwali tzw. oszustwo nigeryjskie na Podkarpaciu.
  • Źródło: Komenda Główna Policji w Rzeszowie
Powstrzymano Nigeryjskie oszustwo na kilkanaście tysięcy zł!
Nigeryjskie oszustwo na Podkarpaciu

Autor: Zdjęcie ilustracyjne

Szybka i świadoma reakcja pracowników banku-to oni uratowali kobietę


We wtorek 22 czerwca bieżącego roku policjanci z wydziału kryminalnego uzyskali informację, że w jednym z banków w Rzeszowie, znajduje się kobieta, która najprawdopodobniej padła ofiarą tzw. oszustwa nigeryjskiego. Na miejscu policjanci zastali 50-latkę w trakcie realizacji przelewu środków na zagraniczne konto.

Oszust jak aktor, zbudował własną postać


Policjanci na miejscu powstrzymali kobietę przed przelaniem środków na podejrzane konto. Niestety jak się później okazało miała to być już kolejna wpłata. Pokrzywdzona udzieliła obszernych wyjaśnień. Według jej relacji kobieta nawiązała kontakt na mediach społecznościowych z nieznajomym mężczyzną. Podawał się on za inżyniera pracującego na statku.

Po kilku tygodniach znajomości mężczyzna zaproponował spotkanie oraz przesłanie bardzo wartościowej paczki. Przesyłka wymagała jednak dokonania opłaty za cło. Kobieta uwierzyła oszustowi i przesłała na wskazane przez niego konto bankowe znaczną kwotę.

W dniu interwencji policyjnej kobieta zamierzała przesłać kolejny przelew. Miał on pokryć cło za przesyłkę.

Na czym polega nigeryjskie oszustwo? Policjanci wyjaśniają sprawę


Funkcjonariusze wyjaśnili pokrzywdzonej, że została oszukana, a sposób działania sprawcy to tzw. oszustwo nigeryjskie. Policjanci zajmują się teraz dalszym wyjaśnieniem sprawy. Tłumaczą także na czym polega ten rodzaj wyłudzenia:

-Oszustwo nigeryjskie - to przestępstwo popełniane za pośrednictwem mediów społecznościowych, polegające na nawiązaniu kontaktu i zmanipulowaniu ofiary. Po wzbudzeniu zaufania, sympatii lub uczucia, oszuści zazwyczaj pod legendą przekazania dużych środków finansowych, wartościowych przedmiotów, obietnicy spotkania i trwałego związku, wyłudzają od pokrzywdzonych pieniądze, często w znacznych kwotach. Po ich przekazaniu zrywają kontakt.

Przypominają oni także na jakie sygnały ostrzegawcze szczególnie zwracać uwagę. Poniżej znajduje się przygotowana prze funkcjonariuszów policji lista ,,legend”, które najczęściej opowiadają oszuści celem wyłudzenia środków pieniężnych.

  1. Jeśli ktoś otrzyma informację, że został wybrany na pomocnika w odzyskaniu pieniędzy przez uchodźcę politycznego np. z kontynentu afrykańskiego, za co obiecana jest wielomilionowa gratyfikacja, może być pewny, że jest to oszustwo.

  2. Informacja, że jest się zwycięzcą zagranicznej loterii, w której nie brało się udziału. To także gwarantowane oszustwo. Taką informację należy potraktować jako spam i od razu usunąć.

  3. Zapowiedź otrzymania niespodziewanego wielomilionowego spadku po nieznanym krewnym to również próba wyłudzenia (na opłatach manipulacyjnych np. za adwokata).

  4. Obietnica przekazania ogromnej kwoty pieniędzy, w zamian za spłatę opłat manipulacyjnych (opłacania prawników, certyfikatów), to też oszustwo. W takiej sytuacji wystarczy odpisać, że opłaty te mogą zostać potrącone z kwoty, którą mamy otrzymać.

  5. Zapowiedź spotkania lub związku, która jednak wymaga zainwestowania własnych środków z powodu równych nieoczekiwanych perturbacji. To także stanowi próbę wyłudzenia pieniędzy.

Policjanci przypominają, aby z ograniczonym zaufaniem podchodzić do propozycji nawiązania znajomości z nieznajomymi osobami, składanymi za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]
Reklama
Reklama
Reklama