Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

WSIiZ: Młodzi Białorusini zakończyli kurs języka polskiego

Podziel się
Oceń

Białoruska młodzież zakończyła kurs języka polskiego prowadzony przez wykładowców Centrum Kultury i Języka Polskiego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
  • Źródło: informacja prasowa
WSIiZ: Młodzi Białorusini zakończyli kurs języka polskiego
WSIiZ: Młodzi Białorusini

Autor: WSIiZ

30 osób prześladowanych politycznie przez władze Białorusi ma teraz możliwość podjęcia studiów na polskich uczelniach wyższych. Kurs był częścią rządowego Programu Stypendialnego im. K. Kalinowskiego, oferującego wsparcie dla osób represjonowanych za udział w demokratycznych protestach przeciwko prezydentowi Łukaszence.

Od połowy stycznia 2021 r. uczniowie z Białorusi brali udział w intensywnym kursie języka polskiego (po 6-7 godzin dziennie, łącznie 760 godzin) w ramach Programu Stypendialnego im. K. Kalinowskiego. Większość wykładów, ze względu na sytuację pandemiczną, a także specyficzną sytuację niektórych studentów, odbywała się on-line. Część zajęć udało się jednak poprowadzić w formie tradycyjnej. Osoby przystępujące do programu to młodzi ludzie, którym ze względu na represje w ojczystym kraju rząd polski postanowił udzielić pomocy. Części z nich udało się dostać do Polski, ale w grupach były też osoby, które z różnych względów musiały pozostać na Białorusi – informuje Iwona Myśliwiec, wykładowca akademicki i filolog z Centrum Języków Obcych WSIiZ.

Większość uczestników kursu w momencie jego rozpoczęcia nie znała języka polskiego w ogóle. Intensywne zajęcia przygotowały słuchaczy do certyfikowanego egzaminu oraz do podjęcia studiów na polskich uczelniach wyższych. Na Białorusi studiowałam komunikację społeczną, ale nie mogę kontynuować tych studiów, ponieważ z powodów politycznych zostałam zwolniona z uczelni. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że w trakcie kursu językowego w Polsce wiele się nauczyłam. Spotkałam wielu interesujących i inspirujących ludzi. W trakcie zajęć spotkałam się z kulturą polską oraz zrozumiałam, że kultura polska jest bardzo bliska tej naszej, białoruskiej – opowiada dwudziestoletnia Karolina.

Kurs języka polskiego był prowadzony dzięki współpracy z Uniwersytetem Warszawskim w ramach Programu Stypendialnego im. K. Kalinowskiego. Jest to największy w Europie program pomocowy dla młodych Białorusinów nie mogących studiować w swoim kraju ze względu na sytuację polityczną. Centrum Kultury i Języka Polskiego działa we WSIiZ jako część Centrum Języków Obcych. Jego celem jest pomoc obcokrajowcom nie tylko w zakresie nauczania języka polskiego i przeprowadzanie licencjonowanych i certyfikowanych egzaminów, lecz także propagowanie kultury polskiej. W ciągu minionych lat w organizowanych w WSIiZ kursach uczestniczyło wielu obcokrajowców, a ministerialne certyfikaty poświadczające znajomość języka angielskiego uzyskało już kilkaset osób.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama