Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

"Układ nerwowy" pomidorów

Podziel się
Oceń

Zjadane przez owady pomidory wykorzystują sygnały elektryczne, aby wysłać ostrzeżenie do reszty rośliny, podobnie jak reagujący na uraz ludzki układ nerwowy – informuje pismo “Frontiers in Sustainable Food Systems”.
  • Źródło: PAP Lokalnie
"Układ nerwowy" pomidorów
pomidory

Autor: PAP

Układ nerwowy człowieka wykorzystuje wyspecjalizowane komórki - neurony - do przesyłania sygnałów elektrycznych pomiędzy poszczególnymi częściami ciała. W przypadku roślin przesyłanie sygnałów mogą umożliwiać długie, cienkie rurki – drewno (ksylem) transportujące wodę wraz z rozpuszczonymi solami mineralnymi oraz łyko (floem), które transportuje związki organiczne.

Naładowane jony wpływające i wypływające z tych rurek mogą rozprzestrzeniać sygnały elektryczne w różnych częściach rośliny w podobny sposób jak neurony, chociaż znacznie mniej wiadomo o tym procesie u roślin niż u zwierząt.

Poprzednie prace wykazały, że fizycznie uszkodzone liście wysyłają sygnały elektryczne do innych liści. W nowym badaniu Gabriela Niemeyer Reissig z Federalnego Uniwersytetu Pelotas w Brazylii i jej koledzy badali, czy może się to zdarzyć również w przypadku owoców.

Naukowcy badali małe sadzonki pomidora koktajlowego umieszczone w klatkach Faradaya, które blokują zewnętrzne pola elektryczne. Na powierzchni owoców pomidora umieszczali gąsienice ćmy Helicoverpa armigera, unieruchomione w plastikowych torebkach.

Elektrody umieszczone w szypułkach owoców rejestrowały zmiany aktywności elektrycznej w trakcie żerowania gąsienic. Wzorce te różniły się także w zależności od tego, czy owoce były dojrzałe czy zielone. „Aktywność elektryczna owocu stale się zmienia w każdej sekundzie - wyjaśniła Niemeyer Reissig. - Możemy znaleźć [wyraźny] wzór w aktywności elektrycznej, gdy atakuje owad”.

Na całej zaatakowanej roślinie nastąpił wzrost poziomu nadtlenku wodoru wytwarzanego przez nietknięte owoce i liście. „Prawdopodobnie ma to na celu uniknięcie infekcji bakteryjnych uszkodzonej tkanki roślinnej lub spowodowanie śmierci komórek w dotkniętym regionie, by zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenów” - mówi Niemeyer Reissig. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LTreść komentarza: haha ratioData dodania komentarza: 22.05.2025, 20:41Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: lózakTreść komentarza: Mentzen moze im piwo postawić a nie warunkiData dodania komentarza: 22.05.2025, 16:46Źródło komentarza: Sławomir Mentzen stawia warunki Nawrockiemu i TrzaskowskiemuAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Warchoł liczy na posadę u Nawrockiego i mu włazi od tyłu?Data dodania komentarza: 22.05.2025, 14:29Źródło komentarza: Przed rozmową Mentzena z Nawrockim. Warchoł: W wielu punktach nasze programy są zbieżneAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Nikt by nie płakał !Data dodania komentarza: 21.05.2025, 17:04Źródło komentarza: Polski wątek szpiegowski w Jasionce: Czy planowano zamach na prezydenta Zełenskiego?Autor komentarza: AlexTreść komentarza: To wspaniale, że Rzeszów zyska kolejną międzynarodową szkołę. Dla zainteresowanych dwujęzyczną edukacją z rozbudowanym programem sportowym, polecam również sprawdzić ofertę WR School w Rzeszowie/Świlczy. Działają już jakiś czas i mają ciekawe propozycje.Data dodania komentarza: 21.05.2025, 10:13Źródło komentarza: Rzeszów będzie miał własną międzynarodową szkołę podstawowąAutor komentarza: wyborca PZPRTreść komentarza: Ten Naród już nigdy nie zmądrzeje, jest głupszy niż ustawa przewiduje!Data dodania komentarza: 19.05.2025, 16:34Źródło komentarza: Wybory prezydenckie 2025: Analiza wyników w skali kraju, województwa podkarpackiego, powiatu rzeszowskiego i miasta Rzeszowa
Reklama
Reklama
Reklama