Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie. Uczcili 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Podziel się
Oceń

Władze Rzeszowa, samorządu województwa, wojewoda i parlamentarzyści w Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie uczcili 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
  • Źródło: UMWP, UMRz
Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie. Uczcili 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Konrad Fijołek, Jolanta Kaźmierczak

Autor: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Samorząd województwa reprezentowali wicemarszałek Piotr Pilch i wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś. Obecni byli również poseł Wiesław Buż, wojewoda Ewa Leniart, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, oraz Zastępca Prezydenta Pani Jolanta Kaźmierczak, starosta rzeszowski Józef Jodłowski.

Wojsko reprezentowali: dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Dariusz Lewandowski, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Dariusz Słota, dowódca Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie płk. Mariusz Stopa oraz komendant 34 WOG ppłk Jacek Biruś. Na uroczystości obecni byli także kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież ze Strzelca i mieszkańcy miasta.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym, po której uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta do Parku Jedności Polonii z Macierzą, gdzie przed pomnikiem generała Władysława Sikorskiego odbyła się część oficjalna.

Podczas obchodów zgodnie z ceremoniałem wojskowym, żołnierze otrzymali akty mianowania na kolejne stopnie wojskowe oraz medale za długoletnią służbą. Odczytano tradycyjnie „Apel Pamięci”, po którym żołnierze z kompanii honorowej oddali salwę honorową. Na koniec po złożeniu wieńców przed pomnikiem generała Władysława Sikorskiego, uczestnicy obejrzeli obchody defiladę.

Po zakończonych uroczystościach uczestnicy zostali zaproszeni na piknik z okazji Święta Wojska Polskiego pt. „Szczepimy się”, który został zorganizowany na parkingu przy Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Atrakcji nie brakowało, a wśród nich były m.in. animacje dla najmłodszych, wystawa fotograficzna "21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Siłach Odpowiedzi NATO" oraz występy muzyczne, ale tradycyjnie najwięcej chętnych było do skosztowania oryginalnej grochówki wojskowej oraz zapoznania się ze sprzętem służb mundurowych.



Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama