Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Miasto ustawiło pilotażowy "pochwyt rowerowy". Jedni chwalą, drudzy krytykują

Podziel się
Oceń

Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, po sugestiach środowiska rowerowego, ustawił dziś pierwszą pilotażową podporę dla rowerzystów. Znajduje się ona na al. Rejtana. Prezydent Rzeszowa chcąc poznać opinię obywateli na ten temat zadał pytanie na portalu społecznościowym. Po tym aż zawrzało w komentarzach.
  • Źródło: Facebook
Miasto ustawiło pilotażowy "pochwyt rowerowy". Jedni chwalą,  drudzy krytykują
Miasto ustawiło pilotażowy "pochwyt rowerowy". Jedni chwalą, drudzy krytykują

Na czym polega ta innowacja w Rzeszowie?


Podpora ma służyć temu, aby osoba poruszająca się rowerem, podczas czekania na przejściu na zielone światło mogła oprzeć się nogą na nowym elemencie architektury. W ten sposób nie jeżdżący jednośladami nie będą musieli schodzić z roweru czekając na przejściu. W planach jest stworzenie kolejnych 100 sztuk.

Gorąca dyskusja pod pomysłem podpór rowerowych.


Konrad Fijołek zapytał na portalu Facebook wszystkich obywateli Rzeszowa co myślą o pomyśle na podpory dla rowerzystów przy przejściach przez jezdnię. Projekt spotkał się z ciepłym przyjęciem przez niektórych rowerzystów. Wypowiadali się w ten sposób:

- W Gdyni na przykład przy większości przejazdów rowerowych są podpory (tylko już ładnie wykonane, z miejscem na stopy i wycięciami „Gdynia wspiera rowerzystów” czy jakoś tak). I wszyscy chętnie z tego rozwiązania korzystają Jest zdecydowanie wygodniej jak bez owej podpory.

- Takie podpórki są świetnym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić energii przy postoju i ruszaniu roweru.

- Super! Bardzo wygodne, przy jeździe z fotelikiem będzie komfortowo. Dobra decyzja.

Nie zabrakło jednak głosów sprzeciwu:

- Pomysł z krawężnikami znakomity, nowe ścieżki konieczne ale pochwyty raczej zbędne. Rowerzyści na tyle są doświadczeni, że potrfią zatrzymać swój rower zawsze i wszędzie, nawet przed światłami. Ja nie wiem, czy dobrze jeżdżę, ale jak zatrzymuję rower, to doopa z siodełka, stopy na glebę, a dłoń na hamulec. Chyba, że coś nie wiem?

- Moim zdaniem zbędny wydatek, w dodatku psuje wygląd miasta. Rowerzyści to nie osoby, które nie potrafią się zatrzymać i potrzebują podporę, żeby nie spaść czekając na zielone światło. Zdecydowanie jestem na nie.

- Dla mnie to bardziej bariera dla karetki / straży pożarnej. W tym miejscu często są korki...

- Szpecenie przestrzeni i wydawanie pieniędzy tylko po to, zeby na swiatlach postawic nogę na barierce a nie na ziemi? Odjechany pomysł jak dla mnie.

- Ustawienie siodełka w rowerze powinno być takie, że siedząc powinieneś sięgnąć stopą ziemi. Jeśli masz siodełko za nisko albo za wysoko to niezdrowo dla kolan wyglada mi to na niebezpieczne żeby podjechać i wycentrować nogą na te podpórkę to trudniejsze niż po prostu zahamować i postawić stopę na ziemi…

- Za daleko od przycisku - nie ma jak nacisnąć korzystając z podpórki.
Dolna poprzeczka za wysoko - powinna być na wysokości pedałów, aby siedząc na siodełku podeprzeć się nogą.
Zamiast wyważać otwarte drzwi, sprawdzić jakie podpórki są w innych miastach - zapraszam do Wrocławia (chociażby wirtualnie).


Pojawił się również drwiny. Jak się okazało nowy pomysł stał się dobrym podkładem pod nowe żarty.

- Późną porą blisko weekendu taki pochwyt przyda się nie jednemu pieszemu jak wraca z imprezy.

- Przepraszam Panie Prezydencie ale to już przesada. Może jeszcze zrobić rowerzystom specjalne WC aby mogli załatwiać swoje potrzeby bez zsiadania z roweru? Ostatnio widzę że polubił się Pan z klerem to może zapytać tych specjalistów czy Bóg się nie pomylił dając ludziom nogi zamiast kółek?

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama