Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama

Jutro premiera banknotu z podobizną Wandy Siemaszkowej

Podziel się
Oceń

Wanda Siemaszkowa – legendarna polska aktorka, przed laty dyrektorka rzeszowskiego Teatru, który następnie otrzymał jej imię – została kolejny raz upamiętniona. 20 sierpnia w siedzibie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa poprzedzająca premierę banknotu o nominale 0 Euro z podobizną artystki.
  • Źródło: Informacja prasowa
Jutro premiera banknotu z podobizną Wandy Siemaszkowej
Jutro premiera banknotu z podobizną Wandy Siemaszkowej

Autor: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Taką pamiątkę będzie można nabyć w specjalnym bankomacie umieszczonym w teatralnych foyer, w teatralnych kasach oraz w namiocie, który stanie na teatralnym dziedzińcu w pierwszych dniach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE. Sprzedaż ruszy 21 sierpnia. Koszt banknotu to 20 zł. Nakład jest ograniczony. 

Wydanie banknotu z podobizną Wandy Siemaszkowej to kolejna inicjatywa rzeszowskiego Teatru mająca na celu upamiętnienie sławnej patronki. W ostatnich latach Teatr przypominał osobę i dokonania Wandy Siemaszkowej m.in. poprzez opowiadanie multimedialne „O Wandzie, co chciała do Rzeszowa”, realizację czytania aktorskiego sztuki Jerzego Pleśniarowicza „Panna Młoda z Wesela. Wanda Siemaszkowa”, wystawę archiwalnych zdjęć na stałe zamieszczoną w górnej części teatralnego foyer. Teraz przyszedł czas na pamiątkę, którą będzie można zabrać do domu. 20 sierpnia w Teatrze odbyło się specjalne spotkanie, podczas którego oficjalnie ogłoszono start emisji banknotu. Gośćmi honorowymi spotkania byli potomkowieaktorki. Banknot będzie można nabyć od 21 sierpnia w Kasach Teatru (w godzinach ich otwarcia) oraz w specjalnym bankomacie we foyer – cena 20 zł. Ponadto 21 i 22 sierpnia na teatralnym dziedzińcu stanie namiot, w którym będzie można (od godziny 10:00) zakupić banknoty w zestawach premium.

 

Czym jest Banknot 0 Euro?

Powszechnie znany pod nazwą Banknot 0 Euro w tym roku obchodzi swoje szóste urodziny. Powstał we Francji w 2015 roku. Zaledwie cztery lata później miała miejsce polska emisja – pierwszy Banknot 0 Euro w Polsce przedstawiał Warszawę, a jego nakład 5000 sztuk sprzedano w ciągu jednego dnia. Ojcem projektu Euro Souvenir jest Richard Faille, który w 1996 roku nawiązał współpracę z francuską rządową mennicą Monnaie de Paris, aby produkować spersonalizowane medale, które muzeum, obiekt turystyczny czy park rozrywki mogłyby oferować odwiedzającym jako pamiątkę. Sukces sprawił, że po długich przygotowaniach, w 2015 roku we Francji pojawił się pamiątkowy banknot o nominale 0 Euro. 

Projekt błyskawicznie zyskał rozgłos za granicą, a jego zasięg powiększył się o nowe kraje. Wyjątkową cechą pamiątkowego Banknotu 0 Euro Souvenir jest możliwość przedstawienia na nim wizerunków interesujących miejsc, obiektów czy też rozpoznawalnych postaci, zarówno historycznych jak i współczesnych, które dotychczas nie znalazły się na banknotach będących w oficjalnym obiegu. Choć banknoty 0 Euro nie są środkiem płatniczym i jedynie swoim wyglądem przypominają oryginalne banknoty Euro, są one wyprodukowane ze 100% bawełnianego papieru. Zawierają także elementy ochronne takie jak m.in. znak wodny, hologram, mikrodruk czy
zabezpieczenia UV. Banknot 0 Euro, którego emitentem jest rzeszowski Teatr przedstawia profil Wandy Siemaszkowej na fotografii wykonanej u szczytu jej kariery aktorskiej oraz dawny budynek rzeszowskiego „Sokoła”, dziś Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PiterTreść komentarza: "...Prezydenta Rafała Trzaskowskiego..." - chciałby nim być zapewne, ale jest tylko prezydentem miasta, a piastuje urząd "Prezydenta miasta stołecznego Warszawa", więc wypadałoby wiedzieć jak i jakich kolokwializmów można używać.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 06:48Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama