Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Tłumy przekonanych na "Tour de Konstytucja" w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

Łetowska, Bodnar, Tuleya, Juszczyszyn i inni przekonywali przekonanych o wartości konstytucji RP. Na rzeszowskim Rynku zgromadzili się działacze KOD-u, Rebelianty Podkarpackie, nauczyciele i inne osoby od lat przekonane. Nieprzekonanych nie zauważono.
  • Źródło: Irena Paterek
Tłumy przekonanych na "Tour de Konstytucja" w Rzeszowie
"Tour de Konstytucja" w Rzeszowie

Autor: Łukasz Kotulak

Inicjatywa Tour de Konstytucja w środę, 25 sierpnia br. dotarła do Rzeszowa. - Co prawda finał Podróży z Konstytucją odbył się już 8 sierpnia w Warszawie po odwiedzeniu ponad 130 miejsc w Polsce, ale dla nas, rzeszowian przewidziano Ekstra Stację, w związku z tym, że 12 czerwca zdecydowaliśmy się nie organizować przystanku TdK ze względu na mające się odbyć na drugi dzień wybory prezydenckie. - Mówi Irena Paterek z Rzeszowskiego KOD-u.

W środę na rzeszowskim Rynku pojawił się więc autobus wiozący kapsułę z zapisaną na zwoju Konstytucją oraz znamienitych gości, którzy od kilku miesięcy poświęcają swój wolny czas i podróżują po całym kraju objaśniając obywatelom wagę i znaczenie Konstytucji, praworządności, niezawisłości sądów.

Gośćmi specjalnymi na rzeszowskim przystanku byli: pierwsza Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Ewa Łętowska, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Danuta Przywara, Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji, prof. Adam Bodnar, represjonowani sędziowie: Igor Tuleya, Waldemar Żurek, Paweł Juszczyszyn oraz założyciel Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych Robert Hojda – inicjator i główny organizator całej idei Podróży z Konstytucją. W zgromadzeniu licznie wzięli udział sędziowie z rzeszowskich sądów, adwokaci, prokuratorzy i radcowie prawni. Banery z logotypami Stowarzyszenia Sędziów Polskich Justitia, Lex super Omnia, Okręgowej Rady Adwokackiej, Okręgowej Izby Radców Prawnych stanowiły tło wydarzenia przed Ratuszem.

Jako widzowie na Rynku pojawili się także pan Prezydent Konrad Fijołek, pani europosłanka Elżbieta Łukacijewska, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dec i wiceprzewodniczący RM Tomasz Kamiński.

Celem tego niezwykłego wydarzenia jest popularyzacja zapisów Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej. Inny cel – to edukacja, i to od najmłodszego pokolenia, bowiem obrona praw obywatelskich w świetle ostatnich wydarzeń nabrały szczególnego znaczenia dla każdego bez względu na wiek. Patron honorowy wydarzenia, prof. Adam Bodnar powiedział: „Konstytucji powinniśmy uczyć się wszyscy. Prawa i wolności mogą być dla nas mieczem i tarczą za pomocą, której bronimy się przed zakusami władzy”.

W Rzeszowie na Rynku zebrało się ok. 200 osób, mieszkańców Rzeszowa, oraz przyjeżdżających specjalnie na to wydarzenia obywateli chcących porozmawiać ze znanymi osobami. Głównym punktem programu były panele dyskusyjne z udziałem gości:
1. Konstytucyjna niezawisłość sądów a prawa obywatela. Po co obywatelom niezależni sędziowie?
2. Państwo prawa a społeczeństwo obywatelskie. Co zagraża obywatelom, gdy państwo nie przestrzega prawa?

Oprócz wysłuchania poważnych dyskusji można było otrzymać egzemplarz Konstytucji z autografami znamienitych gości, wygrać nagrodę w konkursie wiedzy o Konstytucji, poczęstować się specjalną krówką konstytucyjną, zjeść kawałek tortu, wpisać na tablicy swoje życzenie: W jakiej Polsce chcę żyć, dostać koraliki z literek Konstytucja, przypinki, naklejki, wysłuchać piosenek w wykonaniu piosenkarki z Rzeszowskiego Domu Kultury, zadać pytanie obecnym na wydarzeniu prawnikom, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z gośćmi.

Całość imprezy lokalnie organizował Komitet Obrony Demokracji z pomocą Estrady Rzeszowskiej.

Spotkanie zakończyło się zrobieniem pamiątkowego zdjęcia wszystkich zebranych na rynku osób trzymających zwój Konstytucji.

A na tablicy w odpowiedzi na pytanie: W jakiej Polsce chcę żyć? widnieją odpowiedzi: w normalnej, w takiej, za którą nie muszę się wstydzić, w uśmiechniętej, w praworządnej, uczciwej, sprawiedliwej, tolerancyjnej, przyjaznej wszystkim, …

Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia w naszej galerii. Otrzymaliśmy też zdjęcia od Jerzego Zygadło

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama