Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Rzeszów pomoże w budowie Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

Podziel się
Oceń

3,6 mln zł - tyle władze Rzeszowa przekażą do samorządowi województwa do budowy Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Pieniądze trafią m.in. na budowę hali.
  • Źródło: Rzeszow112.pl
Rzeszów pomoże w budowie Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

Autor: Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

Jednym z punktów na wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa była decyzja o przekazaniu środków na budowę Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Wprawdzie inwestycja jest realizowana ze środków unijnych poprzez realizację samorządu województwa, ale zgodnie z ustaleniami część środków mają przekazać także poszczególne samorządy.

Uchwała o przekazaniu tych środków była głosowana po raz drugi. Tym razem nie było sprzeciwu. Wszyscy radni głosowali za, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw.

Co powstanie z tych środków w Rzeszowie?

Rzeszowscy radni zdecydowali o przekazaniu środków w wysokości 3,6 mln złoty do budowy Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Te pieniądze mają zostać przeznaczone na wykup gruntów, opracowanie koncepcji i dokumentacji technicznej hali serwisowej dla szynobusów.

Hala technologiczna z zapleczem do obsługi i napraw taboru kolejowego, stacją paliw i myjnią powstaje w rejonie dworca Staroniwa. Będzie miała 140 m długości, będzie mogła obsługiwać zarówno składy elektryczne, jak i spalinowe. Umowa na jej budowę została podpisana w kwietniu tego roku z konsorcjum firm: Inżynierią Rzeszów i Przedsiębiorstwem "AGAT".

Z kolei według planów ta inwestycja powstać do września 2023 roku, zaś jej budowa ma kosztować 140 mln zł. Będzie ona służyć do obsługi szynobusów, wykorzystywanych przez Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną, a także w przewozach regionalnych.

Przystanki Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej w Rzeszowie

Zgodnie z zapowiedziami w Rzeszowie ma powstać łącznie 6 przystanków w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, które będą rozlokowane w przeróżnych częściach miasta:

  • okolice Politechniki Rzeszowskiej,

  • przy Galerii Rzeszów, w rejonie Dworca Lokalnego,

  • przy Specjalnej Strefie Ekonomicznej Dworzysko,

  • w rejonie os. Baranówka, pomiędzy Rzeszowem Zachodnim a Dworzyskiem,

  • Rzeszów Północ – przy ul. Warszawskiej – w połowie między Miłocinem a Rzeszowem Zachodnim,

  • Rzeszów Wschód, u zbiegu ul. Załęskiej i ul. Księżycowej.



Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama