Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Rocznica śmierci Henryka Stroki, wielkiego humanisty związanego z Rzeszowem

Podziel się
Oceń

27 sierpnia mija 115 rocznica śmierci powstańca, działacza społecznego, profesora szkół w Krakowie i Rzeszowie, radnego rady Miasta Rzeszowa Henryka Stroki. Jego życie było bardzo dobrym przykładem poświęcenia sprawie społecznej i ojczyźnianej.
Rocznica śmierci Henryka Stroki, wielkiego humanisty związanego z Rzeszowem
grób Henryka Stroki

Autor: Ernest Dąbrowski

Henryk Stroka urodził się 17 listopada 1839 roku w rodzinie chłopskiej w małej miejscowości Bączal Górny na terenie dzisiejszego Powiatu Jasielskiego. Prawdopodobnie ukończył szkołę ludową w Bączalu Dolnym, po której uczęszczał do Gimnazjum i Liceum im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Po zdaniu egzaminu dojrzałości zaczął studiować prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W czasie studiów zaczął angażować się w ruch niepodległościowy.

Brał udział w Powstaniu Styczniowym, zaczynając od stopnia szeregowca, a kończąc na stopniu porucznika w batalionie Wysockiego pod Radziwiłłowem oraz batalionie Śląskiego pod Łąckiem i Borowem.

Po upadku powstania przebywał 2 miesiące w więzieniu we Lwowie. Następnie pełnił funkcję guwernera w domu Tarnowskich, gdzie zaczął tworzyć swoje pierwsze wiersze. W późniejszym czasie Stroka porzucił studia prawnicze i podjął się studiowania na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po studiach dostał posadę w Gimnazjum św. Jacka w Krakowie, oraz w Seminarium Nauczycielskim Męskim w Krakowie. Był znany z uczestnictwa w studenckich biesiadach, podczas których nauczał studentów o niepodległości, za co został wydalony ze swojego miejsca pracy.

Następnie otrzymał posadę w Seminarium Nauczycielskim w Rzeszowie, gdzie spędził swoje ostatnie 17 lat życia. Na terenie Rzeszowa angażował się w działalność twórczą oraz społeczną, w ramach których był np. bardzo zaangażowany w organizację uroczystości 200-lecia Odsieczy Wiedeńskiej 11 września 1883 roku.

Aktywnie działał w Towarzystwie Oświaty na terenie Galicji, oraz w Towarzystwie Nauczycieli Szkół Wyższych, gdzie objął funkcje członka zarządu i sekretarza. Był również Prezesem Rzeszowskiego Towarzystwa Nauczycieli Szkół Wyższych. Miał również zaszczyt być Radnym Miasta Rzeszowa. Henryk Stroka zmarł 27 sierpnia 1896 roku w wieku 57 lat.

Jego pomnik znajduje się na Starym Cmentarzu w Rzeszowie. Ważne, aby społeczeństwo nie zapominało o takich ludziach.

Więcej o Henryku Stroce dowiesz się z nadanego przez nas live'a:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrjekTreść komentarza: A co zrobił pastuch CPk kosił kase a teraz krytykujeData dodania komentarza: 17.05.2025, 10:44Źródło komentarza: Politycy PiS: rząd oferuje nam 'neo CPK', a obietnica Trzaskowskiego to oszustwoAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a gdzie pisowskie CPK? 8 lat planowania i koszenia kasy i nic. Po co nam dojazd do CPK w polach pod Radomiem?Data dodania komentarza: 16.05.2025, 14:06Źródło komentarza: Politycy PiS: rząd oferuje nam 'neo CPK', a obietnica Trzaskowskiego to oszustwoAutor komentarza: WladimirTreść komentarza: wygra Batyr to możecie się żegnać z UE🫠Data dodania komentarza: 15.05.2025, 23:02Źródło komentarza: Wojewódzkie Obchody Dnia Europy w RzeszowieAutor komentarza: WujTreść komentarza: Co tu komentować.Facet nie żyje .Ciekawe że takie osoby pracują w policjiData dodania komentarza: 15.05.2025, 12:40Źródło komentarza: Tragedia w Zagorzycach: Policjantka podejrzana o zabójstwo mężaAutor komentarza: mrówkaTreść komentarza: Lubię pana profesora, ale jego pomysł o tym, aby zdelegalizować kosiarki trochę mnie przeraża. Powinny być wyznaczone strefy wolne od kosiarek, np. tam gdzie widoczność podczas jazdy samochodem nie byłaby ograniczona, albo w parkach, placach zabaw, by można byłoby się móc położyć na kocu, ale nie wszędzie.Data dodania komentarza: 15.05.2025, 12:06Źródło komentarza: Zdelegalizować kosiarki? Botanik z Rzeszowa apeluje: Dajmy naturze odetchnąćAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Nie wiem skąd wyborcy z Podkarpacia czerpią informacje o zabraniu 800+ , trzynastki , czternastki oraz innych świadczeń już nabytych gdy wygra Trzaskowski. Wiadomo co może prezydent Polski. Wiadomo ile szkody , nienawiści oraz jątrzenia doszło w trakcie rządów prezydenta Dudy. Nam nie trzeba polityka uzależnionego od partii lecz gospodarza który więcej słucha wyborców niż guru partyjnego. Wstydem jest to że wyborcy z Podkarpacia mienią się katolikami a sprzedają się za garść srebrników kandydatom poprzedniej partii oddając na nich głos. Wy dostaliście 800 zł - 1700 zł. a oni co miesiąc od 50 tys.Data dodania komentarza: 14.05.2025, 14:47Źródło komentarza: "Nie ma dla Polski lepszego wyboru niż Trzaskowski": Akcja Obywatele Naprzód dotarła na Podkarpacie
Reklama
Reklama
Reklama