Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Rocznica śmierci Henryka Stroki, wielkiego humanisty związanego z Rzeszowem

Podziel się
Oceń

27 sierpnia mija 115 rocznica śmierci powstańca, działacza społecznego, profesora szkół w Krakowie i Rzeszowie, radnego rady Miasta Rzeszowa Henryka Stroki. Jego życie było bardzo dobrym przykładem poświęcenia sprawie społecznej i ojczyźnianej.
Rocznica śmierci Henryka Stroki, wielkiego humanisty związanego z Rzeszowem
grób Henryka Stroki

Autor: Ernest Dąbrowski

Henryk Stroka urodził się 17 listopada 1839 roku w rodzinie chłopskiej w małej miejscowości Bączal Górny na terenie dzisiejszego Powiatu Jasielskiego. Prawdopodobnie ukończył szkołę ludową w Bączalu Dolnym, po której uczęszczał do Gimnazjum i Liceum im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Po zdaniu egzaminu dojrzałości zaczął studiować prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W czasie studiów zaczął angażować się w ruch niepodległościowy.

Brał udział w Powstaniu Styczniowym, zaczynając od stopnia szeregowca, a kończąc na stopniu porucznika w batalionie Wysockiego pod Radziwiłłowem oraz batalionie Śląskiego pod Łąckiem i Borowem.

Po upadku powstania przebywał 2 miesiące w więzieniu we Lwowie. Następnie pełnił funkcję guwernera w domu Tarnowskich, gdzie zaczął tworzyć swoje pierwsze wiersze. W późniejszym czasie Stroka porzucił studia prawnicze i podjął się studiowania na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po studiach dostał posadę w Gimnazjum św. Jacka w Krakowie, oraz w Seminarium Nauczycielskim Męskim w Krakowie. Był znany z uczestnictwa w studenckich biesiadach, podczas których nauczał studentów o niepodległości, za co został wydalony ze swojego miejsca pracy.

Następnie otrzymał posadę w Seminarium Nauczycielskim w Rzeszowie, gdzie spędził swoje ostatnie 17 lat życia. Na terenie Rzeszowa angażował się w działalność twórczą oraz społeczną, w ramach których był np. bardzo zaangażowany w organizację uroczystości 200-lecia Odsieczy Wiedeńskiej 11 września 1883 roku.

Aktywnie działał w Towarzystwie Oświaty na terenie Galicji, oraz w Towarzystwie Nauczycieli Szkół Wyższych, gdzie objął funkcje członka zarządu i sekretarza. Był również Prezesem Rzeszowskiego Towarzystwa Nauczycieli Szkół Wyższych. Miał również zaszczyt być Radnym Miasta Rzeszowa. Henryk Stroka zmarł 27 sierpnia 1896 roku w wieku 57 lat.

Jego pomnik znajduje się na Starym Cmentarzu w Rzeszowie. Ważne, aby społeczeństwo nie zapominało o takich ludziach.

Więcej o Henryku Stroce dowiesz się z nadanego przez nas live'a:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama