Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Powiat Rzeszowski

Rocznica śmierci Henryka Stroki, wielkiego humanisty związanego z Rzeszowem

Podziel się
Oceń

27 sierpnia mija 115 rocznica śmierci powstańca, działacza społecznego, profesora szkół w Krakowie i Rzeszowie, radnego rady Miasta Rzeszowa Henryka Stroki. Jego życie było bardzo dobrym przykładem poświęcenia sprawie społecznej i ojczyźnianej.
Rocznica śmierci Henryka Stroki, wielkiego humanisty związanego z Rzeszowem
grób Henryka Stroki

Autor: Ernest Dąbrowski

Henryk Stroka urodził się 17 listopada 1839 roku w rodzinie chłopskiej w małej miejscowości Bączal Górny na terenie dzisiejszego Powiatu Jasielskiego. Prawdopodobnie ukończył szkołę ludową w Bączalu Dolnym, po której uczęszczał do Gimnazjum i Liceum im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Po zdaniu egzaminu dojrzałości zaczął studiować prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W czasie studiów zaczął angażować się w ruch niepodległościowy.

Brał udział w Powstaniu Styczniowym, zaczynając od stopnia szeregowca, a kończąc na stopniu porucznika w batalionie Wysockiego pod Radziwiłłowem oraz batalionie Śląskiego pod Łąckiem i Borowem.

Po upadku powstania przebywał 2 miesiące w więzieniu we Lwowie. Następnie pełnił funkcję guwernera w domu Tarnowskich, gdzie zaczął tworzyć swoje pierwsze wiersze. W późniejszym czasie Stroka porzucił studia prawnicze i podjął się studiowania na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po studiach dostał posadę w Gimnazjum św. Jacka w Krakowie, oraz w Seminarium Nauczycielskim Męskim w Krakowie. Był znany z uczestnictwa w studenckich biesiadach, podczas których nauczał studentów o niepodległości, za co został wydalony ze swojego miejsca pracy.

Następnie otrzymał posadę w Seminarium Nauczycielskim w Rzeszowie, gdzie spędził swoje ostatnie 17 lat życia. Na terenie Rzeszowa angażował się w działalność twórczą oraz społeczną, w ramach których był np. bardzo zaangażowany w organizację uroczystości 200-lecia Odsieczy Wiedeńskiej 11 września 1883 roku.

Aktywnie działał w Towarzystwie Oświaty na terenie Galicji, oraz w Towarzystwie Nauczycieli Szkół Wyższych, gdzie objął funkcje członka zarządu i sekretarza. Był również Prezesem Rzeszowskiego Towarzystwa Nauczycieli Szkół Wyższych. Miał również zaszczyt być Radnym Miasta Rzeszowa. Henryk Stroka zmarł 27 sierpnia 1896 roku w wieku 57 lat.

Jego pomnik znajduje się na Starym Cmentarzu w Rzeszowie. Ważne, aby społeczeństwo nie zapominało o takich ludziach.

Więcej o Henryku Stroce dowiesz się z nadanego przez nas live'a:


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jerzy K.Treść komentarza: A gdzie jest Jacek Kotula??? wyznawca Pana profesora Panie Jacku tektury w dłoń , babki z Tyczyna ,statyw i komórkę i robimy konferencję prasową Tym razem pod Szpitalem MSW Panie Jacku czyżby Panu zabrakło mocy? A do Pana dyrektora ODWAGI ! Da pan radę Przecież jest Pan mądry ,utrzciwy o etyce nie wspomnę,,,Data dodania komentarza: 09.05.2024, 22:30Źródło komentarza: Śmierć pacjenta MSWiA. NFZ i służby wojewody badają sprawęAutor komentarza: hgjkTreść komentarza: To się po prostu w głowie nie mieści, że doktor prowadząca wypuściła ze szpitala chłopaka w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Czy kardiolog został powiadomiony? Jak wynika z opisu świadka pacjent był kardiologiczny. Czy zrobiono wszelkie dostępne medycynie badania celem zdiagnozowania stanu pacjenta i przede wszystkim źródła problemów? Prokuratorem nie jestem, ale jak dla mnie doktor Z powinna odpowiadać za nieumyślne doprowadzenie do zgonu pacjenta przez wzgląd na rozliczne zaniedbania proceduralne i natychmiast stracić prawo do wykonywania zawodu!Data dodania komentarza: 09.05.2024, 21:40Źródło komentarza: Śmierć młodego człowieka pod szpitalem MSWiA w Rzeszowie. Rozmowa ze świadkiem, który zgłosił się do prokuraturyAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Ten co opisuje ten wypadek nie wie co pisze. Zarówno ford jak i renault jechały w jednym kierunku tzn. w kierunku Rzeszowa. To jak mogły się zderzyć czołowo.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 21:28Źródło komentarza: Wypadek w Lubeni. Trzy osoby ranne, w tym 5-letnie dzieckoAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Ten który opisuje ten wypadek chyba nie wie co pisze. Jeżeli kierowca forda jechał z Lubeni w kierunku Siedlisk to jak mógł czołowo zderzyć się z renault skoro ten samochód też jechał w tym samym kierunku tj. w kierunku Rzeszowa.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 21:22Źródło komentarza: Wypadek w Lubeni. Trzy osoby ranne, w tym 5-letnie dzieckoAutor komentarza: tadekTreść komentarza: Ryśka dobrze piszesz. Dwóch kierowników z inwestycji nadzorowało budowę i pewnie kase brali za to, trzech inspektorów i nie ma winnych ?! Wychodzi, że interes szpitala nie był najważniejszy. W najlepszym wypadku nie znają się na tym co robią. Może nowy dyrektor odważy się zrobić z tymi Panami porządek.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 18:38Źródło komentarza: Błagał o pomoc lekarzy. Zmarł przed szpitalem MSWiAAutor komentarza: rysiekTreść komentarza: Kierowcy zatrzymali się i zaczęli gasić. Świadkowie zadzwonili po straż. Świadkowie też zaopiekowali się 3 panami, szczególnie 1, który wracał ze szpitala.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 16:11Źródło komentarza: Pożar samochodu na DK94 w Trzcianie [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama
Reklama