Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama

Monika Luque – Kurcz. Wieczór poezji z przesłaniem

Podziel się
Oceń

30 sierpnia br. w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie miał miejsce wieczór poezji Moniki Luque - Kurcz promującej jej debiutancki tomik poezji Portret Ubu. . Kurcz to lokalna poetka, która wypływa na szerokie wody.
  • Źródło: informacja prasowa
Monika Luque – Kurcz. Wieczór poezji z przesłaniem
Monika Luque – Kurcz - Monika Luque – Kurcz i Marcin Jurzysta

Autor: materiały prasowe

Monika Luque – Kurcz pochodzi z Ropczyc. Jak opowiada sama autorka, jej poetycka wrażliwość, nie zrodziła się, jak u większości poetów, w okresie młodości. Wręcz przeciwnie, przyznaje że wówczas pociągały ją typowo męskie pasje, ćwiczyła sporty walki i nawet chciała zostać policjantką.

By ostatecznie wylądować na pedagogice. Dziś, zawodowo zajmuje się dziećmi z autyzmem, co robi z ogromną pasją. Joanna Nosal – szefowa Moniki Luque – Kurcz mówi, że poetka oddaje swym podopiecznym całe serce. Stąd jednym z wykonawców jej twórczości był jej podopieczny Filipek Graboś, który pięknie przeczytał wiersz Kołysanka dla ptaków.

To dlatego też wśród gości wieczoru obecny był dr Marcin Jurzysta, współpracownik prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, z czasów kampanii , odpowiedzialny za walkę z wszelkimi wykluczenia mi społecznymi – To co robi Monika Luque – Kurcz jest niesamowite jak jej poezja. Mamy nadzieję, że dzisiejszy wieczór sprawi, że społeczeństwo inaczej, z większą akceptacją i zrozumieniem spojrzy na te wspaniałe i inteligentne dzieci.

Poezja Luque – Kurcz jest niebanalna, pełna wątków egzystencjalnych, wielu może wydawać się niezrozumiała, albo trudna, niektórzy twierdzą, że o zabarwieniu erotycznym. Ale , jak podkreślał wydawca twórczości poetki Jerzy Fąfara, przez to właśnie jest tak przejmująca, dotykająca ludzkie serca i dusze. Na aspekt egzystencjalny zwrócił uwagę Marcin Jurzysta, podkreślił, że artystka nie jest tylko poetką, ale w jej twórczości odnaleźć można również filozofkę i psycholożkę.

Wiersze Moniki Kurcz w niesamowitej interpretacji przedstawiła Mariola Łabno – Flaumenhaft – aktorka Teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie i Teatru BO TAK.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PiterTreść komentarza: "...Prezydenta Rafała Trzaskowskiego..." - chciałby nim być zapewne, ale jest tylko prezydentem miasta, a piastuje urząd "Prezydenta miasta stołecznego Warszawa", więc wypadałoby wiedzieć jak i jakich kolokwializmów można używać.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 06:48Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama