Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Zielony Ład w Rzeszowie: Zieloni dyskutują, jak powołać Turnicki Park Narodowy

Podziel się
Oceń

Pracujemy nad projektem zmiany prawa, która pozwoliłaby na utworzenie od dawna oczekiwanego Turnickiego Parku Narodowego - mówili politycy Partii Zieloni na konferencji w Rzeszowie prezentującej Zielony Ład.
  • Źródło: informacja prasowa
Zielony Ład w Rzeszowie: Zieloni dyskutują, jak powołać Turnicki Park Narodowy
Zieloni

Autor: materiały prasowe

Politycy Zielonych, w tym poseł Tomasz Aniśko, otworzyli na ul. 3 Maja w Rzeszowie wystawę przedstawiającą założenia Zielonego Ładu - programu gospodarczej i społecznej odbudowy po pandemii COVID-19, przygotowanego wspólnie z Europejską Partią Zielonych. Otwarciu wystawy towarzyszyła debata w sąsiadujacym Urban Lab, poświęcona ochronie lasów i przyrody w Polsce.

Partia Zieloni
Zieloni dyskutują, jak powołać Turnicki Park Narodowy


- Rozmawiamy dzisiaj o szansie, jaką Zielony Ład stwarza dla Europy i świata, żeby zmienić drogę rozwoju na lepszą - mówił na konferencji prasowej poseł Tomasz Aniśko. - Będziemy rozmawiać o lasach, ochronie przyrody i bioróżnorodności w związku ze staraniami na rzecz powołania Turnickiego Parku Narodowego. Wycinka na terenie projektowanego parku nie jest wyjątkową sytuacją, tylko częścią większego kryzysu - kryzysu bioróżnorodności i wylesiania na poziomie światowym. Ta sytuacja wymaga od nas pilnych działań i rozmów, żeby przyszły rząd jak najszybciej przystąpił do powołania tego parku - powiedział.

- Zasoby przyrodnicze, którymi dzisiaj jeszcze dysponujemy, wymagają pilnej odbudowy i uratowania: na Podkarpaciu, we wszystkich regionach Polski i w całej Europie. Unijna strategia bioróżnorodności zakłada, że 30% powierzchni UE powinno być objęte ochroną przyrodniczą, jeżeli myślimy o dalszym rozwoju naszej cywilizacji i utrzymaniem wysokiego standardu życia - dodał Tomasz Aniśko.

Partia Zieloni
Zieloni dyskutują, jak powołać Turnicki Park Narodowy


Poseł zwrócił uwagę, że jedną z głównych przeszkód stojących na drodze utworzenia Turnickiego Parku Narodowego jest istniejące prawo, umożliwiające samorządom blokowanie tworzenia nowych obszarów chronionych. - Jeżeli chcemy wybrnąć z tego zaułka, w którym znaleźliśmy się jako kraj, musimy ten zapis zmodyfikować, żeby władze centralne mogły łatwiej powoływać obszary chronione w interesie przyrody krajowej i europejskiej. Jako Zieloni zadeklarowaliśmy gotowość do złożenia w Sejmie projektu ustawy, który umożliwiłby utworzenie Turnickiego i razem z aktywistami przyrodniczymi pracujemy nad takim projektem - oświadczył.

Rzecznik Partii Zieloni na Podkarpaciu Tomasz Lignar przypomniał, że działacze partii włączyli się w ponadpartyjną inicjatywę wsparcia aktywistów, chroniących tereny projektowanego Turnickiego Parku Narodowego przed wycinką. - Kontynuujemy te działania, jesteśmy na miejscu i cały czas udzielamy pomocy. Zbieramy potrzebne artykuły i na bieżąco je dowozimy. Chcemy też zająć się stroną merytoryczną problemu, żeby doprowadzić do rozwiązania korzystnego dla wszystkich - mówił Tomasz Lignar.

Partia Zieloni
Zieloni dyskutują, jak powołać Turnicki Park Narodowy


W debacie poświęconej ochronie drzew i przyrody w Polsce i Unii Europejskiej wzięli również udział Marta Jagusztyn, założycielka i członkini zarządu Lady i Obywatele, dr Antoni Kostka z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze oraz Thomas Waitz, europoseł i współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych.

Kolejne spotkanie poświęcone Zielonemu Ładowi odbędzie się w sobotę 25 września w Krakowie, gdzie Zieloni przedstawią swoje pomysły na walkę ze smogiem i promocję transportu zbiorowego. Pełen program zostanie zaprezentowany na zakończenie konsultacji w listopadzie w Warszawie.

Partia Zieloni
Zieloni dyskutują, jak powołać Turnicki Park Narodowy


Celem pracy nad Zielonym Ładem jest stworzenie planu rządzenia po pandemii COVID-19, tak, żeby Polska i Unia Europejska mogły wyjść obronną ręką z kolejnych kryzysów, z katastrofą klimatyczną na czele. Trzy najważniejsze punkty programowe to:

zielona gospodarka: oparcie polskiej gospodarki na zielonych innowacjach i zwiększenie jej konkurencyjności na świecie;

zielone społeczeństwo: oparte na równości i solidarności ludzkiej oraz zapewnieniu godnych warunków pracy w sektorach niezbędnych do funkcjonowania społeczeństwa, takich jak oświata i opieka zdrowotna

zielona transformacja: odejście od wykorzystywania rosyjskiego węgla i gazu na rzecz własnej taniej energii z odnawialnych źródeł.

Zobacz live z konferencji



Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama