Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Rada Miasta Rzeszowa przeciwko ustawie Lex Czarnek

Podziel się
Oceń

Rada Miasta Rzeszowa sprzeciwiła się wprowadzaniu ustawy Lex Czarnek. - Ta ustawa powinna nazywać się kurator-dyktator - mówił radny Tomasz Kamiński.
  • Źródło: Rzeszow112.pl
Rada Miasta Rzeszowa przeciwko ustawie Lex Czarnek

Autor: Grzegorz Bukała Urząd Miasta Rzeszowa

Przypomnijmy, obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki forsuje nowelizację przepisów w prawie oświatowym. Główną twarzą tych zmian jest nie kto inny jak szef resortu Przemysław Czarnek. 

Zakładają one podwyżki dla nauczycieli w zamian za zwiększenie pensum i ograniczenie dodatkowych świadczeń, chęć scentralizowania edukacji poprzez wzmocnienie roli kuratora oświaty czy wreszcie zamiary ugruntowania dziewcząt do cnót niewieścich. 

 

Projekt ustawy budzi liczne kontrowersje


Projekt zmian w przepisach od początku budzi liczne kontrowersje. Jego najważniejszym punktem jest pomysł na zmianę w powoływaniu i odwoływaniu dyrektorów. 

Zakłada on bowiem, że jeśli dyrektor danej placówki nie wypełni zaleceń kuratora oświaty, ten będzie mógł wystąpić do samorządu z wnioskiem o jego odwołanie w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia. Organ dostanie na to 14 dni, a jeśli nie dochowa terminu, powierzenie stanowiska dyrektora szkoły i tak wygaśnie.

Kurator będzie też mógł złożyć wiążący wniosek do organu prowadzącego szkołę o zawieszenie dyrektora w pełnieniu obowiązków jeszcze przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w sprawach związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa uczniów.

Nowelizacja ma także ograniczyć kompetencje dyrektorów szkół. Przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych w szkole przez stowarzyszenia i inne organizacje pozarządowe dyrektor będzie miał obowiązek uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty. Będzie też musiał przedstawić rodzicom lub pełnoletniemu uczniowi pełną informację o celach i treściach programu zajęć.

Minister Przemysław Czarnek chce też wprowadzić zmiany w statusie zawodowym nauczycieli - m.in. ich wynagradzaniu, awansie i pensum.

Te wszystkie zmiany w przepisach od początku budzą liczne kontrowersje w środowisku nauczycielskim. 

- Minister ma centralistyczne zapędy. Sam chce decydować, do kogo trafią fundusze, także o tym, kto i czego może uczyć w szkole. Poprzez wzmocnienie roli kuratorów oświaty zwiększy też swój wpływ na placówki - komentuje w wypowiedzi dla "Rzeczpospolita" Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Swoje negatywne stanowisko wyrazili także m.in. Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Rzecznik Praw Obywatelskich, Związek Nauczycielstwa Polskiego czy Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. 

 

Kamiński: ta ustawa powinna nazywać się kurator-dyktator


Z kolei we wtorek 26 października na sesji Rady Miasta Rzeszowa radni głosowali projekt uchwały, która wyrażała negatywne stanowisko wobec forsowanych przez ministerstwo zmian. Jednak za nim doszło do głosowania odbyła się dyskusja nad samym projektem zmian. 

Kontrowersje wśród radnych budziły zwłaszcza przepisy nad zwiększeniem kompetencji kuratorów. - Ta ustawa powinna raczej nazywać się kurator-dyktator, a nie zmiany w prawie oświatowym. To jest cofanie polskie szkoły do początków transformacji, a same przepisy zwiększające kompetencje kuratorów to jest taki młot na edukację - mówił wiceprzewodniczący Rady Miasta Tomasz Kamiński. 

W podobnym tonie wypowiadał się radny Witold Walawender. - My jeszcze chyba nie zdajemy sobie sprawy, jak te przepisy mogą być niebezpieczne. Największe ryzyko niesie to, że kurator będzie mógł w dowolny sposób odwołać dyrektora szkoły - dodawał radny Walawender. Zwrócił on także uwagę na to, że zwiększenie pensum może doprowadzić zwalniania nauczycieli, a nie podwyżek dla nich. 

 

Rada Miasta Rzeszowa przeciwko Lex Czarnek


Z kolei radny Marcin Fijołek apelował, aby odejść od forsowania tego typu projektu uchwały. Próbujecie wrzucać Państwo temat, który ma charakter stricte polityczny, a my jako samorządowcy nie jesteśmy od tego typu zadań. Apeluje: nie nakręcajmy politycznie tego tematu - mówił polityk PiS. 

Ostatecznie jednak Rada Miasta Rzeszowa przyjęła proponowany projekt uchwały, który sprzeciwia się wprowadzanym przez ministra Przemysława Czarnka zmianom w prawie oświatowym. Głosowano 27 radnych, za było 18, przeciwko było 9.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama