Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Dron przeciągał liny kolejki nad Soliną

Podziel się
Oceń

W Solinie zakończył się kolejny etap inwestycji realizowanej przez Polskie Koleje Linowe. Nad zaporą trwa budowa kolei gondolowej podczas której została zastosowana nowatorska technologia przy rozciąganiu liny.
  • Źródło: PLK
Dron przeciągał liny kolejki nad Soliną

Autor: materiały prasowe PLK

W Bieszczadach zakończył się etap powstawania kolei widokowej nad zaporą, który związany był z rozciąganiem liny kolei na podporach. Specjalistyczny dron wzbił się na wysokość ponad 75 metrów, by rozciągnąć na podporach linę z kevlaru o średnicy 1 mm.

Po tym rozciągnięte zostały liny o średnicy 3 mm, 10 mm oraz stalowa lina o średnicy 24 mm - rozłożona przy pomocy specjalnych wyciągarek. Następnie założona na podpory i zamontowana została docelowa lina o średnicy 47 mm po której, już w przyszłym roku, poruszać się będą gondole kolei PKL.

- Inwestycja Polskich Kolei Linowych w Solinie zakończyła kolejny widowiskowy etap. Powstały już dwie stacje Plasza oraz stacja znajdująca się na Górze Jawor. Powstało także wszystkich pięć podpór kolei, z czego najwyższa z nich podpora nr 3 mierzy 75 m wysokości. Podczas realizacji tej inwestycji dbamy o każdy szczegół i detal. Chcemy, aby ta nowa atrakcja turystyczna w Solinie, była sposobem na poznanie tego miejsca z innej perspektywy - mówi Daniel Pitrus, prezes Polskich Kolei Linowych.

Po rozciągnięciu liny dokonano także ich zaplotu, czyli połączenia elementów liny w całość. Prace związane z montażem i zaplotem lin trwały kilka dni i były ostatnim etapem budowy przewidzianym na ten rok.

- Współpraca z Polskimi Kolejami Linowymi jest na pewno szansą na to, że inwestycja Grupy PKL i PFR będzie nowym motorem napędowym turystyki w Gminie Solina, w Bieszczadach oraz w całym regionie podkarpacia - mówi Adam Piątkowski, wójt Gminy Solina.

W przyszłym roku zaplanowane zostały montaże sterowania, zainstalowanie kabin gondolowych, dokończenie konstrukcji wieży widokowej, prace elewacyjne i wykończeniowe, wyposażenie obiektów gastronomicznych, a także zagospodarowanie terenu ośrodka PKL Solina.

Zgodnie z planem nowy ośrodek PKL nad Soliną dostępny będzie dla turystów już latem przyszłego roku. Stanie się on interesującym pomysłem i możliwością spędzenia atrakcyjnie czasu w Bieszczadach.

Już niebawem podróż wagonikiem kolei będzie sposobem, by zobaczyć spektakularne bieszczadzkie krajobrazy, Jezioro Solińskie oraz zaporę z zupełnie nowej perspektywy - wagonika kolei widokowej. Początek podróży rozpoczynać będzie się od korony zapory - stacji Plasza.

Na ponad 1,5 km trasie, którą pokonamy wagonikiem kolei PKL podziwiając krajobrazy, dotrzemy na Górę Jawor i do wieży widokowej. Ośrodek PKL Solina będzie miejscem niezapomnianej i rodzinnej zabawy w bliskim kontakcie z naturą.

https://youtu.be/cxh4RpCbyhc

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama