Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Afera Podkarpacka. Były szef PO w regionie skazany

Podziel się
Oceń

Na 2,5 roku więzienia został skazany Zbigniew R., były szef PO na Podkarpaciu. To jedno z wątków tzw. afery podkarpackiej.
Afera Podkarpacka. Były szef PO w regionie skazany

Autor: pixabay

Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze rzeszowskiej Delegatury CBA wspólnie z Mazowieckim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Sąd skazał byłego posła na Sejm RP Zbigniewa R. na karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, grzywnę w wysokości 300 stawek po 100 złotych oraz orzekł przepadek korzyści majątkowej w wysokości 120 tys. zł i przepadek równowartości alkoholu w wysokości prawie 3500 zł.

Prokuratura oskarżyła Zbigniewa R. o powoływanie się na wpływy w Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Ministerstwie Sprawiedliwości, Krajowej Radzie Sądownictwa i Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie w latach 2011-2014.

Zgromadzony w toku postępowania materiał dowodowy wskazał, że w zamian za korzyści majątkowe i ich obietnice były poseł podjął się pośrednictwa w załatwieniu spraw, w tym wydawania korzystnej decyzji administracyjnej, nominacji na urząd sędziego dla wskazanej osoby, delegacji do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości czy załatwienia kredytu w wysokości 70 milionów złotych dla jednej ze spółek.

Jak ustalili śledczy korzyści majątkowe obejmowały przyjmowaną gotówkę, alkohol oraz paliwo, które tankował na jednej ze stacji na koszt innego oskarżonego w toku śledztwa.

W wielowątkowym śledztwie w sprawie tzw. afery podkarpackiej zarzuty usłyszało kilkadziesiąt osób. Część wątków zakończyło się już skierowanymi do sądu aktami oskarżenia między innymi wobec byłego szefa NIK Krzysztofa K., byłego posła na Sejm Jana B., byłego Zastępcy Komendanta Głównego Policji ds. Kryminalnych Mirosława S. oraz byłej szefowej prokuratury apelacyjnej w Rzeszowie Anny H.

W styczniu 2020 roku prawomocny wyrok trzech lat pozbawienia wolności usłyszał Mirosław K., były marszałek województwa podkarpackiego. W styczniu 2022 roku Sąd Okręgowy w Tarnowie utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji skazujący byłą Prokurator Apelacyjną w Rzeszowie Annę H. na karę 6-ciu lat bezwzględnego pozbawienia wolności.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama