Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Rozsmakuj się w kulinarnych skarbach Podkarpacia

Podziel się
Oceń

Kaczka pieczona w karmelizowanych śliwkach, bieszczadzkie gołąbki ziemniaczane czy fuczki z sosem z czosnku niedźwiedziego - to tylko kilka potraw z oferty, przygotowanej dla gości przemierzających Szlak Kulinarny Podkarpacia.
MAKRO Polska wraz z czołowymi szefami kuchni zaprasza do odkrywania tradycji kuchni polskiej. Do znanych już z udziału w Skarbach siedmiu regionów dołączyło Podkarpacie.

Na Szlaku Kulinarnym tego regionu znajduje się 25 restauracji reprezentujących regionalne dziedzictwo kulinarne. Mieszkańcy i turyści mogą rozsmakować się w tradycji i poznać polską historię od kuchni.

Dla osób nieobeznanych z historią Podkarpacia, tradycyjna kuchnia tego regionu może wydawać się dość jednolita. Jest to jednak bardzo mylne przekonanie. Podkarpacie to prawdziwa mozaika grup etnicznych, a każda z nich odcisnęła swoje piętno na kulturze kulinarnej tego regionu.

Okolice wideł Wisły i Sanu to tereny tradycyjnie zamieszkiwane przez Lasowiaków, a pasma Bieszczadów i Beskidu Niskiego bogate są w łemkowską i bojkowską tradycję.

Na Podkarpaciu nie brakuje również magnackich rezydencji, w których jadłospisach znaleźć można było bardzo liczne przepisy na dziczyznę. Z tego powodu, jednym z kultowych dań regionu jest udziec
z jelenia marynowany w ziołach, podawany z sosem jałowcowym i ziemniakami lub kaszą gryczaną.

Zobacz również: Jak wybrać i Jak wybrać i na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na wakacje?

Znane i wypiekane na całym Podkarpaciu proziaki to niewielkie placki z razowej mąki, jajek, zsiadłego mleka i sody. Najlepiej smakują z lokalnymi przysmakami: świeżym twarożkiem i masłem z czosnkiem niedźwiedzim.

Wybierając się kulinarnym szlakiem Podkarpacia, rozsmakować się można w potrawach przygotowanych przez uczestniczących w programie szefów kuchni. Zgodnie z tradycyjną kuchnią regionu, są to między innymi gołąbki ziemniaczane, barszcz czy fuczki z sosu z czosnkiem niedźwiedzim.

Podkarpaccy magnaci cenili sobie mięsne potrawy, co oddają dania takie jak sarnina z sosem wiśniowym, medalion z łosia, polędwiczka wieprzowa czy stek z polędwicy wołowej.

Przemierzając Szlak Kulinarny konsumenci mogą zagłosować na najlepszą restaurację biorącą udział w programie Polskie Skarby Kulinarne. Biorąc pod uwagę smak dania, obsługę oraz atmosferę na stronie programu mogą oddać głos, poprzez kliknięcie w ikonę korony.

Restauracje, które otrzymają największą liczbę koron, zdobędą tytuł Najlepszej Restauracji 2023 programu oraz zostaną zaprezentowane w wyjątkowym albumie.

W programie udział biorą następujące podkarpackie restauracje:


  • Restauracja Perła, ul. Hutnicza 2A, Leżajsk

  • Restauracja Szelców, ul. Piłsudskiego 37, Lesko

  • Restauracja Willa Anna, ul. Okrzei 1, Przemyśl

  • Karczma Pod Batem, ul. Zdrojowa 35, Polańczyk

  • Smażalnia Złoty Pstrąg, ul. Bieszczadzka 3, Wołkowyja

  • Hotel i restauracja Kameleon, ul. Warszawska 2A, Tarnobrzeg

  • Karczma Jandura, ul. Gorzycka 46, Trześń

  • Restauracja Dębianka, ul. Ks. Łagockiego 64, Nowa Dęba

  • Hotel Rzeszów, al. Piłsudskiego 44, Rzeszów

  • Restauracja Dwa Mosty, ul. Wolności 5, Mielec

  • Restauracja Folk, Rynek 20, Rzeszów

  • Restauracja Patio, ul. Dymnickiego 1A, Rzeszów

  • Restauracja Wilcza Jama, ul. Smolnik 23, Lutowiska

  • Karczma Troll, Cisna 86, Cisna

  • Bar Siekierezada, Cisna 92, Cisna

  • Restauracja Paweł nie całkiem Święty, Smerek 67, Wetlina

  • Zajazd u Rafała, Koniaczów 33A, Jarosław

  • Restauracja w Hotelu Platan, Sielec 79A, Sielec

  • Restauracja Pod Herbami, Pułanki 110, Frysztak

  • Dwór na Wolicy, ul. Leśna 183, Dębica

  • Restauracja Na Rozdrożu, ul. Grunwaldzka 82A, Dynów

  • Karczma Pod Semaforem, Bachórz 16, Bachórz

  • Restauracja Szklane Lniane, ul. Pelczara 156, Korczyna

  • Pałac Polanka, ul. Popiełuszki 49, Krosno

  • Zamek Dubiecko, ul. Zamkowa 1, Dubiecko

Mecenasem programu jest sieć hurtowni MAKRO Polska. Partnerami programu są firmy: Coca-Cola, Drosed, Mlekovita, Mlekpol oraz Skarby Serowara. Lista lokali biorąca udział w szlaku kulinarnym dostępna jest na stronie www.polskieskarby.pl

Celem programu Polskie Skarby Kulinarne, prowadzonego przez MAKRO Polska, jest zwiększenie świadomości Polaków na temat kulinarnej tradycji naszego kraju. Projekt obejmuje m.in. materiały edukacyjne i warsztaty kulinarne, podczas których szefowie kuchni, kucharze i restauratorzy poszerzają swoją wiedzę, odkrywają historyczne receptury i uczą się je interpretować, by móc wprowadzić je do restauracyjnych kart.



Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Może zaprośmy jako "prawica" nie podnóżek, tylko globalnego? Dżejdi to mało dla podkarpacia, mało korków jest, to będą większe bo największy myśliciel sensu przybędzie. USA jako partner nie istnieje, jako sojusznik się skończył, trzeba szybciutko uczyć się liczyć na siebie. Stąd takich jak powyżsi nam nie trzeba.Data dodania komentarza: 7.05.2025, 20:38Źródło komentarza: Wiceprezydent USA J.D. Vance odwiedzi Rzeszów?Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Taki wyrok dostaje sprawca kradzieży bułki w markecie. Zarówno oględziny wypadku jak i wyrok śmierdzą na odległość matactwem jak i kumoterstwem. Sprawca - żołnierz - żona sprawcy ,policjantka. Nie trzeba komentarza.Data dodania komentarza: 7.05.2025, 16:09Źródło komentarza: Bitwy Drogowe. Analiza potrącenia 14-latki na przejściu dla pieszych w Rzeszowie [WIDEO]Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: W związku z tym wypadkiem , oprócz sprawcy , odpowiedzialność w ocenie tego zdarzenia powinni ponieść policjanci ,prokurator oraz sędzina która wydała wyrok . Taki wyrok sądy wydają sprawcy kradzieży wacików. Taki lub wyższy powinni otrzymać w/w osoby bo to śmierdzi kumoterstwem , kpiną z wymiaru sprawiedliwości . Przy ocenie zdarzenia oraz wysokości kary na pewno nie bez znaczenia było to że sprawcą jest wojskowy a jego żona jest policjantką.Data dodania komentarza: 7.05.2025, 16:01Źródło komentarza: Bitwy Drogowe. Analiza potrącenia 14-latki na przejściu dla pieszych w Rzeszowie [WIDEO]Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Precz z Tęczowym Syfem !!!Data dodania komentarza: 7.05.2025, 10:16Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: PutinTreść komentarza: Kolejny taki wypadek!~Kiedy zostaną zmienione przepisy odnośnie kierowców 80+??! Jaki Rząd taki kraj !!!Data dodania komentarza: 7.05.2025, 10:15Źródło komentarza: Tragiczny wypadek w Sanoku. Nie żyje 88-letni kierowca K Autor komentarza: K. PropolaTreść komentarza: Nie, ale kiedyś udzielałem dzieciom i młodzieży korepetycji z języka polskiego - uczyłem ich składni i interpunkcji. Polecam się :)Data dodania komentarza: 7.05.2025, 02:31Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama