Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Badania: szczepionki przeciw COVID-19 nie wpływają na płodność ani ciążę

Podziel się
Oceń

Wbrew niepotwierdzonym teoriom oparte na mRNA szczepionki przeciwko COVID-19 nie zmniejszają płodności, ani nie zaburzają ciąży - wskazuje najnowsze badanie z udziałem ludzi oraz eksperyment na myszach.
  • Źródło: PAP
Badania: szczepionki przeciw COVID-19 nie wpływają na płodność ani ciążę

Autor: PAP Multimedia

Naukowcy z Yale University (USA) uspokajają osoby obawiające się wpływu szczepień przeciw SARS-CoV-2 na ciężarne kobiety i ich dzieci.

Po pierwsze, w przeprowadzonym przez nich badaniu (https://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.3001506) kobiety po przyjęciu szczepionki mRNA przeciw COVID-19 nie wytwarzały przeciwciał, które według niesprawdzonych teorii miały zaburzać przebieg ciąży. Chodzi o rzekome powstawanie przeciwciał atakujących syncytynę-1 i w ten sposób zaburzających rozwój łożyska.

Badacze nie znaleźli takich przeciwciał, które mogłyby powstać zarówno po przyjęciu preparatów opartych na mRNA, jak i na inaktywowanych wirusach.

Natomiast chcąc sprawdzić teorię, że szczepienia podawane w czasie ciąży mogłyby uszkadzać płód, naukowcy podali duże dawki opartych na mRNA szczepionek ciężarnym myszom.

Ani u przyszłych matek, ani u płodów nie zauważyli żadnych niepożądanych skutków.

Jednocześnie okazało się, że płody zaszczepionych myszek miały wyższy poziom przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2, co wskazywało, że po urodzeniu będą lepiej chronione przed wirusem.

Naukowcy zalecają więc szczepienia kobiet w ciąży.

- Niezaszczepione, ciężarne kobiety mają podwyższone ryzyko poważnych konsekwencji przejścia COVID-19, w tym hospitalizacji i pobytu na oddziale intensywnej terapii, w porównaniu do ciężarnych kobiet, które się zaszczepiły. Bardziej ryzykują też przedwczesnym porodem i urodzeniem martwego dziecka - mówi prof. Akiko Iwasak, autorka publikacji, która ukazała się na łamach periodyku "PLoS Biology".(PAP)

mat/ agt/

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: okazyjkaTreść komentarza: Super okazja na podszlifowanie angielskiego latem!Data dodania komentarza: 14.07.2025, 09:59Źródło komentarza: Letni kurs języka angielskiego Pomost International 2025Autor komentarza: NatanTreść komentarza: Piękne wydarzenie i świetna atmosfera! Tomasz Stańko to prawdziwa legenda polskiego jazzuData dodania komentarza: 14.07.2025, 09:57Źródło komentarza: Jazz, wspomnienia i pełny dziedziniec. Rzeszów uczcił 83. urodziny Tomasza StańkoAutor komentarza: IlonaTreść komentarza: 270 razy w ciągu ostatniej doby! Wielkie brawa dla wszystkich służb za ich zaangażowanie i poświęcenieData dodania komentarza: 14.07.2025, 09:57Źródło komentarza: W związku z burzami strażacy interweniowali w regionie 270 razyAutor komentarza: JasiekTreść komentarza: Życzymy im dużo siły i wytrwałości na nowej drodze życiaData dodania komentarza: 14.07.2025, 09:56Źródło komentarza: Nowi Świadkowie Jehowy przyjęli chrzest w RzeszowieAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały przyszłości w Europie [REPORTAŻ]
Reklama
Reklama
Reklama