Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

PSL punktuje rząd PiS w sprawie suszy, a TVP ma zakaz transmisji?

Podziel się
Oceń

- Rolą opozycji jest patrzeć na ręce rządzących, aby przekazywać słuszne uwagi i informacje, ale telewizja publiczna nie daje nam takich możliwości - oznajmił Addam Dziedzic, prezes podkarpackich Ludowców. Dodał, że PSL diagnozuje i przedstawia rządowi szereg propozycji jak pomóc rolnikom w tegorocznej klęsce suszy, niestety dziennikarze telewizji publicznej otrzymać mieli zakaz transmitowania wypowiedzi polityków PSL.
  • Źródło: informacja prasowa
PSL punktuje rząd PiS w sprawie suszy, a TVP ma zakaz transmisji?

Autor: Łukasz Kotulak

Brak powiązań od mikro retencji do małej retencji, zawieszenie programu "Moja Woda", brak retencji liniowej, brak opomiarowania gmin systemem monitoringu suszy, brak rozwiązań systemowych - to tylko kilka z wielu punktów, które zostały wymienione jako kluczowe w przeciwdziała suszy rolniczej. - Wnosimy o to, aby rząd ogłosił stan klęski związany z suszą - podkreślił Adam Dziedzic.

W konferencji, która odbyła się 1 lipca wzięli także udział: Stanisław Bartman - Prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej rolnik, Zbigniew Micał Prezes Powiatowej Izby Rolniczej - rolnik, Paweł Saba - rolnik z powiatu rzeszowskiego, Jan Rewera - rolnik z gminy Boguchwała.

 

Pod ziemniakiem powinno być 10-15 młodych ziemniaków a jest obecnie 3


Zagrożone są wszystkie uprawy: sadownicze, warzywnicze i rolnicze. Rośliny podsychają i nie wiążą. Spadek plonu widać już teraz. Trzeba temu przeciwdziałać. - Mówili na dzisiejszej konferencji PSL rolnicy z powiatu rzeszowskiego.

 

Adam Dziedzic PSL
Adam Dziedzic odpowiada na pytania dziennikarzy Gazety Wyborczej i Rzeszow112.pl



Pod ziemniakiem powinno być 10-15 młodych ziemniaków a jest obecnie 3. W sadach mamy takie zagrożenie, że możemy mieć 10-15% plonu a reszty nie będzie przez aktualną sytuację suszową. Rząd musi na dzień dzisiejszy wypracować również strategię by gospodarstwa produkcyjno-rolne po jak najniższych kosztach mogły zakupić deszczownie. Obecne programy są zbyt trudne w realizacji, a ograniczenia i wymogi urzędnicze skutecznie odstraszają rolników. Dla przykładu na zachodzie nie ma gospodarstwa bez założonej deszczowni i dobrze by było, gdyby była tutaj telewizja lokalna, która mogłaby przekazać te informacje rządzącym - powiedział Stanisław Bartman, sadownik i producent rolny z Kraczkowej.

Deszczownia to urządzenie mechaniczne rozpylające wodę w postaci sztucznego deszczu. Deszczownia służy do powierzchniowego nawadniania upraw polowych i warzywnych, sadów, winnic, łąk itp. Deszczownia składa się z pompowni, sieci wodociągów doprowadzających i rozprowadzających wodę oraz odpowiednich zestawów zraszaczy pracujących pod ciśnieniem około 0,4 MPa.
 

deszczownia
Deszczownia


Rodzaje deszczowni:
stałe, posiadające ruchome tylko zraszacze,
półstałe, ze stałymi rurociągami głównymi a przenośnymi rurociągami bocznymi i zraszaczami,
przenośne, posiadające przewoźną pompę i przetaczane lub przesuwane rurociągi.
 

pompa do deszczowni
Mobilna pompa do deszczowni


Woda do deszczowni może być pobierania z:
retencji korytowych,
studni głębinowych,
zbiorników retencyjnych.

 

Tegoroczne plony nie do odzyskania.


W burakach, ziemniakach i warzywach tam gdzie było za mokro na wiosnę i nie dało się wjechać, a teraz susza zrobiła swoje i plony są już nie do odzyskania. Na naszych polach widzimy jak rowy polne są kompletnie suche i nie ma w nich wody. Czyli już mamy ogromną suszę - stwierdził Jan Rewera, rolnik z Niechobrza 

Paweł Skaba z kolei wskazał, że w maju br. zanotowano opady w kwocie 18 mm wody na metr kwadratowy. W IMGW norma dla maja na Podkarpaciu to około 80-100 mm/m kw. Jak dodał mimo skąpych opadów rząd nie ogłosił klęski suszy.

Posiadam system miary wody opadowej w swoim gospodarstwie, które wskazały w miesiącu maju 18 litrów wody na m2, a w miesiącu czerwcu 28 litrów, gdzie średnia miesięczna na mój region to po 80 litrów w miesiącu maju i czerwcu. Także susza jest widoczna, ale wg pomiarów Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej na IUNG Puławy susza nie występuje. Takie wskazanie rządowej aplikacji blokuje rolnikom składanie wniosków o szacowanie strat suszowych - podkreślił Paweł Skaba..

 

System Monitoringu Suszy nie zbiera pełnych informacji


Na Podkarpaciu są zaledwie dwie jednostki pomiarowe [Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej], a jak duże jest województwo podkarpackie i gminy? - pytał retorycznie Adam Dziedzic. Nie może być tak, że tylko przez mapy i bonitację gleby Instytut będzie planował suszę. Potrzebujemy systemu pomiarów opadów w każdej gminie, który będzie synchronizowany i będzie dostarczał informacje do Instytutu z poszczególnych gmin, czy nawet sołectw. Sytuacja jest dramatyczna, na chwilę obecną straty sięgają już ponad 20% w zbożach jarych, ozimych, rzepakach i krzewach jagodowych. Występuje już ogromne zagrożenie suszowe - precyzował Zbigniew Micał, rolnik z Rzeszowa.

Prowadzący konferencję Mateusz Maciejczyk wskazał, że Polskie Stronnictwo Ludowe przygotowało pismo, które zostanie przekazane do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Henryka Kowalczyka. Skan poniżej:
 

PSL
Skan pisma do ministra Kowalczyka




Całość konferencji dostępna tutaj:

 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama