Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Wszechpolacy upamiętnią w Przemyślu ofiary rzezi wołyńskiej

Podziel się
Oceń

10 lipca w Przemyślu odbędzie się Przemarsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. W minioną środę, 6 lipca, w mieście odbyła się konferencja Młodzieży Wszechpolskiej, podczas której odnieśli się oni zarówno do samego wydarzenia, jak i do kontrowersji, jakie wywołało ono w niektórych środowiskach.
  • Źródło: Młodzież Wszechpolska
Wszechpolacy upamiętnią w Przemyślu ofiary rzezi wołyńskiej
Marcin Kowalski - Prezes MW, Marcin Kowalski.

Autor: Materiały MW

W odpowiedzi na tekst "Newsweeka"


Przypomnijmy, że kilka dni temu, w jednym z tekstów ogólnopolskiego tygodnika, stwierdzono, iż organizacja Przemarszu w Przemyślu przyczynić może się do wsparcia rosyjskiej machiny propagandowej i utrudnienia współpracy polsko-ukraińskiej

Podczas środowej konferencji prasowej, prezes Młodzieży Wszechpolskiej, Marcin Kowalski, zaprosił Związek Ukraińców w Polsce do wzięcia udziału w Przemarszu Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Zaproszenie to stanowiło odpowiedź na wspomniany wcześniej tekst oraz wypowiedź reprezentanta Związku, Piotra Tymy dla "Newsweeka", w których zasugerowano, iż działania narodowców mogą przyczynić się do wywołania incydentów o charakterze antyukraińskim.

Prezes Kowalski zaznaczył, że przyjaźń polsko-ukraińska, która opiera się na pomocy otrzymywanej przez Ukrainę od Polski, nie może być jednostronna. Zauważył, że wiele ofiar ludobójstwa, którego dopuściły się bandy UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, wciąż nie otrzymało godnego miejsca spoczynku. Wobec tego zaprosił on do wzięcia udziału w upamiętnieniu ofiar rzezi wołyńskiej wszystkich Ukraińców, którzy chcą uczcić pamięć o polskich ofiarach.

Niedzielny Przemarsz


Organizowany przez Młodzież Wszechpolską we współpracy z Fundacją Wczoraj i Jutro oraz telewizją internetową Patriotyczne Podkarpacie Przemarsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej odbędzie się 10 lipca w Przemyślu. Rozpocznie się o 18:30 Mszą Św. w kościele oo. franciszkanów. Po nabożeństwie, zgromadzeni udadzą się pod Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej na cmentarzu przy ul. Słowackiego.

Wszechpolacy
Plakat wydarzenia. Źródło: Materiały organizatorów.


Organizatorzy ogłosili milczącą formę Przemarszu, który ma w ten sposób upodobnić się do konduktu pogrzebowego, aby tym bardziej przypomnieć o potrzebie godnego pochówku ofiar banderowskich zbrodni. W związku z tym podczas wydarzenia zabronione będzie wznoszenie jakichkolwiek okrzyków.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama